A Fővárosi Ítélőtábla Mpkf.35080/2021/5. számú határozata. [1989. évi VII. törvény (Sztrájk tv.) 1. § (1) bek.] Bírók: Laczó Adrienn Lilla, Orosz Andrea, Szalai Beatrix
A határozat elvi tartalma:
Nem eredményez sztrájkjoggal való visszaélést önmagában az a tény, hogy a sztrájkkövetelések nagyobb részét a bíróság jogellenesnek találja. A még elégséges szolgáltatásra vonatkozó egyeztetés során a felek nincsenek elzárva attól, hogy az általuk fontosnak talált szakkérdések rendezése érdekében szakértőt vegyenek igénybe, és azt felhasználják a rövid határidővel lefolytatandó bírósági nemperes eljárásban.
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék Mpk.75206/2021/20., *Fővárosi Ítélőtábla Mpkf.35080/2021/5.*, 3065/2022. (II. 25.) AB határozat, 3015/2023. (I. 13.) AB végzés, 3084/2023. (II. 16.) AB végzés
***********
Fővárosi Ítélőtábla
mint másodfokú bíróság
2.Mpkf.35.080/2021/5.
A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú a dr. Rácz Zoltán ügyvéd (kérelmező jogi képviselőjének címe) által képviselt Kérelmező (kérelmező címe) kérelmező által - a dr. Neszmélyi Zsolt kamarai jogtanácsos által képviselt Kérelmezett (kérelmezett címe) kérelmezett ellen sztrájk jogszerűségével és elégséges szolgáltatással kapcsolatos jogvitában a Fővárosi Törvényszék 13.Mpk.75.206/2021/20. sorszámú végzésével szemben a kérelmezett által 21. sorszámon benyújtott fellebbezés, illetve 23. sorszámon előterjesztett fellebbezés kiegészítés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi
végzést:
A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyja.
A fellebbezési eljárás 9.000 (kilencezer) forint összegű illetékét a kérelmezett viseli.
A végzés ellen fellebbezésnek nincs helye.
Indokolás
Az elsőfokú bíróság végzése és az általa megállapított tényállás
[1] A Fővárosi Törvényszék a 13.Mpk.75.206/2021/2020. számú végzésével a kérelmező kérelmének helytadva megállapította, hogy a légiforgalmi irányító szakterületen 2021. július 15. napján 10 óra 00 perctől meghirdetett és minden nap 10 óra 00 perc és 15 óra 00 perc közötti időben zajló, határozatlan idejű sztrájk jogszerű.
Az elsőfokú bíróság a munkabeszüntetés idején a sztrájkkal érintett körben a még elégséges szolgáltatást a Irányítóközpont (a továbbiakban: Cég1) és a Cég2 (a továbbiakban: Cég2) légiforgalmi irányítói körében az alábbiak szerint határozta meg.
1. Teljeskörűen - vagyis a 2. és 3. pontban biztosított szolgáltatáson felül - biztosítják a kutató- mentő repülések, az állami repülések, katonai repülések, bajba jutott légijárművek, humanitárius célú repülések és vakcinaszállító légijárművek (Jármű1, Jármű2) léginavigációs kiszolgálását.
2. Az ACC munkahelyek tekintetében biztosítják óránként 46 légijármű teljeskörű léginavigációs kiszolgálását, valamint ezen felül a KFOR szektor kiszolgálását. A repülésbiztonság fenntartása érdekében a sztrájk időtartama alatt is változatlanul az ATS Kézikönyv rendelkezései szerint kell eljárni. Az ACC szektorok tekintetében, amennyiben az egy időben az adott légtérben tartózkodó, rádiókapcsolatot fenntartó gépek száma meghaladja az ATS Kézikönyv 3. számú mellékletében az adott szektorkonfigurációra meghatározott szektortelítettségi (occupancy) értéket, az ügyeletes supervisor köteles új szektort nyitni.
3. A TWR és APP munkahelyek tekintetében 50%-os kapacitást biztosítanak az érkező járművek vonatkozásában, az induló járműveket pedig teljeskörűen kiszolgálják.
[2] Az elsőfokú bíróság határozata indokolásában megállapította, hogy a kérelmezett a légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 61/A. §-a alapján légiforgalmi irányító és repüléstájékoztató, illetve riasztó szolgálatot ellátó, a lakosságot alapvetően érintő tevékenységet végző gazdasági társaság.
[3] A kérelmezettnél hatályban lévő Kollektív Szerződés (a továbbiakban: KSz) 4. melléklet VI. pontja 2013. év óta változatlan szöveggel tartalmaz rendelkezéseket, a sztrájk esetére irányadó, még elégséges szolgáltatásról. E szerint a Cég1 és a Cég2 légiforgalmi irányítói még elégséges szolgáltatás során
1. Teljes körben biztosítják a kutató mentőrepülések, az állami repülések, katonai repülések, bajba jutott légijárművek, humanitárius célú repülések légi navigációs kiszolgálását.
2. Az ACC munkahelyek tekintetében óránként 46 légi jármű teljeskörű légi navigációs kiszolgálásához szükséges kapacitást biztosítanak.
3. A TVR és APP a munkahelyek tekintetében 50 %-os kapacitást biztosítanak.
[4] A felek között 2018. október 19-én bértárgyalások kezdődtek, a 2020-tól kezdődő ún. harmadik referencia periódusra (RP3) vonatkozóan és egyezség jött létre. 2019-ben kollektív munkaügyi jogvitára került sor, ekkor a kérelmező figyelmeztető sztrájkot is tartott. Ennek jogszerűségével kapcsolatban a kérelmezett által indított eljárásban a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság a 8.Mpkf.690.061/2019/3. számú jogerős végzésével határozott. A kollektív munkaügyi jogvitát a felek végül megállapodással zárták. A 2019. évi munkaügyi jogvitát lezáró megállapodásban felek kitértek egyes munkáltatói kötelezettségvállalásokra, pl. a Complexity Tool-ra, továbbá a munkaegészségügyi szolgáltatások bevezetésére vonatkozó rendelkezésekre, amelyek azonban nem teljesültek. A 2020-ban kialakult járványhelyzet példátlan mértékű visszaesést okozott a légiforgalomban. A bérfejlesztésre vonatkozó tárgyalások 2020. márciusában a világjárvány okozta helyzet következtében megszakadtak. 2020. őszétől újra folytatódtak a felek közötti tárgyalások, 2021. május 28-án a kérelmező kollektív munkaügyi jogvitát kezdeményezett a Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 291. §-a alapján. Az egyeztetés eredménytelen voltára tekintettel a kérelmező bejelentette, hogy 2021. július 15-től, 10 óra 00 perctől határozatlan időre sztrájkba kíván lépni és 2021. június 4. napjára figyelmeztető sztrájkot is kilátásba helyezett, amelyet végül nem tartottak meg.
[5] A kérelmező által az egyeztető bizottság létrehozását kezdeményező beadványban felsorolt sztrájkkövetelések a következők voltak.
1. Követeljük a 2019-es kollektív munkaügyi vitát lezáró, Fáradtság Menedzsment Megállapodás 2019. december 31-én hatályát vesztett pontjainak továbbfejlesztését, (így az adott időszakra vonatkozó ledolgozás számának csökkentése, rekreáció időtartamának növelése, éjszakai pihenőidő növelése, nyári időszakban kivehető szabadságok számának növelése) a közösen kitűzött célok mentén, valamint a munkaidő-beosztásra és beültetésre vonatkozó kondíciók határozatlan időre történő meghosszabbítását!
2. Követeljük a 2019-es kollektív munkaügyi vitát lezáró megállapodásban vállalt, de nem teljesített munkáltatói kötelezettségvállalások teljesítését, különösen például a Complexity Tool-ra és a magánegészségügyi ellátásra vonatkozóan!
3. Követeljük a légiforgalmi irányítói állomány munkaszerződéseinek egységesítését, különös tekintettel a légiforgalmi irányító oktatás tárgyában kötött megállapodásra, a hatályos megállapodásoknak és a korábbi gyakorlatnak megfelelő tartalommal és formátumban (szerződéskiegészítésként).
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!