T/12091. számú törvényjavaslat indokolással - a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény módosításáról
2020. évi ... törvény a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény módosításáról
1. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény a következő 325/A. §-al és az azt megelőző címmel egészül ki:
"Visszaélés közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel
339/A. §
Az a szándékos bűncselekmény elkövetése miatt elítélt és a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól nem mentesült személy, aki a külön jogszabályban meghatározott, a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök birtoklására, szállítására, forgalmazására vonatkozó szabályokat megszegi, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."
2. §
Ez a törvény a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
INDOKOLÁS
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A bűntettesek nyilvántartásában szereplő személyek által, közterületen, illetve nyilvános helyen, felfegyverkezve elkövetett erőszakos bűncselekmények elszaporodottsága rávilágít arra, hogy a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök birtoklása és használata hétköznapivá vált a bűnöző szubkultúrában.
Mind az alkalmi, garázda jellegű, mind a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények elkövetése során jelentősen növekedett az érintett eszközök, elsősorban a szúró- és vágófegyverek használata, ennek következményeként pedig az okozott sérülések egyre súlyosabbak, gyakori következmény a sértettek maradandó egészségkárosodása, vagy halála.
A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvén törvény alapján a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök birtoklásával, szállításával és forgalmazásával kapcsolatos szabályok megsértése jelenleg szabálysértés, amelynek a jogkövetkezménye legfeljebb százötvenezer forint pénzbírság kiszabása lehet.
A kiszabható bírság mértéke nem alkalmas arra, hogy megfelelő visszatartó erővel rendelkezzen azokkal a bűntettesekkel szemben, akiket a bíróság szándékos bűncselekmény elkövetése miatt korábban letöltendő szabadságvesztésre ítélt és mentesítésben sem részesültek.
Ezért a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökkel kapcsolatos visszaélés önálló büntetőjogi tényállásának megalkotása vált szükségessé, amely a minősítés és a büntetési tétel tekintetében alkalmas, szükséges és arányos a büntetőpolitika egyéni és általános prevenciós céljának elérése érdekében.
Minderre tekintettel javasolom a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény fenti tényállással történő kiegészítését.