A Fővárosi Törvényszék P.20336/2007/98. számú határozata találmányi díj megfizetése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 207. §, 1995. évi XXXIII. törvény (Szt.) 13. §, 15. §, 24. §] Bíró: Fabricius László
Kapcsolódó határozatok:
*Fővárosi Törvényszék P.20336/2007/98.*, Fővárosi Ítélőtábla Pf.20712/2012/5., Kúria Pfv.22020/2012/8., 3116/2014. (IV. 17.) AB végzés
***********
Főárosi Bíróság
3.P..../2007/07/98.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
dr. Vigh Károly ügyvéd által képviselt felperes neve (felp4eres címe.) , felperesnek,
dr. Dallos Zsolt ügyvéd által képviselt alperes neve (alperes címe.) alperes ellen találmányi díjfizetés iránti perében meghozta és kihirdette a következő
I t é l e t e t
A Főárosi Bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 5.782.009.- (Ötmillió-hétszáznyolcvankettőezerkilenc) forint tőkét és abból 2.002.354.- forintnak 2005. július 1-től; 2.502.851.- forintnak 2006. július 1-tő; valamint 1.276.744.- forintnak 2007. július 1-től kifizetésig esedékes törvényes késedelmi kamatát.
A fenti rendelkezés fellebbezésre tekintet nélkül elővégrehajtható.
Ezt meghaladóan a keresetet elutasítja.
Kötelezi a bíróság a felperest, hogy illeték-feljegyzési jog folytán, az Államnak- külön felhívásra- fizessen meg 593.000.- (Ötszázkilencvenháromezer) forintot. Kötelezi továbbá a felperest, hogy alperesnek 15 napon belül fizessen meg 100.000.- (Egyszázezer) forint perköltséget.
Kötelezi az alperest, hogy felhívásra fizessen meg az Államnak 300.000.- (Háromszázezer) forint illetéket.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet e bíróságon a Fővárosi Ítélőáblához címezve, 3 példányban kell benyújtani.
I n d o k o l á s:
Felperes az alperesnél állt munkaviszonyban 1991. július 4-én történt nyugdíjazásáig.
Ö és a perben nem álló g..j.. vegyésztechnikus, laboratórium-vezető munkatársa, az 1980-as évek második felében kísérleteket kezdeményeztek olajos szennyvíziszapok és szerves alapú olajos szennyeződések cséri földdel történő ártalmatlanítására. Ennek nyomán 1989. március l4-én újítási javaslatot nyújtottak be az alpereshez "Olajos iszap ártalmatlanítására" címmel, ami ...7/89 naplószámon lett nyilvántartásba véve. Az alperes értesítése szerint a javaslatot csak a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium (KVM) engedélye birtokában tudja érdemben elbírálni és ezért részükre díjat sem fizet.
A fentiek alapján a felperes és g..j.., az alperes által 1990. december 29-én szabadalmaztatásra bejelentett alábbi két találmányt alkotta meg:
Egyik találmány az "Eljárás olajos iszap ártalmatlanítására" című, amelyre az Országos Találmányi Hivatal 1992. október 2-án kelt határozatával ...4 lajstromszámon adott szabadalmi oltalmat. Ennek a felperes 60 %-ban, g..j.. 40 %-ban feltalálója és az alperes a szabadalmasa.
E szolgálati találmány a szabadalmi igénypont szerint "eljárás olajos iszap ártalmatlanítására, amelynek során az olajos iszapot adott arányban földhöz adagoljuk, majd a keverékben lévő szerves összetevőket mikroorganizmusokkal lebontatjuk, azzal jellemezve, hogy 30-40 t% szárazanyag-tartalmú és 100-140 g olaj/kg szárazanyag mennyiségben olajat tartalmazó olajos iszapot és olajos iszap tömegére vonatkoztatott 40-60 % mennyiségű cséri földdel összekeverünk, és a keveréket legalább három hónapon át átlagosan legalább 10C környezeti hőmérséklet és az aerob körülmények fenntartása mellett tároljuk".
Másik találmány az "Eljárás és ülepítő berendezés olajos iszap előkezelésére" című, amelyre az Országos Találmányi Hivatal 1992. november 5-én kelt határozatával ...6 lajstromszámon adott szabadalmi oltalmat. Ennek a felperes 60 %-ban, g..j.. 40 %-ban feltalálója, az alperes a szabadalmasa.
E szolgálati találmány a szabadalmi igénypont szerint egyrészt eljárás olajos iszap előkezelésére, amelynek során az olajos iszapot a kezelési helyéről összegyűjtik, aluminiumszulfáttal kezelik, majd a vízfázist elkülönítik, azzal jellemezve, hogy a kiindulási olajos iszapot a keletkezési helyen 0,6-5 MPa nyomású vízsugárral kezelik és hígítják, eközben szilárdanyag-tartalmát 0,2 és 10 t% közötti értékre állítják be, a kezelés után az anyagot folyamatosan keverik és keverés közben gyűjtőhelyre szállítják, majd az aluminium-szulfátot a gyűjtőhelyen 10-25 t% koncentrációjú oldat formájában 111m +30 % mennyiségben adagolják, ezt követően a keverést legalább 5 percig, célszerűen 5-8 percig fenntartják, majd ülepítő medencébe ürítik és ott legalább 8-10 órán keresztül végzett ülepítés után az üledék felett kialakult vízfázist elvezetik, a vízfázis felett kialakuló olajréteget időszakosan elkülönítik és az üledéket időszakosan eltávolítják.
A hivatkozott szolgálati találmány másrészt berendezés a szabadalom szerinti eljárás foganatosítására, amely ülepítő medencét és szennyvíz ést tartalmaz, azzal jellemezve, hogy ülepítőmedencéje mellett utóülepítőhelyezkedik el, közöttük a medence mélységénél alacsonyabb válaszfal van, ennek szintje felett nyílás van kiképezve, amely olaj csapdához csatlakozik és az utóülepítőtérben a válaszfal felsővége alatti, előösen kétharmados magasságban, ürítőőnyúlik be".
A veszélyes hulladékok átvételének és kezelésének engedélyezése, illetve az engedély meghosszabbítása iránt alperes a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőégtő, mint I. fokú környezetvédelmi hatóságtól (továbbiakban Felügyelőég) kért engedélyt. (A Felügyelőég elnevezése utóbb Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségre változott.)
E kérelem alapján született a 2003. február 24-i keltezésű KF:...-2/03. számú (4. sorsz. beadv. melléklete), illetve a 2006. március 17-én kelt KTVF:...2006. számú határozat (21. sz. beadv. melléklete), melyekben a Felügyelet - egyéb kikötések mellett - megszabta a kezelésre átvehetőveszélyes hulladék fajtáját és mennyiségét, a kezelés módját és technológiáját. A kezelésre átvehetőveszélyes hulladék, névvel és un. EWC számmal, az engedélyezett mennyiség tonnában lett meghatározva.
Az ártalmatlanítandó anyagok alperesnél történt kezelésének ügymenete a következővolt (71. sorsz. jkv. 3. old.2. bek.) :
Alperestőa partnerei az ajánlatot úgy kérték meg, hogy, vagy kilogrammban, vagy köbméterben közölték az ártalmatlanító anyag mennyiségét. Ajánlatkérésre az alperes válaszolt és ez alapján megtörténik a megrendelés a partner telephelyén szakemberek jelenlétében. Ekkor a megrendelőkitöltötte, az un. "SZ-lapot", amelyen az ártalmatlanítani kért anyagot EWC kóddal azonosította, a mennyiséget kilogrammban, vagy köbméterben tüntette fel. Az "Sz-lap" az ártalmatlanítandó anyaggal együtt bekerül az üzembe, ahol az ártalmatlanítást elvégezték, majd ezt "SZ-lappal" az alperes gazdasági szakembere felé lejelentették, aki intézkedése körébe tartozott egyebek mellett a találmányi díj kiszámítása és kifizetése.
Alperesnek a fentiek szerint meghatározott és ártalmatlanított anyagmennyiséget a környezetvédelmi hatóság felé kilogrammban kellett jelentenie, ezért ahol a vállalási szerzőésben az anyag köbméterben szerepelt, azt kilogrammra átváltva közölte, ahol a kilogrammban kötött szerzőést, ott a jelentésben is kilogramm került feltüntetésre. (Az így közölt adatok a Felügyelőég adatbázisában 2004-tőlelhetőfel.)
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!