Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Pf.20549/2011/6. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 84. §, 345. §, 355. §] Bírók: Döme Attila, Hrubi Adrienn, Lábady Tamás

Pécsi Ítélőtábla

Pf.I.20.549/2011/6. szám

A Pécsi Ítélőtábla a dr. Farkas Sándor ügyvéd és a P.M. hozzátartozó által képviselt I.rendű felperes neve (címe) felperesnek - a Szecskay Ügyvédi Iroda által képviselt I.rendű alperes neve (címe) alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében a Zala Megyei Bíróság 2011. július 14. napján kelt 5.P.21.860/2007/89. számú ítélete ellen a felperes által 93. és az alperes által 94. sorszámon előterjesztett fellebbezések folytán meghozta a következő

ítéletet:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja és a keresetet teljes egészében elutasítja.

Mellőzi az alperesnek elsőfokú eljárási illetékben való marasztalását, és a felperest terhelő, államnak fizetendő elsőfokú eljárási illeték összegét 900.000 (kilencszázezer) forintra felemeli.

Mellőzi az alperesnek 172.120 (százhetvenkettőezer-százhúsz) forint állam által előlegezett költségben való marasztalását, és a felperest terhelő, a Z Törvényszék felhívására fizetendő állam által előlegezett költség összegét 782.340 (hétszáznyolcvankettőezer-háromszáznegyven) forintra felemeli.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 500.000 (ötszázezer) forint elsőfokú eljárásban felmerült perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - az illetékes adóhatóság felhívására - 900.000 (kilencszázezer) forint le nem rótt fellebbezési eljárási illetéket.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 610.000 (hatszáztízezer) forint másodfokú eljárásban felmerült perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 1993. augusztus 11. napján A-ban, az édesapja által vezetett személygépkocsi utasaként közlekedési balesetet szenvedett. A baleset okozója a korábban II. rendű alperesként perbe állított M.D. o állampolgár volt, aki az alperessel állt kötelező gépjármű felelősségbiztosítási szerződéses kapcsolatban.

A baleset következtében a felperes a II. nyakcsigolya nyúlványának törését, nyakcsigolyapillér elfordulását, agyrázkódást, horzsolást, jobb hangszalagideg részleges sérülését szenvedte el. A nyakcsigolyatörés következtében a nyakcsigolyapillér életveszélyes instabilitása következett be, ezért a nyakcsigolya törését 1993. augusztus 19-én beépített lemezekkel rögzítették.

A balesetet követően A-ban elvégzett orvosszakértői vizsgálat megállapította, hogy a baleset következménye az erős mozgáskorlátozottság, kezdődő degeneratív elváltozás a IV-V. csigolya között, hangképzési zavarok, hangelváltozás. Keresőképességének csökkenését 6 hónapig 100%-ban, 1 évig 50%-ban, 2 évig 30%-ban határozta meg. Rögzítette a szakértő, hogy az elkövetkező években sporttevékenységet a felperes kis mértékben folytathat, közepes és nehéz munkát nem végezhet, ilyen foglalkozást nem választhat. A jobb hangszalag idegbénulása következtében énekelni nem tud, szabadidős tevékenységében is korlátozza a nyakán lévő seb, nősülési képessége is korlátozott. Állapotában csak akkor következik be javulás, ha a lemezt kiveszik és a csigolyatömböt feloldják.

A balesetet követően a felperes az alperes felé a kárigényét bejelentette, közöttük egyezségi tárgyalások kezdődtek, amelyek 2008. márciusáig (helyesen 1998. márciusáig) elhúzódtak. Az alperes a felperes részére 400.000 ATS - akkori árfolyamon számítva 6.000.000 forint - kártérítést fizetett meg és megtérítette a balesettel összefüggésben felmerült vagyoni kárát. A felek között nem született olyan megállapodás, hogy az összeg átutalása teljes és végleges kártérítés címén történt volna, de 1998. március 11-én az alperes a felperes további kárigényét véglegesen elutasította.

1997. június 3. napján a H Gyógyfürdő Kórházban rögzítették, hogy a C.II. csigolya törésének műtéti rögzítése óta a felperes állandó nyaki fájdalomról, jobb kéz zsibbadásáról panaszkodik. A fájdalom enyhítése miatt gyógykezelésre szorul, állapotában érdemi javulás nem várható.

1997. július 24-én a Z Kórház Reumatológiai Szakrendelésén azt rögzítették, hogy a felperes jobb karja, lába, jobb öregujja zsibbad, aludni nyaki fájdalmai miatt nem tud, fájdalmai csak bizonyos fejhelyzetekben csökkennek, amelyre fizikoterápiai kezelést és pszichés problémáira pszichiátriai vizsgálatot javasoltak.

1998. január 26-án dr. Sz.T. igazságügyi orvosszakértő a felperes vizsgálata után megállapította a folyamatosan fennálló nyaki panaszokat, a felperes jobb felső végtajga szorítóerejének gyengülését, a jobboldali bicepszreflex rendellenességét és a pszichés szorongást, depressziós személyiségtorzulás fennállását. Megállapította, hogy az elváltozások rögzültek, érdemi javulás nem várható. A rendszeres reumatológiai, fizikoterápiás és pszichés gyógykezelés elmaradása esetén állapotromlás várható.

1997. augusztus 25. napján a F.Á. által adott pszichológiai szakvélemény a pszichés elváltozásokat az igazságügyi orvosszakértői véleménynek megfelelően írta le.

A felperes erekciós problémái 1996. év elején kezdődtek, ezt követő évben dr. T.A. p klinikáján 4 alkalommal kapott kezelést.

Az alperes a fenti egészségügyi körülmények ismeretében utasította el a 400.000 ATS-t meghaladó felperesi vagyoni és nem vagyoni kártérítési igényt.

A felperes 2001. évben osztrák ügyvédet keresett meg a további kártérítési igényének érvényesítése érdekében, végül azonban pert nem indított.

A felperes az alpereshez 2005. július 19. napján kelt levelében érvényesített újabb kárigényt állapotromlásra hivatkozással, amelyet az alperes 2005. december 29. napján kelt levelével a követelés elévülése és a megállapítási kereset hiánya miatt utasított el.

2006-ban a felperes dr. J.A. igazságügyi szakértőtől kért magánszakvéleményt állapotromlása tényének igazolására. A szakvélemény rögzítette a felperes testi és lelki egészségromlását. A szakvélemény szerint a felperes fizikai teherbíró képessége jelentősen csökkent, maradandó egészségromlás, a balesetből eredő pszichés egészségromlás és személyiségromlás következett be. A szakvélemény ismeretében 2006. szeptemberében terjesztette elő a felperes a magyar bíróság előtt a keresetét az alperes ellen.

A perben beszerzett igazságügyi orvosszakértői vélemény a felperes állapotromlását 2009. júniusát követően igazolta vissza. E szerint az állapotromlást az 1998-as állapothoz képest a nyakcsigolya stabilitását biztosító fémlemez darabokra törése okozta, amely ezt a gerincszakaszt instabillá tette. A lemezkivétel a törés ellenére veszélyes beavatkozás, a műtéti terület megbolygatása nem ajánlott. Emellett rögzítette a szakvélemény az V-VI. nyakcsigolyánál az előrehaladott degeneratív elváltozás kialakulását, a nyak bizonyos fokú kényszertartását és gerincferdülés kialakulását. Megállapított a jövőt illetően, hogy a közlekedési balesettel kapcsolatba hozható állapotrosszabbodás a nyaki gerinc elfajulásos jellegű folyamatának a függvénye. A felperesnek indokolt a fizikoterápiás kezelés, illetőleg az állandó tornáztatás. Számára a napi gerinctorna, masszázs alkalmazása a fájdalmakat elviselhetővé teszi, pszichoterápia részére 3-4 havonta indokolt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!