Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.7.225 Ha a közös tulajdon használatának rendezése a véglegesség szándékával a majdani közös tulajdon megszüntetését is meghatározóan megtörtént, ettől a megszüntetési igény elbírálásánál csak kirívó súlyú érdeksérelem esetén lehet eltérni [Ptk. 140. §, 141. §, 142. §, 143. §, 148. §].

A B., G. u. 1. szám alatti ingatlan az alperes és két leánytestvére örökölt ingatlana volt 10/30-10/30 arányban.

Az ingatlanon két lakóépület állt. Az egyik, az úgynevezett "A" épület 99 négyzetméter alapterületű, a teljes 1099 négyzetméter nagyságú telekből 935 négyzetméter területtel. A másik a "B" épület, ez 40 négyzetméter alapterületű és ehhez 164 négyzetméter telekrész tartozik.

A két telekrész egymástól elválasztott és az 1988 júniusában kialakult használati rendet tükrözi, amikor is az alperes 10/30 eszmei részéből az 1988. június 28-án kelt adásvételi szerződéssel eladott a felperesek jogelődeinek az ingatlan egészéhez viszonyított 8/30 eszmei illetőséget.

A testvérei 10/30-10/30 eszmei hányadát a felperesek jogelődei a velük kötött öröklési szerződés alapján 1990-ben, illetve 1996-ban szerezték meg.

Az alperes az általa kötött szerződésben kifejezetten úgy állapodott meg a vevőkkel, hogy a "B" épület és az ahhoz kerített telekrész a visszamaradt 2/20 eszmei hányada természetbeni megfelelőjeként őt illeti. Halálukig a testvérei is ebben az épületben laktak.

Az alperes életvitelszerűen nem használja az épületet, azt alkotóháznak tekinti. Ott egy időben kényszerbérlő lakott, ő volt az, aki a ház tetőszerkezetét felújította. Az épület beköltözhető állapotáról is az alperes gondoskodott.

1992. szeptember 30-án kelt adásvételi szerződéssel a felperesek jogelődei 19 000 000 forint vételár ellenében eladták a tulajdoni illetőségüket (28/30 eszmei hányadot) a felpereseknek.

A szerződés mellékletéül szolgál az a kölcsönösen elfogadott, 1999. szeptember 20-ai nyilatkozat, amelyet az alperes az elővásárlási jogáról való lemondása tárgyában tett és, amelyben fenntartotta a Sz. utcáról külön bejárattal megközelíthető "B" épület, valamint a hozzákerített és addig is birtokolt telekrész kizárólagos használatát. Ez ellen a vevők észrevételt nem tettek, elfogadták a jogelődeik által birtokolt, a G. utcáról nyíló telekrészt és az azon lévő "A" épületet.

Az alperes a felperesek tulajdonszerzéséig a kizárólagosan használt épületén 770 000 forint bekerülési költségű felújítást végzett. Ennek értékemelő hatása a 2004-es forgalmi értékre vetítetten 745 600 forint volt.

A felperesek az általuk megvásárolt és birtokba vett ingatlanrészen toldaléképítési, átalakítási és felújítási munkákat végeztek 13 932 000 forint költséggel. Ennek az értékemelő hatása 2004-re vetítve 12 000 618 forint.

A felperesek az 1999. szeptember 30-ai szerződést követően 2000. január 12. napján indították meg a jelen pert a közös tulajdon megszüntetése iránt az alperessel szemben úgy, hogy a bíróság az alperes illetőségét beköltözhetően adja az ő tulajdonukba, megfelelő ellenérték kifizetése mellett.

Az alperes ezt abban az esetben fogadta el, ha a tulajdoni hányadáért a felperesek minimálisan 7 000 000 forintot fizetnek. Ellenkező esetben természetbeni megosztást, vagy társasházzá alakítást kért, a felépítmények külön tulajdonba adásával a teleknek a megosztott használat szerinti tulajdoni aránya meghatározása mellett.

Az elsőfokú bíróság mind az esetleges természetbeni megosztás, mind a társasházzá alakítás tekintetében arra az álláspontra helyezkedett, hogy az olyan jelentős tulajdon-elvonást jelentene a felperesek oldalán, ami a méltányos és jogos érdekeiket súlyosan sértené. Ezért a megszüntetést az alperes 2/30 eszmei részének a felperesek tulajdonába adásával rendelte el.

Elszámolási alapnak az ingatlan 49 193 000 forintos forgalmi értékét tekintette és a külön beruházások kölcsönös elszámolása mellett a felpereseket az alperes javára 3 134 375 forint értéktérítés 15 nap alatti megfizetésére kötelezte. Rendelkezett a földhivatal megkeresésével a tulajdonváltozásnak a kifizetés igazolásával egyidejű átvezetéséről.

Az elsőfokú bíróság a döntésének indokolásaként azt emelte ki, hogy a közös tulajdon megszüntetésének kérése nem valósít meg - a nagyon kis mértékű tulajdoni rész az ahhoz viszonyított jelentős többlethasználat mellett az ott életvitelszerűen nem lakó alperessel szemben - joggal való visszaélést.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatva a felperesek közös tulajdon megszüntetése iránti keresetét elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!