Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1996.6.333 I. A betöréses lopás biztosítási eseményként akkor is megvalósul, ha az eltulajdonításra - a földdel tartósan össze nem épített - konténerraktárból került sor [Ptk. 207. § (1) bek., 544. § (1) bek., 549. § (1) bek.].

II. Ha a bíróság a beavatkozóval a beavatkozás lehetőségét megtagadó határozatot szabályszerű kézbesítés útján nem közli, s ezzel kizárja a beavatkozó jogorvoslati lehetőségét, lényeges eljárási szabályt sért. Ha azonban a beavatkozó az általa támogatott fél fellebbezése folytán a másodfokú eljárásban részt vesz és jogait az általa támogatott féllel együttműködve érvényesítheti, az eljárás megismétlése szükségtelen [Pp. 56. § (3) bek., 219. § (1) bek. c) pont, 252. § (2) bek.].

A peres felek között 1990. október 1-jén határozatlan időre összetett vagyonbiztosítási szerződés jött létre változó kockázatviselési helyre. A felperes konténerraktárába 1991. februárban és márciusban - két alkalommal - betörtek, s abból különböző szerszámokat vittek el. A felperes a vagyonbiztosítási szerződés alapján kárigényét bejelentette, de az alperes a kár megtérítése elől elzárkózott, ezért a felperes a keresetében 360 000 Ft és évi 44%-os kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Előadta, hogy a kockázatviselés helye azért volt változó, mert különböző helyeken dolgoztak, s ott a szerszámokat konténerraktárban tárolták. A biztosítási szerződés a konténerben tárolt eszközökre nem zárta ki az alperes kockázatviselését, ezért a biztosítási szerződés alapján az alperesnek helyt kell állnia. Az alperes a kereset elutasítását kérte. Azt nem vitatta, hogy a konténerraktárba betörtek, vitatta azonban, hogy ez biztosítási eseménynek minősül. Álláspontja szerint a konténer nem épület, a földdel nincs tartósan elválaszthatatlanul összeépítve, nem minősül ingatlannak, ezért a konténerbe történt betöréses lopás nem minősül biztosítási eseménynek. A G. Biztosító bejelentette, hogy az alperes pernyertessége érdekében a perbe be kíván avatkozni, az elsőfokú bíróság ezt a kérelmét - indokolás nélkül - elutasította.

Az elsőfokú bíróság az alperest 187 152 Ft és ennek a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresét kitevő mértékű késedelmi kamata megfizetésére kötelezte. Megállapította, hogy a biztosítási szerződés B. 2. pontja második mondata értelmében a betöréses lopás biztosítási eseménynek minősül, ha a lopást az elkövető személy a biztosított vagyontárgyak elhelyezésére szolgáló és minden behatolásra alkalmas nyílásnál lezárt, térbelileg teljesen zárt helyiségbe szándékos módon jogtalanul behatolva, a helyiség lezárására szolgáló zárat, nyílászáró szerkezetet feltörve, illetőleg lopott vagy hamis kulccsal a helyiségbe behatolva követte el. Ezen megfogalmazás értelmében - figyelemmel a Ptk. 207. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra - zárt helyiségen a konténert is érteni kell. A kár összegét az alperes kárszakértői számítása alapján állapította meg.

Ezen ítélet ellen az alperes fellebbezett, annak megváltoztatását és a felperes keresetének az elutasítását, az eljárási szabályok megsértése miatt pedig az első fokú ítélet hatályon kívül helyezését kérte. Ezen utóbbit azzal indokolta, hogy az elsőfokú bíróság a G. Biztosító Rt. beavatkozási kérelmét elutasította, és még ugyanezen a tárgyaláson ítéletet hozott, így a G. Biztosító Rt.-t a jogorvoslat lehetőségétől elzárta. Érdemben továbbra is vitatta a felelőssége jogalapját, álláspontja szerint a konténer ingóság, nincs a földdel szilárd kapcsolatban. Kifogásolta a kár összegét is, mert a felperes azt sem bizonyította, hogy a bejelentett vagyontárgyak a tulajdonát képezték. Sérelmezte a kamatfizetés kezdő időpontját, amely felelőssége megállapítása esetén legfeljebb 1991. június 20. lehet, sérelmezte továbbá a kamat mértékét is, mert a biztosítási szerződés 1990. november 14. előtt jött létre.

A felperes a keresetét módosította és a kamatfizetés kezdő időpontját 1991. június 20-tól kérte megállapítani.

A fellebbezés nem alapos. Az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a tényállást, és jogi álláspontja is helytálló. A peres felek között nem volt vitás, hogy a biztosítási szerződés B. 2. pontja értelmében a betöréses lopás akkor minősül biztosítási eseménynek, ha a lopást elkövető személy a biztosított vagyontárgyak elhelyezésére szolgáló és minden behatolásra alkalmas nyílásnál - bejárati ajtónál és a kirakatoknál - biztonsági zárral lezárt, térbelileg teljesen zárt helyiségbe erőszakos módon, jogtalanul behatolt, a helyiség lezárására szolgáló zárat, nyílászáró szerkezetet feltörte, illetve hamis vagy lopott kulccsal behatolt a helyiségbe. Vitás volt azonban, hogy az a konténerraktár, amelyben a felperes az eltulajdonított szerszámokat tárolta, helyiségnek tekintendő-e. A felek a biztosítási szerződésben a helyiség fogalmát nem határozták meg, ezért annak a Ptk. 207. §-a (1) bekezdése szerinti értelmezésénél a másodfokú bíróság is a közfelfogásból indult ki. A Magyar Nyelv Értelmező Kézi Szótára és a Magyar Nyelv Értelmező Szótára magyarázatát is figyelembe véve - helyiségen az épületnek az elkülönített részét, illetve valamely meghatározott célra készült fedett, zárt építményt kell érteni. Tehát helyiségnek nemcsak épület vagy annak zárt része minősül. A biztosítási szerződés nem tekinti a biztosítási esemény kritériumának a biztosított vagyontárgynak épületben történő elhelyezését. Az "épület" fogalmat csak a rongálással okozott károkkal összefüggésben használja. A helyiség fogalmának alapvető kritériuma viszont annak zártsága. A perbeli konténerraktár minden oldalról el volt választva a külvilágtól, önálló légtérrel rendelkezett, vagyis az meghatározott célra készült fedett, zárt építmény volt. A földdel való szilárd összeépítés ugyancsak nem kritériuma a helyiség fogalmának, így a köznyelv a földdel szilárdan össze nem épített faházat, faházban elhelyezett irodát - hasonlóan a konténerraktárhoz - helyiségnek tekinti. A konténer rendeltetésénél fogva esetenként raktárként, helyiségként funkcionál, tehát egy tekintet alá esik az olyan építményekkel, amelyek a tértől minden oldalról elhatárolt, attól elkülönült elemekkel rendelkeznek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!