Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20688/2016/3. számú határozata kártérítés (KÖZIGAZGATÁSI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 177. §, 206. §, 254. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 84. §] Bírók: Egriné dr. Salamon Emma, Gyuris Judit, Hőbl Katalin

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Törvényszék P.20732/2015/24., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20688/2016/3.*, Kúria Pfv.20568/2017/4., 3332/2017. (XII. 8.) AB végzés

***********

Fővárosi Ítélőtábla

9.Pf.20.688/2016/3/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a pártfogó ügyvéd neve pártfogó ügyvéd (pártfogó ügyvéd címe) által képviselt felperes neve (felperes tartózkodási helye) felperesnek - a Tóth Ügyvédi Iroda (fél címe 2, ügyintéző: dr. Halász Attila ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránt indult perében a Székesfehérvári Törvényszék 2016. április 22. napján meghozott 10.P.20.732/2015/24. számú ítélete ellen az alperes 26. sorszámon előterjesztett fellebbezése folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A fellebbezési illetéket az állam, míg a felperes pártfogó ügyvédjének első- és másodfokú díját a teljes egészében pervesztes alperes viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes pontosított keresetében az emberi méltósága megsértése miatt 500.000 forint sérelemdíj megtérítésére tartott igényt. Az alperes jogsértését abban jelölte meg, hogy kérése ellenére a szállítását végző bv. őrök nem engedték WC-re, ő pedig hasmenéses panaszai miatt nem tudta visszatartani a székletét. Az őrök ezt követően csupán nadrágcserét engedélyeztek számára, de megmosdani nem volt lehetősége. A szállításban lévő fogvatartottak ezek után őt sértő, megalázó gúnynévvel illeték, és az alperesi bv. intézetben a történtek miatt hasonlóképpen gúnyolták. Érvényesíteni kívánt joga alapjául felhívta az 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 84. § (1) bekezdés a) és e) pontját.

Az alperes érdemi védekezése a kereset elutasítására irányult. Állította, hogy a szállítást végző alperesi alkalmazottak a felperes egészségügyi problémájáról nem tudtak. Vitatta, hogy a felperes a szállítást megelőzően az őröknek jelezte volna hasmenéses problémáit, és hogy WC-re szeretne menni. Vitatta azt is, hogy a felperest az események miatt gúnyolták.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes 2015. június 22-én megsértette a felperes emberi méltóságát, amikor nem biztosította számára a mosdó (WC) használatát, és kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 500.000 forint sérelemdíjat. Megállapította a felperes 100%-os pernyertességét, és úgy rendelkezett, hogy az eljárás során felmerült illeték az államot terheli.

Ítéletének indokolásában idézte a 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. § (1)-(2) bekezdését, 2:51. § (1) bekezdés a) pontját, 2:52. § (1)-(3) bekezdését. A felperes által indítványozott tanúk vallomását részletesen értékelve megállapította, hogy a felperes egyértelműen kérte a szolgálatot teljesítő alperesi alkalmazottaktól, hogy hasmenéses problémája miatt használhassa a WC-t. Az alperesi alkalmazottak azonban a kérését elutasították, pedig semmi nem zárta ki annak teljesítését. A kérés elutasításával a felperest megalázó helyzetbe hozták, az emberi méltóságát súlyosan megsértették. A felperest további megaláztatásoknak tették ki azzal, hogy nem biztosítottak neki mosdási lehetőséget. Ez pedig ugyancsak megalapozta az emberi méltósága megsértését. Teljesen életszerű ugyanis, hogy a forró, zárt, szállító térben tartózkodó emberek a kellemetlen szagot árasztó felperesre gúnyos megjegyzéseket tettek. Mindezeket alátámasztotta az is, hogy a felperes a bv. intézetben pszichológustól kért segítséget. Az elsőfokú bíróság a tényállás megállapítása során nem vette figyelembe a felperes panaszának elbírálása során kihallgatott alperesi alkalmazottak vallomását. Ezt azzal indokolta, hogy a bv. őrök a fegyelmi eljárásukat megelőző meghallgatás során a fegyelmi felelősségre vonástól tartva tették meg a nyilatkozataikat. A tanúkénti meghallgatásukat pedig ugyanezen okból mellőzte. Az elsőfokú bíróság a Ptk. 2:42. § (1) és (2) bekezdése, valamint a 2:51. § (1) bekezdése alapján megállapította a felperes személyiségi jogának megsértését. A sérelemdíj összegének meghatározásánál pedig figyelembe vette, hogy a felperes emberi méltósága súlyosan sérült, amikor az egészségügyi problémáját elbagatelizálták, és az emberi szükségletei kielégítését megtagadták. Ezen felül a felperesnek egy zárt közegben el kellett viselnie a többi büntetését töltő személy sértő és megalázó megnyilvánulásait. Mindezek alapján a sérelemdíj iránti igény összegét nem tartotta eltúlzottnak, és a kereseti kérelemmel egyező összegben a Ptk. 2:52. § (1)-(3) bekezdésének megfelelően marasztalta az alperest.

Az alperes a fellebbezésében az elsőfokú ítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását, másodlagosan az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését kérte az 1952. évi III. törvény (Pp.) 252. § (3) bekezdése alapján.

Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a felperes emberi méltóságának megsértésével kapcsolatos előzményeket és körülményeket nem tárta fel teljes körűen, a feltárt tényekből pedig téves következtetésre jutott. Az ítélet indokolását a felperes ellentmondó nyilatkozataiból és kétséges tanúvallomásokból vezette le, amelyek a periratokkal is ellentétben álltak. Az elsőfokú bíróság megsértette a Pp. számos alapelvét, a pártatlansághoz, a bíróság előtti egyenlőséghez, a tisztességes eljáráshoz való jogot, a diszkrimináció tilalmát, valamint a Pp. 3. § (2), (3), (5), 163. § (2) és 164. § (1) bekezdését. Az elsőfokú bíróság nem vizsgálta, hogy a Fővárosi Bv.-ben gyulladáscsökkentésre használt gyógyszerek okozták-e ténylegesen a felperes hasmenését. Az ottani egészségügyi dokumentációban ugyanis nem volt nyoma a felperes súlyos hasmenéses panaszainak. A felperes ellentmondó nyilatkozatai és a felperes zárkatársa - egyben jó barátja - tanúvallomása alapján pedig nem lehetett következtetést levonni erre. Az elsőfokú bíróság tévesen értékelte köztudomású tényként, hogy az antibiotikumok gyakori mellékhatása a hasmenés. Idézte a felperes 2015. június 1-ji meghallgatási jegyzőkönyvben foglalt nyilatkozatát, 2015. június 29-i beadványát és a 10. sorszámú jegyzőkönyvbe foglalt személyes előadását. Ezek alapján kétségesnek tartotta a hasmenés kialakulásának kezdetét és annak jelzését az egészségügyi személyzet felé. Álláspontja szerint az e körben a kihallgatott tanú is jelentős ellentmondásba keveredett. A felperes személyes előadása és a tanú vallomása szerint a felperes csak 2015. június 19-én vette be a gyulladáscsökkentő szert, a hasmenésére pedig gyógyszert kapott, ezért az elsőfokú bíróságnak vizsgálnia kellett volna, hogy valóban fennállhatott-e a későbbiekben is a felperes hasmenése. Hivatkozott a felperesnek a 2015. július 1-jei meghallgatási jegyzőkönyvben, a 2015. június 29-i beadványában és a 23. sorszámú tárgyalási jegyzőkönyvben foglalt nyilatkozataira. Ezek alapján kétségesnek tartotta a felperes egészségügyi problémájának idejét, végét és azt is, hogy a felperes hasmenése a szállítás napján fennállt. Elemezte, hogy a felperes mennyi időt töltött a csurmában, mikor következett be a széklet-visszatartási problémája, és mindezeket összevetette a felperes szállításának idejével. Álláspontja szerint, ha a felperesnek valóban hasmenése volt, nem lehetséges, hogy a székletét a szállítások során képes volt visszatartani, különösen úgy, hogy a szállítások alatt hasmenés elleni gyógyszert nem is kapott. Azt sem vizsgálta az elsőfokú bíróság, hogy a felperes ebben az időszakban mit evett, pedig ebből következtetést lehetett volna levonni a hasmenés idejére. Rámutatott: a felperes az elsőfokú eljárásban nem bizonyította a hasmenés tényét és azt sem, hogy a hasmenése 4 nap elteltével a szállítás során is fennállt. Állította, hogy a szállítást megelőzően a felperesnek a Fővárosi Bv. épületében lehetősége lett volna problémája jelzésére és megoldására. A felperes a szállítást megelőzően nem jelezte az alperes felé az egészségügyi problémáit. A felperes a csurma elhagyása után pár perccel beszélt az egyik alperesi őrrel, majd a székletét a nadrágjába engedte. Az elsőfokú bíróság a szállító őröket nem hallgatta ki, így vizsgálat nélkül kizárta azt a verziót, hogy a felperesnél a sajnálatos esemény nem a hasmenés miatt következett be. Az elsőfokú bíróság kizárólag a felperesi tanúk vallomása alapján az egészségügyi iratok és a szállító őrök egybehangzó vallomásával szemben állapította meg a tényállást. Pedig az egyik felperesi tanú a felperessel többször is volt közös szállításban, és korábban mindketten voltak Baracskán. A tanú - a saját vallomása szerint - a fogvatartottak boltjánál ajánlotta fel a felperesnek, hogy a történtekről vallomást tesz. A fellebbezéshez csatolt fogvatartotti számlák alapján azonban megállapítható, hogy a tárgyalást megelőzően a tanú és a felperes nem vásárolt a boltban egyidejűleg. Ez pedig azt bizonyítja, hogy a tanú a perbeli vallomást a felperessel előzetesen egyeztetve tette meg. A másik felperesi tanú a felperes jó barátja volt, minden nap szabadon találkozhattak, és ez a tanú az alperes ellen panaszt is tett, tehát elfogulatlannak nem tekinthető. Kiemelte, hogy az alperesi őrök a vallomásukat a fogvatartotti panasz során indult eljárásban tették meg, ezért a személyi felelősségük fel sem merülhetett. Az elsőfokú bíróság alaptalanul rótta az alperes terhére, hogy a felperesnek nem adott lehetőséget a mosakodásra. A felperes 10. számú jegyzőkönyvben megtett nyilatkozatából megállapítható ugyanis, hogy a budapesti őrök intézkedtek az esemény utáni ruházatváltással kapcsolatosan. Az elsőfokú bíróság a felperest ért gúnyolódások tényét is vizsgálat és bizonyítás nélkül vette figyelembe. Az elsőfokú bíróság tehát a tényállást hiányosan és az objektív bizonyítékokkal ellentétben állapította meg, emellett pedig a Pp. 177. § (1) bekezdésével szemben orvosi kérdésben foglalt állást.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!