Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2016.1.7 I. A büntetőeljárási törvény felsorolja a bizonyítás eszközeit, melyek között nevesíti a szakvéleményt, ellenben nem tartalmazza a szaktanácsadói véleményt, amely nem bizonyítási eszköz, s ezért a poligráf szaktanácsadói vélemény megállapításai sem értékelhetők bizonyítékként [Be. 76. §].

II. Az iratellenesség a megalapozatlanság fogalomkörébe tartozik, és nem a Be. 373. §-ának III/b. pontja szerinti szabálysértés. Megvalósulása esetén sem felülvizsgálati ok, mert a megalapozatlanságra hivatkozás az ítéleti tényállás támadása, amelyre az eljárási törvény nem ad lehetőséget [Be. 351. § (1), (2) bek., 373. § III/b. pont, 416. § (1) bek. c) pont, 423. § (1) bek.].

A Járásbíróság a 2014. november 5. napján meghozott és kihirdetett ítéletében a III. rendű terheltet bűnösnek mondta ki

- folytatólagosan, társtettesként elkövetett lopás bűntettében [2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 370. § (1) bek., (2) bek. b) pont bb) és bc) alpontja, (3) bek. b) pont ba) alpontja].

Ezért őt 1 év 2 hónap börtönbüntetésre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte.

Megállapította, hogy a III. rendű terhelt a szabadságvesztés büntetése kétharmad része kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra.

Elrendelte a városi bíróság ítéletével kiszabott 1 év 4 hónap fiatalkorúak fogházbüntetés végrehajtását.

A magánfél polgári jogi igényét megítélte. Rendelkezett a büntetőeljárás során lefoglalt bűnjelekről és a felmerült bűnügyi költség megfizetéséről.

Az elsőfokú ítélet ellen a III. rendű terhelt és védője által enyhítésért bejelentett fellebbezést elbírálva a Törvényszék, mint másodfokú bíróság a 2015. május 20. napján tartott nyilvános ülésen meghozott ítéletét annyiban változtatta meg, hogy a kártérítés megfizetésével, valamint az eljárási illetékkel kapcsolatos rendelkezést hatályon kívül helyezte és a magánfél polgári jogi igényének érvényesítését egyéb törvényes útra utasította.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét a III. rendű terhelt vonatkozásában helybenhagyta.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a III. rendű terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, melynek alapját a Be. 416. § (1) bekezdés a) és b) pontjában jelölte meg. Az indítvány elsődlegesen a terhelt felmentésére, másodlagosan a támadott határozat hatályon kívül helyezésére és az első fokon eljárt bíróság új eljárásra utasítására irányult.

A védő az indítványában az ítélet megalapozottságát vitatta, nevezetesen azt, hogy az eljárt bíróságok helyes tényekből helytelen következtetéseket vontak le, illetve sérelmezte - részben a Be. 373. § (1) bekezdés III. b) pontjára utalva - az iratellenességet.

A védő indokolásában arra hivatkozott, hogy álláspontja szerint az elsőfokú bíróság logikai hibát vétett a III. rendű terhelt vallomásának értékelésével, bizonyítékként történő kezelésével, elfogadásával. E körben két körülményre hivatkozott. Egyrészt arra, hogy a bíróság a III. rendű terhelt védekezését azért nem fogadta el, mert más bizonyíték nem támasztotta alá ártatlanságát. Emellett tévesen értékelte bizonyítékként a szaktanácsadói véleményt, amit megítélése szerint a bizonyítékok köréből ki kellett volna rekeszteni. Másrészt azért sem lehetett volna elfogadni a terhelt vallomását, mert a folytatólagosan elkövetett cselekményre vonatkozóan egyes vallomásrészeket elfogadott, egyes vallomásrészeket viszont nem, az elsőfokú bíróság ugyanakkor ennek részletes indokát nem adta.

Az indítványozó a másodfokú bíróság határozata tekintetében kifogásolta, hogy számos enyhítő körülményt nem értékelt a III. rendű terhelt javára, különösen a terhelt kárenyhítését.

A Kúria megállapította, hogy az indítványban foglaltak alapján felülvizsgálatra nincs törvényi lehetőség.

A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, a jogerős ítélettel szembeni jogi - és nem pedig ténybeli - kifogás lehetőségét biztosítja. Kizárólag a Be. 416. §-ának (1) bekezdésében megjelölt anyagi és eljárásjogi okból vehető igénybe, a felülvizsgálati okok törvényi köre nem bővíthető.

A védő által hivatkozott Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha a terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor.

A Be. 423. §-a (1) bekezdése alapján a Kúria nem vizsgálhatja a megtámadott ügydöntő határozatban megállapított tényállást, hanem azt irányadóként kell elfogadnia, vagyis az irányadó tényállás felülvizsgálati indítvánnyal nem támadható.

Ez azt jelenti, hogy felülvizsgálatban a tényállás megalapozottsága, a bizonyítékok mikénti mérlegelése sem külön-külön, sem pedig egymás viszonyában nem vizsgálható. Nincs lehetőség a bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységének, s ezen keresztül a bűnösség kérdésének vitatására. A jogkövetkeztetések helyessége kizárólag az irányadó tényállás alapulvételével vizsgálható.

A Kúria az indítványozó felülvizsgálati indítványában foglaltak alapján megállapítja, hogy a védő ténylegesen nem anyagi jogi törvénysértésre hivatkozott, hanem elsősorban felmentés érdekében a felmerült bizonyítékokból levont következtetések vitatása útján az irányadó tényállás helyességét támadta, az ügy felderítettségét, a bizonyítékok mikénti értékelését vitatta, ami a felülvizsgálati eljárásban kizárt.

A Kúria a pontos iratszerűség érdekében megjegyzi, hogy a másodfokú bíróság annak helyes rögzítése mellett, hogy a szaktanácsadói vélemény nem szakértői vélemény, ekként bizonyítékként nem értékelhető, a poligráf szaktanácsadói véleményt a bizonyítékok köréből mellőzte (3. oldal negyedik és ötödik bekezdés).

A másodfokú bíróság ítélete indokolásában azt is kifejtette, hogy a járásbíróság formai hibát vétett ítéletének indokolásában azzal, hogy a terhelt védekezését alátámasztó bizonyítékok hiányára utalt, megállapítva azt, hogy a büntetőeljárás alapelveivel ellentétes az, hogy a terhelt a saját ártatlanságát bizonyítsa. A másodfokú bíróság ezért a járásbíróság ítéletének indokolásából mellőzte az erre vonatkozó utalást, ezzel szemben azt rögzítette, hogy a III. rendű terhelt az elsőfokú bírósági eljárásban védekezését alátámasztó bizonyítékra nem hivatkozott, továbbá az elfogadott terhelt-társi vallomások a bűncselekmény elkövetését tagadó védekezését cáfolták.

A Kúria fentiek alapján megállapítja, hogy a védő a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozva a törvény által meg nem engedett elemeket kívánt a vizsgálódás körébe vonni. A bíróságok ténymegállapító tevékenysége ugyanis nem a büntető anyagi jog, hanem a büntetőeljárási jog szabályai által körülírt.

Eljárásjogi okból felülvizsgálatra a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában írtak szerint az ott tételesen felsorolt eljárási szabálysértések okán van lehetőség. A védő által hivatkozott, az ítélet megalapozottságát érintő kifogások azonban a felülvizsgálati okok között nem szerepelnek, emellett a Be. 423. § (1) bekezdése kifejezetten tilalmazza is azok vizsgálatát.

Hivatkozik a Kúria arra is, hogy az iratellenességre - a védő e körben a Be. 373. § (1) bekezdés III. b) pontját jelölte meg, mely szerint az elsőfokú ítélet indokolása a rendelkező résszel teljes mértékben ellentétes - alapított felülvizsgálati indítványban meg kell jelölni azon adatokat, amelyek alapján megállapítható, hogy az eljáró bíróságnak milyen mulasztása eredményezte az ítélet felülbírálatra alkalmatlanságát. Ennek hiánya esetén a felülvizsgálati indítvány a törvényben kizárt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!