BH 2001.9.409 Az elkövető a vélt jogos védelmi helyzetre kellő alappal nem hivatkozhat, ha semmi külső jele nincs annak, hogy a személye vagy javai ellen a sértett részéről jogtalan támadás indul, vagy ilyen támadással közvetlenül fenyegető helyzet áll fenn [Btk. 27. § (2) bek., 29. §].
A megyei bíróság az 1995. október 26-án kelt ítéletével a terheltet több emberen elkövetett emberölés bűntettének kísérlete, lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntette, és ittas járművezetés vétsége miatt - mint többszörös visszaesőt - 8 évi fegyházbüntetésre és 8 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. Egyidejűleg megszüntette a terhelttel szemben korábban a városi bíróság ítéletével kiszabott 3 év 6 hónapi fegyházbüntetés tekintetében alkalmazott feltételes szabadságot, és megállapította, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.
A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az 1996. október 8-án jogerőre emelkedett ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta. A terheltre kiszabott szabadságvesztés tartamát 10 évi fegyházbüntetésre súlyosította, és a terheltet további mellékbüntetésül 3 évre a közúti járművezetéstől eltiltásra is ítélte.
A megállapított tényállás lényege a következő.
A terhelt 1993. október 7-én az esti órákban italozott, majd hajnali 1 óra tájban beült a személygépkocsijába és azt vezetve részt vett a közúti forgalomban. Ennek során nekiütközött egy parkoló gépkocsinak is.
Ezt követően a rendőrjárőr igazoltatta, és észlelte az ittasságát, ezért vérvételre állították elő. Ennek eredményeként megállapítható volt, hogy a terhelt vérében 2,13 ezrelék az alkoholkoncentráció, tehát a terhelt szeszes italtól közepes fokban befolyásolt állapotban vezette a személygépkocsiját. A terhelt egyébként gépjárművezetői engedéllyel soha nem rendelkezett.
A terhelt 1993 októberében egy ismeretlen személytől 15 000 forintért vásárolt egy 6,35 mm kaliberű Zbrojovka típusú pisztolyt, a hozzávaló lőszerekkel együtt, fegyvertartási engedéllyel azonban nem rendelkezett. Ennek ellenére ezt a lőfegyvert és a lőszereket a jelen eljárásban történt lefoglalásig birtokolta.
1993 szeptemberében a terhelt megismerkedett a sértettel, aki egy vendéglő üzletvezetője volt. Már a megismerkedés napján nézeteltérés, szóváltás alakult ki a terhelt és a sértett között, kölcsönösen szidalmazták, sértegették egymást. Ezt követően a sértett nem nézte jó szemmel, ha a terhelt a vendéglője környékén tartózkodott, de azt sem, ha az alkalmazottjával kapcsolatba lépett.
Ennek ellenére a terhelt 1993. október 10-én este megjelent a vendéglőben, ott sört fogyasztott, szót váltott a sértettel is. Zárórát követően a terhelt beszállt gépkocsijába, és abba az utcába hajtott, ahol a sértett alkalmazottja lakott. Miután a vendéglőt bezárták, az alkalmazott gyalogosan indult hazafelé. A sértett is gépkocsiba ült és azzal kísérte az alkalmazottját a lakása felé. A sértett gépkocsijában utasként még két személy foglalt helyet.
A lakása közelébe érve az alkalmazott odament a gépkocsijában várakozó terhelthez, hogy közölje vele, ma nem kíván Budapestre utazni. Eközben a sértett is a helyszínre érkezette és a gépkocsijával hátulról kissé meglökte a terhelt gépkocsiját.
A terhelt nem értve a történteket és meg is ijedve, a helyszínről elhajtott. Bár viszonylag nagy sebességgel haladt, és útirányt is változtatott, a sértett a gépkocsijával követte őt. Miután a terhelt észlelte, hogy nem tud elszakadni az őt követő gépkocsitól, megállt. A sértett ezt követően a terhelt gépkocsija mögött, majd miután a terhelt kiszállt, a gépkocsi előtt állt meg a személygépkocsijával.
A terhelt ezután - tartva attól, hogy a sértett részéről támadás éri - elővette és csőre töltötte a pisztolyát, odament a gépkocsijában ülő sértetthez, és felszólította őt, hogy hajtson el a helyszínről, mert különben fejbe fogja lőni.
Eközben a terhelt egyre indulatosabb lett. Észlelve, hogy a sértett gépkocsijában még ketten ülnek, és a sértett többszöri felszólítására és fenyegetésére sem távozik a helyszínről, a nála levő pisztolyt két kézre fogva és előre tartva, abba az irányba, ahol a sértett és utasa ült, mintegy 2-3 méterről egy lövést adott le.
Ezt követően a terhelt elindult a saját gépkocsija felé. Közben azonban észlelte, hogy az utas kiszáll a sértett gépkocsijából. Ezért visszafordulva az utas felé is egy lövést adott le, majd a helyszínről elhajtott.
Az első lövés a sértett bal halántékát találta el. A lövedék behatolt a sértett koponyájába, keresztülhaladt a bal oldali halántéklebenyen, és a tarkócsont előtt, a koponya üregében rekedt, közvetlenül életveszélyes állapotot hozva létre. A sértett életét csak az időben történt, célszerű és szakszerű orvosi beavatkozás mentette meg. A sérülés 8-10 hét alatt, a jobb testfél bénulásában és az intellektus súlyos károsodásában jelentkező maradandó fogyatékossággal gyógyult.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!