Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.10.473 I. A jelbeszédet nem ismerő siketnéma tanúként kihallgatása során a tanú hozzátartozóját tolmácsként nem lehet igénybe venni: az így felvett tanúvallomást a bizonyítékok köréből ki kell rekeszteni. Ilyen esetben siketnéma-tolmács igénybevételével azt kell tisztázni, hogy írásbeli érintkezés útján lehetséges-e a kihallgatása, ha pedig írni-olvasni sem tud, ez a tanú vallomástételének el nem hárítható akadálya, mód van azonban a tanú hozzátartozójának tanúkénti kihallgatására arra nézve, amit vele a siketnéma közölt [Be. 35. § (1) bek. a) pont, 71. § (1) bek. a) pont, 80.§ (3) bek., 60. § (3) bek., 65. § (1) bek. b) pont].

II. A több emberen elkövetett emberölés bűntette, illetőleg kísérlete megállapításának feltétele, hogy a legalább két sértett sérelmére elkövetett cselekmény önmagában is az emberölés bűntettét, illetőleg annak kísérletét valósítsa meg; nem vonható e törvényi egység körébe az a cselekmény, amely önmagában az emberölés privilegizált esetét vagy pedig testi sértést valósít meg [Btk. 166. § (2) bek. f) pont, 167. §, 170. § (5) bek.].

A megyei bíróság az 1996. szeptember 26. napján meghozott ítéletével a vádlottat több emberen elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt 10 évi fegyházbüntetésre és 8 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

Az ítélet ellen a vádlott és a védője - nem érintve a tényállás, a bűnösség megállapítását, valamint a cselekmények jogi minősítését - a büntetés enyhítéséért és eggyel enyhébb büntetés-végrehajtási fokozat alkalmazása érdekében jelentett be fellebbezést, amelyet a másodfokú tárgyaláson is fenntartott.

A legfőbb ügyész eljárási szabálysértés miatt Z. P. sértett tanúvallomásának a bizonyítékok sorából történő kirekesztését, továbbá - a kirekesztett bizonyíték ellenére - a tényállásnak a szűkkörű kiegészítésével megalapozottá tehető ítélet helybenhagyását indítványozta.

A védelmi fellebbezések az alábbiak szerint alaposak:

A Legfelsőbb Bíróság a Be. 236. §-ának (1) bekezdésében meghatározott terjedelemben felülvizsgálva az ítéletet, mindenekelőtt azt állapította meg, hogy eljárási szabályt sértett az elsőfokú bíróság, amikor Z. P. sértettet - aki siketnéma - szóban, tolmács igénybevétele nélkül hallgatta ki. A tárgyalási jegyzőkönyvből megállapítható, hogy a nevezett tanúkénti kihallgatása úgy történt, hogy a siketnéma jelbeszédet nem értő sértett által közölteket az édesanyja (Z. I.-né) - akivel a sértett tanú kommunikálni tudott - közvetítette.

Ez az eljárás a Be. 35. §-a (1) bekezdésének a) pontjában, a 71. §-a (1) bekezdésének a) pontjában és a 80. §-ának (3) bekezdésében írt rendelkezéseket sérti, amelyeknek az értelmében nem lehet tolmács a sértettnek a hozzátartozója. Az eljárási szabálysértés miatt Z. P. sértett tanúvallomását a bizonyítékok sorából ki kellett rekeszteni [Be. 60. § (3) bek.].

A helyes eljárás szerint az elsőfokú bíróságnak Z. P. sértett meghallgatása előtt - esetleg siketnéma-tolmács igénybevételével - azt kellett volna tisztáznia, hogy a sértett írni-olvasni képes-e, ezáltal a kihallgatása - a Be. 80. §-ának (2) bekezdése alkalmazásával - a vele történő írásbeli érintkezés útján lehetséges-e. Amennyiben az lett volna megállapítható, hogy a siketnéma jelbeszédet nem ismerő sértett írni-olvasni sem tud, ez a tanúvallomás-tételének az el nem hárítható (abszolút) akadályaként [Be. 65. § (1) bek. b) pont] kizárta volna a tanúkénti meghallgatását. Ebben az esetben csak a sértett anyja lett volna tanúként meghallgatható - a hamis tanúzás következményeire történt figyelmeztetés mellett - arra nézve, amit vele a sértett az esettel kapcsolatban közölt. (Egyébként Z. I.-né kvázi tolmácsi minőségben történt nyilatkozatai előtt ez a törvényes figyelmeztetés is elmaradt.)

Z. P. sértett vallomásának a kirekesztése mellett is megállapítható volt, hogy az elsőfokú bíróság által feltárt egyéb bizonyítékok lehetővé tették az ügy helyes ténybeli és jogi megítélését. P. V.-né és Sz. I.-né sértettek vallomásai és az azokat alátámasztó más bizonyítékok - mindenekelőtt a helyszíni szemle, valamint az igazságügyi orvos szakértői vélemény adatai - a bizonyított tényekből levonható és további tények megállapítására alapot nyújtó következtetések megnyugtatóan cáfolták a vádlott védekezését. A bizonyítékok helyes értékelésével megállapított tényállás a lényegét tekintve tehát megalapozott.

A tényállás az iratok tartalma alapján [Be. 258. § (1) bek. a) pont] annyiban szorult kiegészítésre, hogy a vádlott a városi bíróság ítéletével összbüntetésbe foglalt szabadságvesztés büntetést - a feltételes szabadság eredményes letelte folytán - 1993. január 31. napján töltötte ki. (Ez az adat azért jelentős, mert annak a figyelembevételével állapítható meg, hogy a vádlott a Btk. 137. §-ának 12. - ma 13. - pontja értelmében nem visszaeső.)

Mellőzni kellett a tényállásból azt a megállapítást, ami szerint a vádlott azzal az elhatározással távozott a sörözőből, hogy a feleségét és annak családját megöli. A vádlottnak erre az elhatározására vonatkozó vagy erre utaló kijelentéséről a sörözőben vele együtt szórakozó személyek nem számoltak be. Ez a megállapítás egyébként is a vádlott tudattartalmára vonatkozik, a tudattartalomra vonatkozó direkt megállapításnak viszont a tényállás körében nincs helye. A vádlottnak a cselekményt megelőző, erre a tudattartalmára vonatkozó megállapítás amúgy sem elfogadható. Erre a következtetésre az elsőfokú bíróság B. J. tanúnak abból az állításából jutott, hogy a vádlott a feleségével kialakult rossz viszonya miatt el volt keseredve. Ebből viszont még korántsem következik az, hogy kialakult benne a feleségének és a családtagjainak a megölésére vonatkozó akaratelhatározás. Az az indok pedig, amely szerint a sértettek sérelmére elkövetett cselekményével a válás esetére kilátásba helyezett fenyegetését váltotta valóra a vádlott, logikailag ugyancsak elfogadhatatlan; ezzel a következtetéssel ugyanis már a bizonyítékok értékelése közben előfeltevésként kezelte a bíróság azt, hogy a vádlott cselekménye mindegyik sértett vonatkozásában emberölés. Erre a megállapításra a bizonyítékértékelés során a bíróság nem juthatott, mivel ilyen jogi következtetés legfeljebb a megállapított tényállásból vonható le.

Ezekkel a helyesbítésekkel az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás a másodfokú eljárásban is irányadó.

Az irányadó tényállás alapján okszerűen következtetett az elsőfokú bíróság a vádlott bűnösségére, tévedett azonban, amikor a vádlott cselekményét - törvényi egységként - több emberen elkövetett emberölés bűntette kísérletének minősítette.

A több emberen elkövetett emberölés bűntette (kísérletének) megállapításához az szükséges, hogy legalább két sértett sérelmére elkövetett cselekmény önmagában szemlélve is emberölés bűntetteként (illetőleg ennek a kísérleteként) minősüljön. Nem vonható e törvényi egység alá az a cselekmény, amely önmagában az emberölés privilegizált esetének vagy - még ha a halálos eredmény bekövetkezett is - testi épséget sértő bűncselekménynek minősül.

Ennek a következtében a Legfelsőbb Bíróság az elbírálandó ügyben sértettenként külön-külön vizsgálat tárgyává tette, hogy a vádlott ölési szándéka megállapítható-e; azaz a tudata a testi sérüléseknek a tényállásban leírt magatartás kifejtésével történt okozása során átfogta-e mindegyik sértett esetében a halál bekövetkezésének a lehetőségét. Erre - miután a vádlott az ittasságából eredő tudatzavart állapotban cselekedett - döntően a cselekmény külső képe, a cselekmény tárgyi oldalához tartozó ismérvek figyelembevételével következtethetett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!