Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.2.59 Nem minősül a "jóerkölcsbe" ütközőnek az a gondozási szerződés, melynek megkötése előtt a gondozó már huzamos ideje ellátta a gondozásra szoruló személy körüli, szerződésben utóbb rögzített feladatokat és a gondozott súlyos betegsége ellenére közeli halálára sem kellett számítani [Ptk. 200. § (2) bek.].

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint az alperes a felperes néhai édesapjával: E. V.-vel 1989-től a néhai 1996. október 23. napján bekövetkezett haláláig élettársi kapcsolatban élt. Az együttélésüket a néhai által öröklött tanyaingatlanban kezdték meg, majd annak értékesítése után a néhai által megvásárolt K.-i lakóházingatlanba költöztek. Az élettársi kapcsolat tartama alatt, 1996. január 30. napján olyan tartalmú ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott gondozási szerződést kötöttek egymással, amelynek alapján a néhai, mint gondozott a K.-i ingatlanának az 1/2 illetőségét a saját holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelten az alperes tulajdonába adta és hozzájárult ahhoz, hogy az ingatlannak az ő tulajdonában visszamaradó 1/2 hányadára vonatkozóan az alperes holtig tartó haszonélvezeti joga az ingatlannyilvántartásba bejegyzést nyerjen, az alperes, mint gondozó pedig ennek fejében a néhai gondozását, betegsége esetén ápolását és gyógykezeltetését, a személyével kapcsolatos főzés, mosás és takarítás elvégzését, a halála után pedig az illő eltemettetését magára vállalta.

A néhai 1992-ben szívinfarktuson esett át. Folyamatosan orvosi ellenőrzés alatt állt és 1995-ben a mozgásközpontot érintő agyvérzés miatt néhány hónapig mozgáskorlátozott volt, 1995 novemberében két hétig kórházi ápolás alatt, az egészségi állapotának a rendeződése után pedig rendszeres orvosi ellenőrzés alatt állt, majd 1996. október 23-án - közvetlen előzményként pszichiátriai tüneteket produkálva, szív- és légzési elégtelenségben - elhalt. A néhai törvényes örököse a felperes, aki a szülei házasságának a felbontása után az édesanyjával élt, a néhai édesapjával rendszeres kapcsolatot nem tartott, vele utoljára 1995 nyarán találkozott.

A felperes keresetében - egyebek mellett - annak megállapítását kérte, hogy a gondozási szerződés érvénytelen, mert az a jóerkölcsbe ütközik, és annak megkötésekor a néhai a betegségéből eredően cselekvőképtelen volt, vitatta, hogy a szerződésen lévő aláírás a néhaitól származna és hivatkozott arra is, hogy a néhai és az alperes között nem élettársi kapcsolat, hanem legfeljebb egy jó ismerősi viszony állott fenn, az alperes pedig az általa végzett háztartási tevékenységért megfelelő ellenszolgáltatásban részesült azáltal, hogy a néhai lakásában lakhatott és használhatta az ingóságait.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Az elsőfokú bíróság az ítéletével - egyéb rendelkezések mellett - a felperes szerződés érvénytelenségének a megállapítására irányuló keresetét elutasította. Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezéssel élt. A másodfokú bíróság az ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolásának a jogi okfejtése szerint a felperes az általa hivatkozott érvénytelenségi okok egyikét sem bizonyította. A felperes által magánúton beszerzett orvos-szakértői vélemény szerint valószínűsíthető ugyan az, hogy a szerződéskötés időpontjában a néhai E. V. I. "korlátozottan cselekvőképes lehetett", a néhait azonban a bíróság nem helyezte a cselekvőképességet érintő gondnokság alá, a néhainak a szerződéskötéskori cselekvőképtelenségét pedig a felperes nem bizonyította, és az ezzel kapcsolatos felperesi tényállítások valódiságát a néhai kórházi kezelőorvosának a tanúvallomása is kifejezetten cáfolta.

A perben kirendelt írásszakértő véleménye szerint a szerződést tartalmazó okiraton lévő aláírás a néhai kézírásától származik, és a perbeli szerződés megkötésére irányuló szándékát a néhai a szerződés egyik okirati tanúja előtt is kinyilvánította.

Nem merült fel a perben olyan adat, amely arra utalna, hogy az alperes részéről a szerződés megkötése a jóerkölcsbe ütköznék azért, mert tudva a néhai betegségének természetéről, bízott abban, hogy a gondozási kötelezettségét csak rövid ideig kell teljesítenie. A felperes ezen érvelésének ugyancsak ellentmond az, hogy az alperes az élettársi kapcsolat létrejöttétől kezdve hosszú éveken át teljesítette a néhai felé az utóbb szerződésben is vállalt gondozási kötelezettségét, a per adatai szerint a gondozási szerződés megkötésekor a néhai egészségi állapota semmivel nem volt rosszabb, mint a korábbi években, a felperes pedig sem az ezzel ellentétes tényállításait, sem pedig azt nem bizonyította, hogy az alperes a néhai egészségi állapota rosszabbodásának a tudatában és az életkilátásai megrövidülésében bízva kötötte volna meg a perbeli szerződést. A perben kihallgatott tanúk ugyanakkor egyező előadást tettek a néhai személyiségére, betegségére, valamint arra vonatkozóan is, hogy a gondozási szerződés megkötésére a néhai szándéka és akarata szerint kerül sor.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelemmel élt mindkét fokú bíróság ítéletének a hatályon kívül helyezése, valamint az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára való kötelezése, továbbá az alperes perköltségben való marasztalása iránt. A felülvizsgálati kérelmének részletesen kifejtett indokai szerint a jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás a rendelkezésre álló bizonyítékok téves értékelésén alapul, a perben eljárt bíróságoknak a szerződés jóerkölcsbe ütközősége hiányára vonatkozó jogi következtetése pedig a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdését sérti.

A szerződés megkötésére titokban, a beteg és kiszolgáltatott helyzetben lévő néhai kihasználásával került sor, anélkül, hogy őt az alperes a néhai betegségének a súlyosabbra fordulásáról és a tervezett szerződésről tájékoztatta volna, vagy legalábbis megkérdezte volna tőle azt, hogy akarja-e a néhai gondozását személyesen ellátni.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

A perben eljárt bíróságok a peres felek előadásának, a kihallgatott tanúk vallomásának, a perben kirendelt írásszakértő véleményének, valamint a becsatolt okirati bizonyítékok adatainak az egymással való egybevetése, azok okszerű, logikai ellentmondásoktól mentes és a Pp. 206. §-ának (1) bekezdésében foglalt elveknek egyébként is megfelelően történt értékelése alapján, megalapozottan állapították meg a tényállást. Ennek során a bizonyítási teher Pp. 164. §-ának (1) bekezdésében foglalt eljárásjogi szabályának a helyes alkalmazásával értékelték a felperes terhére mindazon tények bizonyítatlanságának a következményeit, amelyek vonatkozásában a felperesnek állott érdekében az, hogy az alperes tagadásával szemben a saját tényállításait a bíróság valónak fogadja el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!