Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék Mf.21150/2016/4. számú határozata közszolgálati jogviszony JOGELLENES megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, (1) bek., 253. §, (2) bek., 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 5. §, (1) bek., 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) 60. §, (4) bek.] Bírók: Krátky Ákos, Orosz Andrea, Sarudi Márta

Kapcsolódó határozatok:

Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.1096/2014/6., 3131/2016. (VI. 29.) AB határozat, *Budapest Környéki Törvényszék Mf.21150/2016/4.*, Kúria Mfv.10317/2017/4.

***********

A Budapest Környéki Törvényszék mint másodfokú bíróság által képviselt felperesnek - ügyvéd által képviselt alperes ellen közszolgálati jogviszony megszüntetése jogellenességének megállapítása iránt a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 1.M.1096/2014. szám alatt megindított perében a Budapesten, 2015. március 20. napján meghozott 6. sorszámú ítélettel szemben az alperes részéről 7. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett részében helybenhagyja.

Kötelezi alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 30.000 (Harmincezer) forint + áfa másodfokú perköltséget.

A 300.600 (Háromszázezer-hatszáz) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a 2011. december 30-án kelt intézkedésével az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes közszolgálati jogviszonyát. Kötelezte alperest, hogy a jogellenesség jogkövetkezményeként fizessen meg a felperesnek 3.757.500 forintot, annak kamatát, továbbá 143.800 forint perköltséget, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Megállapította, hogy a 170.200 forint illetéket az állam viseli.

Az elsőfokú ítéletben megállapított tényállás szerint a felperest 2004 november hónaptól munkaviszonyban foglalkoztatta az alperes, melyet 2011. július 31. napjával közös megegyezéssel megszüntettek. 2011. augusztus 1-jétől az alperes köztisztviselői jogviszonyba nevezte ki a felperest, aki igazgatási munkatársként munkáját az igazgatási irodán végezte. A civil kapcsolattartási feladatait jegyzői irodavezető, a közgyűlés előkészítéséhez kapcsolódó feladatait a főjegyző megbízásából és általa ellenőrzött módon látta el.

A felperesnek a civil kapcsolattartás körében állampolgári levelek, e-mailek megválaszolása volt a feladata. Azokkal az iratokkal kellett foglalkoznia, amelyek tekintetében az érdemi ügyintézés nem tartozott az önkormányzathoz, illetve a hivatal illetékességi körébe, az adott ügyet át kellett tenni a kormányhivatalhoz, vagy más közigazgatási szervhez. Az érdemi panaszügyintézés nem volt a felperes feladata. Az alperesi hivatalhoz átlagosan havonta 2-3 állampolgári panaszlevél érkezett.

A felperesnek valamennyi közgyűlési és bizottsági ülésen részt kellett vennie. A főjegyző megbízásából a bizottsági üléseken elhangzott képviselői kérdéseket fel kellett jegyeznie, azokról összefoglalót kellett készítenie a főjegyző részére. A közgyűlésre valamennyi előterjesztést előzetesen át kellett néznie, és ha a jogi, igazgatási és tartalmi szempontú ellenőrzés során hibát, hiányosságot észlelt, konzultált az előterjesztés készítőjével. Amennyiben a közgyűlésen valamelyik képviselő információt kért a döntéséhez a felperes vagy másik igazgatási munkatárs az ügyiratot beszerezte, illetve a kért információt megadta. Az üléseken felmerülő későbbi intézkedést igénylő kérdéseket a felperes a főjegyző részére kigyűjtötte. A közgyűlést előkészítő tevékenysége során a felperes az előterjesztéseket feltöltötte az úgynevezett tároló szerverre, ahol a képviselők elektronikus úton hozzáfértek a dokumentációhoz, egyes anyagokat elektronikus formában meg is küldött a képviselők részére. A felperesnek segítséget kellett nyújtania a közgyűlésről készült jegyzőkönyv hangfelvételről való leírásában, illetve a bizottsági ülésekről felvett jegyzőkönyvek elkészítésében, közreműködött a lejárt idejű közgyűlési határozatokról a főjegyző részére készült kimutatás összeállításában.

Önkormányzatának főjegyzője 2011. december 22-én megküldte a Pest Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja részére a 2011. évi CLIV. törvény alapján átvételre felajánlott köztisztviselők névsorát, köztük volt a felperes is. A Pest Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja 2011. december 23-án küldte meg a közgyűlés elnökének azon személyek listáját, akiknek a továbbfoglalkoztatásához hozzájárult, a felperes ezek között nem szerepelt. Az alperes 2011. december 30-án tájékoztatta a felperest, hogy a közszolgálati jogviszonya a MÖK tv. 2.§ (1) bekezdése, valamint 13.§ (2)-(3) bekezdése alapján a törvény erejénél fogva az átadás időpontjában megszűnik, mert a kormánymegbízott a foglalkoztatásához nem járult hozzá.

Az elsőfokú bíróság - a megyei önkormányzatok konszolidációjáról, a megyei önkormányzati intézmények és a Fővárosi Önkormányzat egyes egészségügyi intézményeinek átvételéről szóló 2011. évi CLIV. törvény (MÖK tv.) 1-2.§-aira és 13.§-ára utalással - a peres felek nyilatkozatai, a felperes és az alperes törvényes képviselője, főjegyző személyes meghallgatása, valamint tanú vallomása, továbbá a csatolt okiratok alapján azt állapította meg, az alperes a perben kétséget kizáró módon nem tudta bizonyítani, hogy a felperes státusza, munkaköre a MÖK tv. hatálya alá tartozott.

Az elsőfokú bíróság rögzítette, hogy a MÖK tv. hivatkozott rendelkezései meghatározták mit kell a törvény alkalmazásában átvételre kerülő intézménynek tekinteni, melyek azok a funkcionális feladatok, amelyeket ellátó köztisztviselők átvételre felajánlhatók voltak a kormányhivatalnak. A perben ezért azt kellett vizsgálni, hogy a felperes munkakörét a megyei intézmények átadás-átvétele érintette-e és jogviszonyának megszüntetése összefüggésben áll-e a megyei intézményrendszer átadás-átvételével.

A munkakörében általa ellátott feladatokat a felperes személyes meghallgatása során részletesen megjelölte, az alperes azt nem vitatta. A felperesre kiszignált civil kapcsolattartási ügyeket tartalmazó kimutatásból az elsőfokú bíróság azt állapította meg, hogy a felperes mindösszesen 19 ilyen ügyet intézett, amelyek nagy része állampolgári panasz volt. A kimutatásból a panaszok konkrét tárgya, illetve az alperes által fenntartott intézményekhez való kapcsolódása, vagy attól eltérő jellege nem volt megállapítható. Az elsőfokú bíróság rámutatott, hogy a perben meghallgatott személyek egyező nyilatkozata cáfolta az alperes azon állítását, miszerint a felperes a munkaköri feladatainak túlnyomó részét a civil kapcsolattartási, illetőleg a panaszügyek intézése tette ki, ugyanis havi szinten körülbelül 2-3 panaszügy érkezett. Az elsőfokú bíróság mindezek alapján azt állapította meg, a felperes e feladatából önmagában nem következett okszerűen az, hogy a munkaköre a MÖK tv. hatálya alá tartozott. Az, hogy ugyanezen feladatok ellátása céljából átvételre felajánlott a kormánymegbízott döntése alapján továbbfoglalkoztatták, nem igazolja, hogy mindketten jogszerűen felajánlhatóak voltak átvételre. A felperes korábbi munkakörébe tartozó feladatok pedig a peradatokból megállapíthatóan nem kerültek a kormányhivatalhoz.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!