Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Mf.31185/2021/6. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [2012. évi I. törvény (Mt.) 134. § (1) bek., 2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 342. § (1) bek., 522. § (1) bek.] Bírók: Kovács Edit, Kulisity Mária, Vajas Sándor

A határozat elvi tartalma:

A Pp. 522.§ alapján a munkáltatói bizonyítás körébe tartozik a jelenléti ív is és annak tartalma is, mert az a munkáltató működési körében keletkezett okirat, melynek naprakész vezetését törvény írja elő.

***********

Fővárosi Ítélőtábla 2

1.Mf.31.185/2021/6

Fővárosi Ítélőtábla

mint másodfokú bíróság

1.Mf.31.185/2021/6.

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság a meghatalmazott1 meghatalmazott (Cím4) által képviselt Felperes1 (Cím15.) felperesnek a dr. Csaplás Terézia egyéni ügyvéd (cím17 által képviselt Alperes1 (Cím2) alperes ellen munkaviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezményei iránt indított perében a Budapest Környéki Törvényszék 33.M.70.102/2020/69. számú ítélete ellen az alperes által 70. sorszámon előterjesztett fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett részében a rendkívüli munkavégzésért járó díjazás, munkaszüneti napon végzett munka ellenértéke, vasárnapi munkavégzés ellenértéke, heti pihenőnapon végzett munka ellenértéke tekintetében helybenhagyja, a sérelemdíj vonatkozásában megváltoztatja és a keresetet elutasítja, az elsőfokú perköltség és az eljárási illeték tekintetében megváltoztatja és az alperesnek fizetendő perköltség összegét 181.500 (száznyolcvanegyezer-ötszáz) forintra felemeli, az alperes által fizetendő eljárási illeték összegét 103.407 (százháromezer-négyszázhét) forintra leszállítja, az állam által viselt eljárási illeték összegét 200.731 (kettőszázezer-hétszázharmincegy) forintra felemeli.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 720 (hétszázhúsz) forint másodfokú perköltséget. Kötelezi az alperest, hogy az állam javára - külön felhívásra - fizessen meg 124.282 (százhuszonnégyezer-kettőszáznyolcvankettő) forint fellebbezési illetéket, 7.933 (hétezer-kilencszázharminchárom) forint fellebbezési illetéket a Magyar Állam visel.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított ítéleti tényállás

[1] A felperes 2017. szeptember 12. napjától állt az alperes alkalmazásában határozatlan idejű munkaviszonyban eladó munkakörben. A munkaszerződés szerint a felperes munkaideje napi 6, heti 30 óra volt, munkavégzésének helye egy virágüzlet volt. A felperes részére átadott tájékoztató szerint a felperes négyhavi munkaidőkeretben került foglalkoztatásra, ténylegesen azonban munkaidőkeretet az alperes nem alkalmazott.

[2] A felperes heti öt vagy hat napot dolgozott, a heti pihenőnapja a kedd volt, azonban kéthetente kedden és kéthetente vasárnap dolgozott. A felperes munkaideje az üzlet nyitvatartásához igazodott, amely hétköznap 8:00-18:00 óráig, szombaton 8:00-15:00 óráig, vasárnap 8:00-13:00 óráig volt nyitva. Januárban 8:00-16:00 óráig volt nyitva az üzlet. A ténylegesen ledolgozott munkaidőt a munkavállalók egy naptárba jegyezték be, ezen kívül vezettek egy jelenléti ívet, amely nem a ténylegesen ledolgozott munkaidőt tartalmazta. A felperes 2017. november 1. napján, 2018. március 30. napján (nagypéntek), 2018. április 1. napján (húsvétvasárnap) és 2018. május 20. napján (pünkösdvasárnap) munkát végzett. Az alperes a felperes munkaviszonyának fennállása alatt rendkívüli munkavégzésért, heti pihenőnapon végzett munkáért, vasárnap és munkaszüneti napon végzett munkáért járó ellenértéket nem fizetett a felperes részére.

[3] Az alperes 2018. augusztus 7-én a felperes munkaviszonyát azonnali hatályú felmondással megszüntette. A felperes 2018. augusztus 10-én a testvérével és édesanyjával együtt megjelent a munkavégzés helyén és kérte az alperest, hogy a holmijait az öltözőben összeszedhesse. Az alperes nem engedte be az öltözőbe a holmijaiért, hanem egy zsákban kihozta azokat. Amikor a felperes átnézte a holmijait közölte, hogy a cipője és 80.000.- forintja hiányzik, ezért tanú3 bement az öltözőbe, majd a felperes utána ment, hogy átnézze, maradt-e még valamilyen holmija és kivette az öltözőszekrényből a cipőjét. Mivel nem találta meg a felperes a 80.000.- forintot, kihívta a rendőrséget. Az eljáró rendőr kérte a felperest, hogy a zsákban lévő holmijait öntse ki a földre az eladótérben és nézze át, hogy nem maradt-e benne a pénze. A felperes nem találta meg a pénzét, eközben néhány vásárló bejött az üzletbe.

[4] Az alperes 25 kg-os kiszerelésből 1 kg-os kiszerelésbe csomagolta a tápot és azt a raktárban tárolta. Amikor a felperes megjelent 2018. augusztus 10-én a munkahelyén, akkor az alperes azt mondta a felperesnek, hogy mielőtt a hátizsákkal a hátán elment volna, bement a raktárba és azt nem tudja, hogy ott mit csinált, de utána kiment és eltűntek 1 kg-os kiszerelésben a tápok.

Kereset és ellenkérelem

[5] A felperes keresetében a jogellenes munkaviszony megszüntetés jogkövetkezményért elsődlegesen 147.682.- forint távolléti díj, 664.567.- forint elmaradt jövedelem címén járó kártérítés, 26.596.- forint egészségügyi szolgáltatási járulék és kamatai, másodlagosan 180.500.- forint felmondási időre járó távolléti díj megfizetését kérte. Ezen túlmenően 115.986.- forint utazási költségtérítés, 258.071.- forint alapbér különbözet, 108.469.- forint szabadságmegváltás, 27.277.- forint szabadságkülönbözet, rendkívüli munkavégzésért járó díjazás címén 701.171.- forint alapbér, 331.873.- forint bérpótlék és kamatai, munkaszüneti napon végzett munka ellentételezéseként 39.309.- forint alapbér, 73.832.- forint bérpótlék és kamatai, vasárnapi munkavégzés folytán 164.208.- forint alapbér, 234.349.- forint bérpótlék és kamatai, heti pihenőnapon végzett munka ellenértékeként 252.776.- forint alapbér, 241.371.- forint bérpótlék és kamatai, 80.000.- forint vagyoni kár, valamint 100.000.- forint sérelemdíj megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

[6] Rendkívüli munkavégzés, heti pihenőnapon, vasárnapi napon, munkaszüneti napon alapuló munkavégzésre tekintettel előterjesztett kereseti kérelme kapcsán előadta, hogy ténylegesen nem a munkaszerződésben meghatározott részmunkaidőben, hanem az üzlet nyitvatartási idejében dolgozott, a teljes nyitvatartási idő alatt, kéthetente vasárnap is. A ténylegesen ledolgozott munkaidőt egy naptárban vezették, emellett naponta két jelenléti ívet, egy délelőtti és egy délutáni jelenléti ívet írtak alá.

[7] A sérelemdíj körében arra hivatkozott, hogy azzal, hogy a rendőrök a vevők között a munkatársai előtt pakoltatták ki a felperessel a zsákba összedobált személyes tárgyait annak érdekében, hátha előkerül az eltűnt pénz, sérült a becsülete és a jóhírneve. Arra is hivatkozott, hogy az alperes úgy vizsgálta át a személyes tárgyait, hogy arra nem adott engedélyt, mellyel megsértette a személyes adatok védelmét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!