Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

PKv 2008.3 A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának 3/2008. (XI. 24.) PK véleménye

a házassági bontóperben érvényesített tárgyi költségfeljegyzési jogos kereseti kérelmek illetékének viseléséről[1]

A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiuma az egységes jogértelmezés és jogalkalmazás érdekében a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény (Bsz.) 33. §-ának (1) bekezdése alapján a következő véleményt nyilvánítja.

I. Ha a felek a házassági bontóperben a házasság felbontását a közöttük a járulékos kérdésekben létrejött egyezségre tekintettel kérik és a bíróság egyezségüket legkésőbb az első érdemi tárgyaláson jóváhagyja, a járulékos igények pertárgy-értékét az illeték megállapításánál nem lehet külön figyelembe venni.

II. Ha a járulékos kérdésekben az első érdemi tárgyaláson nem jön létre egyezség, a járulékos igények után - a lakáshasználat rendezése iránti igény kivételével - az illetéket az illetéktörvény rendelkezései szerint meg kell fizetni.

III. A gyermeket érintő, nem vagyoni jellegű kérdésekben (gyermek elhelyezése, átadása, a gyermek és a szülő közötti kapcsolattartás) az eljárási illeték alapját - a gyermekek számától függetlenül - az Itv. 39. §-ának (3) bekezdése szerint kell számítani. A gyermek elhelyezése és a gyermekkel való kapcsolattartás - együttes érvényesítésük esetén - illetékjogi szempontból egy igénynek számítanak.

Az 56/2007. (XII. 22.) IRM rendelet 2008. február 6-ai hatállyal módosította a költségmentesség bírósági eljárásban való alkalmazásáról szóló 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (a továbbiakban: Kmr.) 3. §-át: az ott felsorolt, addig tárgyi költségmentes pereket tárgyi költségfeljegyzési jogos pereknek minősítette. Ez azzal a változással jár, hogy e perekben a feleknek a feljegyzett költségeket, egyebek mellett tehát az eljárási (kereseti, fellebbezési, perújítási, felülvizsgálati) illetéket, pervesztességüktől függően, meg kell fizetniük.

A Kmr. módosított 3. §-ában felsorolt perek körébe tartoznak olyan igények, amelyeket tipikusan a házassági bontóperben, annak járulékos kérdéseként érvényesítenek (gyermek elhelyezésével és átadásával, valamint kapcsolattartással összefüggő per, törvényen alapuló tartással kapcsolatos per). A házasság egyező akaratnyilvánításon alapuló felbontásának egyenesen feltétele, hogy a Csjt. 18. §-a (2) bekezdésének a) pontjában meghatározott kérdésekben (a közös gyermek elhelyezése és tartása, a szülő és a gyermek közötti kapcsolattartás, a házastársi tartás, a közös lakás használata, valamint - az ingatlanon fennálló közös tulajdon megszüntetése kivételével - a házastársi közös vagyon megosztása) a felek megegyezzenek és egyezségüket a bíróság jóváhagyja.

18. §-a (2) bekezdésének a) pontjában meghatározott kérdésekben (a közös gyermek elhelyezése és tartása, a szülő és a gyermek közötti kapcsolattartás, a házastársi tartás, a közös lakás használata, valamint - az ingatlanon fennálló közös tulajdon megszüntetése kivételével - a házastársi közös vagyon megosztása) a felek megegyezzenek és egyezségüket a bíróság jóváhagyja.

A tárgyi költségmentes pereknek tárgyi költségfeljegyzési perekké történt átminősítését nem követte az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) megfelelő módosítása. Az Itv. 43. §-ának (1) bekezdése tételes illetéket állapít meg a házassági bontóperre (12 000 forint), a 43. § (2) bekezdése pedig kimondja, hogy a házassági perben érvényesített lakáshasználat rendezése iránti igény, valamint az egyező akaratnyilvánításon alapuló bontóperben a házastársi közös vagyon megosztása iránti igény esetében ezek pertárgy- értékét az illeték megállapításánál nem lehet figyelembe venni. Az egyéb járulékos igényekről (gyermekelhelyezés, kapcsolattartás, tartásdíj) az Itv. nem tesz említést, nyilvánvalóan amiatt, mert azokkal kapcsolatban - tárgyi költségmentességük folytán - a törvény megalkotásakor az illeték viselésének kérdése fel sem merülhetett. Az Itv. 40. §-ának (1) bekezdése szerint viszont, ha a fél egy eljárásban egy jogviszonyból eredő több igényét, vagy több jogviszonyból eredő igényeit érvényesíti, az eljárás tárgya értékének megállapításakor az előterjesztett igények együttes értékét kell figyelembe venni.

A Kmr. módosítását követően a bírói gyakorlatban felmerült, hogyan kell rendelkezni a le nem rótt illeték viseléséről, ha a bontóperben az említett tárgyi költségfeljegyzési jogos igényeket érvényesítik. Közelebbről: tekinthető-e az illeték viselése szempontjából a házasság felbontása iránti igény főkövetelésnek, a többi kérdés pedig olyan járulékos követelésnek, amelyeket az illeték megállapítása szempontjából figyelmen kívül kell hagyni, vagy a házasság felbontása iránti perben érvényesített további igények külön igények, a valóságos tárgyi keresethalmazat viszonyában vannak egymással, ezért azok után - gyermekelhelyezés, kapcsolattartás esetén a határozatlan perértéket figyelembe véve, tartásdíj igény esetén a Pp. 24. § (2) bek. a) pontja szerint - illetéket kell fizetni. Az illetékfizetési kötelezettség szempontjából indokolt-e különbséget tenni az ún. egyező akaratnyilvánításon alapuló bontóper (amelyben a felek a házasság felbontását a köztük a járulékos kérdésekben kötött egyezségre tekintettel kérik) és az ún. tényállásos bontóper között (amelyben ilyen egyezség megkötésére nem kerül sor). Kérdésként merült fel az is, hogy ha az illetékfizetési kötelezettség fennáll, a gyermeket érintő keresetek tekintetében az illetéket - több gyermek esetén - gyermekenként kell-e számítani, vagy az a gyermekek számától függetlenül állapítandó meg.

Mindezeket a kérdéseket elsődlegesen az illetéktörvény megfelelő módosításával lehetne megoldani, mivel a jogalkotó feladata, hogy a jogpolitikailag helyesnek tartott utat kijelölje.

Amíg azonban a törvény módosítására nem kerül sor, a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiuma az általa helyesnek tartott jogszabályértelmezést szükségesnek látta iránymutatásként, kollégiumi vélemény formájában közzétenni.

I. A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiuma abból indult ki, hogy a házassági perrel a Pp. 282. §-a alapján összekapcsolható keresetek nem tekinthetők a Pp. 25. §-ának (4) bekezdése értelmében a főkövetelés járulékainak akkor sem, ha azokat az egyező akaratnyilvánításon alapuló bontás érdekében érvényesítik. Ezek a keresetek ugyanis - bár anyagi jogi szempontból a bontóper járulékai lehetnek -, perjogi szempontból önálló főköveteléseknek minősülnek. Ehhez képest főszabály szerint az Itv. 40. §-ának (1) bekezdése értelmében önálló illetékfizetési kötelezettség alá esnek. Az Itv. azonban - a jogalkotó felismerhető szándéka szerint - illetékjogi szempontból kedvezményben kívánta részesíteni egyrészt az egyező akaratnyilvánításon alapuló bontást [43. § (2) bek.], másrészt elő kívánta segíteni, hogy a felek minél előbb, egyezséggel rendezzék a jogvitájukat [az Itv. 58. § (1) bekezdésének d) pontja értelmében az első tárgyaláson kötött egyezség esetén csak a peres eljárás illetékének 10%-át kell megfizetni]. E logika alapján az egyező akaratnyilvánításon alapuló bontóperben a járulékos igényeket akkor indokolt mentesíteni az eljárási illeték fizetése alól, ha a felek legkésőbb az első érdemi tárgyaláson - amely a Pp. 285. §-ának (4) bekezdése értelmében általában az ún. békítő tárgyalást követő első érdemben megtartott tárgyalás - valamennyi járulékos kérdésben egyezséget kötnek és egyezségüket a bíróság jóváhagyja. Ez a megoldás sarkallja a feleket arra, hogy a járulékos kérdéseket minél előbb megállapodással rendezzék, és maga az eljárás is - a törvény adta keretek között - gyorsan és egyszerűen folyik le: a bíróságnak lényegében csak a házasság felbontására irányuló közös akaratnyilatkozat véglegességéről és befolyásmentességéről, valamint arról kell meggyőződnie, hogy a felek egyezsége a jogszabályoknak és a gyermek érdekének megfelel-e.

II. Ha a házasság felbontására nem egyező akaratnyilvánítás alapján, vagy az ún. tényállásos bontásról való áttérés folytán egyező akaratnyilvánítással ugyan, de nem - a fentiek szerinti - első érdemi tárgyaláson megkötött és jóváhagyott egyezséget követően kerül sor, a járulékos igények tekintetében az illetéket az Itv. 40. §-ának (1) bekezdésében foglalt általános rendelkezésre tekintettel meg kell fizetni. Ez alól csak a lakáshasználat rendezése iránti igény a kivétel, amelyet az Itv. a bontás formájára tekintet nélkül mentesít az illetékfizetési kötelezettség alól [43. § (1) bek., fellebbezésben 46. § (2) bekezdés]. Az egyéb vagyonjogi igények esetén (házastársi közös vagyon megosztása, tartásdíj) csak a házassági per illetékét meghaladó részt kell megfizetni [43. § (1) bek.]. A költségfeljegyzési jog folytán le nem rótt illeték viselésére tehát - a pernyertesség-pervesztesség arányában - a bíróság a felet (feleket) az eljárást befejező, illetőleg a perköltség viseléséről döntő határozatában kötelezi [Pp. 85/A. § (4) bek., Kmr. 15. §]. Az első érdemi tárgyalást követően megkötött és jóváhagyott egyezség esetén az eljárás illetékköteles ugyan, de az Itv. 58. §-ának (3) bekezdésében meghatározott 50%-os mérsékelt illeték alá esik.

III. Azokban az esetekben, amikor a bontóperben érvényesített járulékos kérdésekben az eljárás tárgyának értéke nem állapítható meg a Pp. 24. §-ának (1) vagy (2) bekezdése alapján, az illeték számításának alapját az Itv. 39. §-ának (3) bekezdése alapján kell meghatározni. Ez vonatkozik a gyermekkel kapcsolatos járulékos igényekre is (gyermek elhelyezése, átadása, gyermek és a szülő közötti kapcsolattartás). Tekintettel viszont arra, hogy az ilyen járulékos kérdésekben a per tárgya a gyermek elhelyezésre és a kapcsolattartásra irányuló igény maga, ami - több gyermek esetén - szükségképpen csak egységesen dönthető el s ezért egységes kérelmet feltételez, az illeték alapja nem függ attól, hogy a perben a felek hány gyermek vonatkozásában érvényesítenek követelést; a törvényben meghatározott illeték alapot igényenként (gyermek elhelyezésére és átadására vonatkozó igény, kapcsolattartásra irányuló igény) egyszer lehet számításba venni. A gyermek elhelyezése, valamint a szülő és gyermek közötti kapcsolattartás olyan szorosan összefüggő igények, hogy azokat - együttes érvényesítésük esetén - illetékjogi szempontból egy igénynek kell tekinteni. Ez a megoldás áll összhangban a gyermek érdekének elsődlegességével [Csjt. 1. § (2) bek.] is.

Lábjegyzetek:

[1] Megjelent a Bírósági Határozatok 2009/2. számában.