A Gazdasági Versenyhivatal 150/2003/54 számú határozata erőfölény tárgyában. Eljárás alá vont: Hungarotel Távközlési Rt.
Vj-150/2003/54
Vj-150/2003/54
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Hungarotel Távközlési Rt. (Budapest) eljárás alá vonttal szemben gazdasági erőfölénnyel való visszaélés miatt indult versenyfelügyeleti eljárásban, tárgyaláson kívül, meghozta az alábbi
határozatot
A Versenytanács az eljárást megszünteti.
E határozat felülvizsgálata a kézhezvételtől számított harminc napon belül kérhető a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel.
Indoklás
I.
Az eljárás indítása
1. Az eljárás megindítását az indokolta, hogy a GVH tudomására jutott információk szerint az eljárás alá vont Hungarotel Távközlési (a továbbiakban: Hungarotel) Rt. a végfelhasználóinak az ADSL szolgáltatást a más körzetekben elérhető hasonló szolgáltatások díjánál jelentős mértékben magasabb áron kínálja, amely magatartás alkalmas a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló, többször módosított 1996. évi LVII. évi törvény (Tpvt.) 21. §-ában, különös tekintettel annak a) pontjában foglalt tilalom megsértésére. Ezért, a Tpvt 67. § (1) bekezdésére figyelemmel, illetve a 70. §-a alapján 2003. november 4-én versenyfelügyeleti eljárást indított a Hungarotel ellen.
II.
Az eljárás alá vont vállalkozás
2. A Hungarotel irányító tulajdonosa az USA-beli Hungarian Telephone and Cable Corp. (HTCC). A Hungarotel - a HTCC magyaroszági leányvállalataként - Békés, Nógrád, Vas és Veszprém megyében, öt (a 32, 66, 68, 89 és 95-ös hívószámú) primer körzetben, 263 településen mintegy 200 ezer előfizető számára nyújt különböző távközlési szolgáltatásokat.
3. A Hungarotel által kínált telekommunikációs szolgáltatások alábbi fő csoportokba sorolhatók: a) alapszolgáltatás (közcélú távbeszélő szolgáltatás), b) kényelmi szolgáltatások (hangposta, hívószámkijelzés, stb.), c) értéknövelt szolgáltatások (kék és zöld számok, ISDN és - egyebek között - ADSL-alapú internet szolgáltatások), d) egyéb szolgáltatások (emeltdíjas szolgáltatások, személyhívó, távszavazás). Ezen túlmenően az eljárás alá vont - hasonlóan más távközlési szolgáltatóhoz - értékesít telekommunikációs készülékeket, berendezéseket, foglalkozik ezek karbantartásával és szervizelésével, valamint ügyfélre szabott komplex megoldásokat is kínál.
III.
A vizsgált magatartás
4. Az ún. DSL ( digital subscriber line [1] ) technológiák közé tartozó ADSL ( asymetric digital subcriber line [2] ) szolgáltatás a - rendszerint a helyi távbeszélő szolgáltató tulajdonában lévő - analóg telefonvonalon (rézkábel) keresztül történik, amelyet alkalmassá tettek digitális jelek átvitelére. Az ADSL átviteltechnikai rendszer lényege, hogy ugyanazon a telefonvonalon egyidejűleg hagyományos (analóg vagy ISDN [3] ) távbeszélő szolgáltatás, illetve nagysebességű, állandó jellegű [4] adatátvitel történhet, amihez az analóg rézkábel előfizetői és a hálózati oldalán egyaránt egy-egy leválasztó szűrőre (splitter) van szükség hozzáférésenként. Az "aszimmetrikus" jelző arra utal, hogy az internetre történő feltöltés (upload) sebessége mindig alacsonyabb az onnan való letöltés (download) sebességénél.
5. Az ADSL hálózati hozzáférés még csak a lehetőséget biztosítja az internet eléréséhez, amely utóbbihoz egy további szolgáltatás (internet hozzáférés szolgáltatás) szükséges. Az ADSL-alapú internet hozzáférési szolgáltatást nyújtó internet szolgáltató (a továbbiakban: ISP [5] ) lehet a helyi távbeszélő szolgáltatótól független vállalkozás is. Sőt, az is előfordulhat, hogy a helyi távbeszélő szolgáltatótól az ADSL hálózati hozzáférést nagykereskedelmi szolgáltatásként megvásárolja egy internet szolgáltató ISP, amely viszont a fogyasztó számára közvetlenül nem nyújt internet hozzáférést. Ez utóbbi esetben az ISP a hálózati hozzáférést kiskereskedelmi forgalomban értékesítheti a fogyasztónak, aki az internet szolgáltatást viszont egy másik ISP-től veszi meg.
6. A leginkább elterjedt megoldás szerint a ADSL-alapú hálózati és az internet hozzáférési szolgáltatást a végfogyasztók "csomagokban" veszik meg, amelyek különböző méretű és gyorsaságú eléréseket tesznek lehetővé. Ilyen esetben az ISP biztosítja egyben a hálózati hozzáférést is, azaz, ha a végfogyasztó ISP-t akar váltani, akkor ezt csak abban az esetben teheti meg, ha a választott ISP-nek van nagykereskedelmi szerződése az adott analóg hálózathoz való hozzáférésre. Ebben az esetben, noha a hozzáférési szolgáltatást ténylegesen a hálózat tulajdonosa nyújtja, a végfogyasztó és a hálózat tulajdonosa között nincs szerződéses viszony az ADSL-hozzáférésre vonatkozóan.
7. Magyarországon elsőként a Matáv 2000-ben, a Vivendi (mai nevén Invitel) 2001 februárjában, a Monor Telefon Társaság 2002 márciusában, az Emitel Rt. 2002 végén tette elérhetővé az ADSL-alapú internet hozzáférést az előfizetőik számára. A Matáv primer körzeteinek területén - az általa irányított Axelero-n kívül - számos más ISP-szolgáltató is jelen van. Az Invitel körzeteiben két, tőle független ISP van jelen (az Axelero és az Enternet). A másik három volt koncessziós távbeszélő szolgáltató területein független ISP-k még nem jelentek meg.
8. A Hungarotel 2003. májusától vezette be a primer körzeteiben élő előfizetői számára az ADSL-alapú internet hozzáférési lehetőséget, amely kezdetben csak 9 településen volt elérhető. Az ADSL-alapú hozzáféréssel lefedett területeken lévő települések száma a vizsgálat idején 46, amelyek közül 2004 májusában aktív előfizetők csak 4 településen voltak megtalálhatók: Békéscsabán, Pápán, Salgótarjánban és Sárváron.
9. A Hungarotel ADSL-hálózattal lefedett területen belül kábeltelevíziós internet szolgáltatás elérhető Pápán, Celldömölkön, Salgótarjánban, illetve - területi korlátokkal - Békéscsabán és Gyulán. A mikrohullámú internetes elérést kínáló szolgáltató elérhető Pápán, Békésen, Békéscsabán, Gyulán, Orosházán, Szeghalomban és Sárváron.
10. Az eljárás alá vont által alkalmazott konstrukció lényege, hogy az ADSL-hozzáférést a fent említett primer körzetekben lakó végfogyasztók számára mindenképpen a hálózat tulajdonosa - jelen esetben - a Hungarotel nyújtja. A szolgáltatást "ADSL hozzáférés" néven egyszeri és havidíjak megfizetésével vásárolhatják meg a végfogyasztók az átviteli sebességtől (kapacitástól) [6] függően különböző listaárakon. A végfogyasztónak, mint említettük a Hungarotel által alkalmazott konstrukcióban a hálózati hozzáférésen túl még internet-hozzáférési szolgáltatást is kell vásárolnia, amelyet a Hungarotel is nyújt, "GloboNet Internet" néven. Ennek a szolgáltatásnak csak havidíja van a le- és feltöltési sebességtől függően különböző árakon. Ha a végfogyasztó "csomagban" vásárolja meg a Hungaroteltől a hálózati és az internet hozzáférési szolgáltatást, akkor az ún. "ADSL-alapú Internet" szolgáltatás listaárai egyszerűen az "ADSL hozzáférés" és a "Globonet Internet" listaárainak összege az átviteli kapacitástól függően.
11. A listaárakból az eljárás alá vont egy-egy hónapig tartó akcióinak (384 Home, ill. 384 Home Plus) keretében a különböző változatokban eltérő kedvezményeket ad az ADSL-hozzáférés, illetve a GloboNet Internet szolgáltatás díjaiból. A lista- és az akciós árakat a vizsgálati jelentés 2. sz. táblázata foglalja össze a vizsgált időszakra vonatozóan (Vj-150/2003/50. sz. irat).
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!