Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32006R1468[1]

A Bizottság 1468/2006/EK rendelete ( 2006. október 4. ) a tej- és tejtermékágazatban illeték megállapításáról szóló 1788/2003/EK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 595/2004/EK rendelet módosításáról

A BIZOTTSÁG 1468/2006/EK RENDELETE

(2006. október 4.)

a tej- és tejtermékágazatban illeték megállapításáról szóló 1788/2003/EK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 595/2004/EK rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a tej- és tejtermékágazatban illeték megállapításáról szóló, 2003. szeptember 29-i 1788/2003/EK tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 3. cikke (3) bekezdésére és 24. cikkére,

mivel:

(1) Az 595/2004/EK bizottsági rendelet (2) 8. cikkének (4) bekezdésében és 11. cikkének (4) bekezdésében említett felszólítási időre vonatkozó szabályok és az egyéni referenciamennyiség vagy az engedély visszavonásának bejelentésére vonatkozó feltételek egységes értelmezése érdekében az ezekre vonatkozó rendelkezéseket egyértelműbbé kell tenni. Ezenfelül az említett cikkekben előírt határidőket ki kell igazítani a tagállamok feladatainak megkönnyítése érdekében.

(2) Az 595/2004/EK rendelet 10. cikke előírja, hogy a végleges szállítási elszámolás készítésekor a tej zsírtartalmát milyen módon kell figyelembe venni. A tapasztalat azt mutatja, hogy egyes termelők esetében a megadott referencia-zsírtartalom nagyon magas, és nem tükrözi hűen jelenlegi tejelőállományuk teljesítményét és a termelt tej minőségét, ennélfogva ezek a termelők jelentős kiigazítással számolhatnak. Annak érdekében, hogy megelőzhető legyen a zsírtartalom-kiigazítási mechanizmus igazságtalan használata, célszerű megállapítani negatív kiigazítási határt. Annak érdekében, hogy az új rendelkezések a jelenlegi 12 hónapos időszak során forgalomba hozott tejmennyiséget ne érintsék, célszerű ezt az előírást az 1788/2003/EK rendelet 1. cikkének (1) bekezdésében említett azon 12 hónapos időszaktól alkalmazni, amely 2007. április 1-jén kezdődik.

(3) A legutóbb az 1406/2006/EK rendelettel módosított 1788/2003/EK rendelet 3. cikkének (1) bekezdésével összhangban az esedékes illetéket a tagállamok minden év október 16. és november 30. között fizetik ki. Ezért az 595/2004/EK rendelet 15. cikkében megállapított, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) részére fizetendő illeték bejelentésére és kifizetésére vonatkozó határidőt módosítani kell.

(4) Az 595/2004/EK rendelet 26. cikkének (3) bekezdése rendelkezik az 1788/2003/EK rendelet 8. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében kitöltendő és a Bizottsághoz minden év december 1-je, március 1-je, június 1-je és szeptember 1-je előtt eljuttatandó, a rendelet I. mellékletében szereplő kérdőív frissítéséről. E frissítések nyomán változhat az esedékes illeték összege. Ezért meg kell állapítani, hogy a tagállamok milyen módon jelentsék be az 1788/2003/EK rendelet 3. cikkével összhangban az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) részére fizetendő illeték kiigazított összegeit.

(5) Az 595/2004/EK rendelet 16. cikkének (1) bekezdésével összhangban a tagállamok egy vagy több objektív kritérium alapján határozzák meg az illetéktöbblet újraelosztásakor elsőbbséginek tekintendő termelői kategóriákat. A tapasztalat azt mutatja, hogy a tagállamoknak egyértelműbb szabályokra és nagyobb rugalmasságra van szükségük az elsőbbségi kategóriák meghatározásához.

(6) Az 1788/2003/EK rendelet 3. cikkének (1) bekezdése értelmében a tagállamok az esedékes összeg 99 %-áig kötelesek befizetni az illetéket az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapba. Célszerű megengedni, hogy - amennyiben a fennmaradó 1 %-ra nincs teljes mértékben szükség a termelők csődesetei vagy végleges illetékfizetési képtelensége kapcsán - a tagállamok a rendelet 13. cikkének (1) bekezdésében említett illetéktöbblet-visszajuttatási szabályokkal összhangban felhasználhassák a fennmaradó összeget.

(7) Az 595/2004/EK rendelet 24. cikkének (6) bekezdésével összhangban a közvetlen eladásokat végrehajtó termelők kötelesek megőrizni a megtermelt, illetve a megtermelt és el nem adott vagy át nem ruházott tejről és tejtermékekről készült nyilvántartást. Ez a nyilvántartás-vezetési kötelezettség túlzott terhet ró egyes közvetlen eladásokat végrehajtó kistermelőkre, akik 5 000 kg tejegyenértéknél kevesebbet termelnek. E termelőket ezért mentesíteni kell az el nem adott vagy át nem ruházott tejre és tejtermékekre vonatkozó nyilvántartási kötelezettség alól.

(8) Az 595/2004/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(9) Az ebben a rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Tej- és Tejtermékpiaci Irányítóbizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 595/2004/EK rendelet a következőképpen módosul:

1. A 8. cikk (4) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

"(4) Amennyiben június 15-éig nem nyújtanak be nyilatkozatot, a tagállamok 15 munkanapon belül felszólítják a felvásárlót a nyilatkozat 15 napon belüli beadására. Amennyiben ez idő elteltével sem nyújtanak be nyilatkozatot, a tagállamok vagy visszavonják az engedélyt, vagy az érintett tej mennyiségével és a szabálytalanság súlyosságával arányos összeg megfizetését követelik meg.

A (3) bekezdést a felszólítás időtartama alatt továbbra is alkalmazni kell."

2. A 10. cikk (1) bekezdése a harmadik albekezdés után a következő albekezdéssel egészül ki:

"Amennyiben a harmadik albekezdés alkalmazásában kiigazított tejmennyiség a termelő által ténylegesen leszállított tejmennyiség 75 %-ánál kevesebb, és a termelő által megadott referencia-zsírtartalom 4,5 % feletti, az egyéni nyilatkozatot a ténylegesen leszállított mennyiség 75 %-a alapján kell elkészíteni."

3. A 11. cikk (4) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

"(4) Amennyiben június 15-éig nem nyújtanak be nyilatkozatot, a tagállamok 15 munkanapon belül felszólítják a termelőt a nyilatkozat 15 napon belüli beadására. Amennyiben ez idő elteltével sem nyújtanak be nyilatkozatot, az érintett termelő közvetlen eladásainak referenciamennyisége visszakerül a nemzeti tartalékba. E cikk (3) bekezdésének első albekezdését a felszólítás időtartama alatt is alkalmazni kell."

4. A 15. cikk a következőképpen módosul:

a) Az (1) és a (2) bekezdésben "szeptember" helyébe "október" lép.

b) A (3) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

"(3) A tagállamok legkésőbb minden év novemberében a bejelentett kiadásokkal együtt bejelentik az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) részére az 1788/2003/EK rendelet 3. cikkének alkalmazásából származó összegeket.

Amennyiben e rendelet 26. cikkének (3) bekezdésével összhangban a tagállamok az említett cikk (1) bekezdésében előírt kérdőív frissítéséről tájékoztatják a Bizottságot, a kiigazított összegeket legkésőbb a kérdőívről szóló értesítés időpontját megelőző hónap kiadásaival együtt jelenteni kell az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) részére."

5. A 16. cikk helyébe a következő szöveg lép: "16. cikk Az illetéktöbblet újraelosztásának szempontjai (1) A tagállamok adott esetben meghatározzák az 1788/2003/EK rendelet 13. cikke (1) bekezdésének b) pontjában említett elsőbbségi termelői kategóriákat, a következő objektív kritériumok közül egy vagy több alapján: (2) Az illetéktöbblet újraelosztását legkésőbb a szóban forgó tizenkét hónapos időszak végét követő tizenöt hónapon belül el kell végezni.

a) a tagállam illetékes hatóságának hivatalos elismerése arra vonatkozóan, hogy az illeték egészét vagy egy részét tévesen számították fel;

b) a gazdaság földrajzi elhelyezkedése, és elsősorban az 1257/1999/EK tanácsi rendelet (3) 18. cikke szerinti hegyvidéki területek;

c) a külterjes állattenyésztés alkalmazásában a legnagyobb állománysűrűség a gazdaságban;

d) az egyéni referenciamennyiséget kevesebb mint 5 %-kal vagy kevesebb mint 15 000 kg-mal haladták meg, attól függően, hogy melyik a kevesebb;

e) az egyéni referenciamennyiség szintje nem éri el az egyéni referenciamennyiségek országos átlagának 50 %-át;

f) egyéb objektív kritériumok, amelyekről a tagállam előzetesen egyeztetett a Bizottsággal.

6. A rendelet szövege a következő 16a. cikkel egészül ki:

"16a. cikk

Az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) részére ki nem fizetendő 1 %-nyi illeték

Amennyiben az illeték összegének 1 %-a - amelyet az 1788/2003/EK rendelet 3. cikkének (1) bekezdése értelmében nem kötelező kifizetni az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) részére - több, mint amire az egyes termelők csődesetei vagy végleges fizetésképtelensége miatt szükség van, a tagállamok felhasználhatják a fennmaradó részt a rendelet 13. cikkének (1) bekezdésével összhangban."

7. A 24. cikk (6) bekezdésének első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

"A közvetlen eladásokat végrehajtó termelők a dokumentumok kiállítási évének végétől számított legalább három évig a tagállam illetékes hatóságának rendelkezésére bocsátása céljából megőrzik a 12 hónapos időszakonként elkészített készletnyilvántartásokat, amelyek havonkénti és termékenkénti bontásban tartalmazzák az eladott vagy átruházott tej vagy tejtermékek adatait.

Az 5 000 kg vagy annál nagyobb közvetlen eladásokra vonatkozó referenciamennyiséggel rendelkező termelők a megtermelt, de el nem adott és át nem ruházott tejről és tejtermékekről is vezetnek nyilvántartást.

A tagállamok ezeknél részletesebb szabályokat is meghatározhatnak."

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

Az 1. cikk (2) bekezdését 2007. április 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2006. október 4-én.

a Bizottság részéről

Mariann FISCHER BOEL

a Bizottság tagja

(1) HL L 270., 2003.10.21., 123. o. A legutóbb az 1406/2006/EK rendelettel (HL L 265., 2006.9.26., 8. o.) módosított rendelet.

(2) HL L 94., 2004.3.31., 22. o.

(3) HL L 160., 1999.6.26., 80. o."

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32006R1468 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32006R1468&locale=hu