Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37174/2011/5. számú határozata határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1993. évi LXXIX. törvény (Közokt. tv.) 102. §] Bírók: Bauer Jánosné, Kovács Ákos, Kovács András

Kapcsolódó határozatok:

Balassagyarmati Törvényszék K.21341/2007/26., *Kúria Kfv.37174/2011/5.*

***********

Kfv.III.37.174/2011/5.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a Nógrád Megyei Kormányhivatal felperesnek a dr.Horváth Zoltán ügyvéd által képviselt M. Község Önkormányzata alperes ellen képviselő-testületi határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perben a Nógrád Megyei Bíróság 2008. szeptember 23. napján kelt 10.K.21.341/2007/26. számú jogerős ítélete ellen az alperes által 27. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Nógrád Megyei Bíróság 10.K.21.341/2007/26. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I N D O K O L Á S

Az alperes képviselő-testülete, a 2007. augusztus 28. napján megtartott ülésén meghozott 72/2007./VIII.28./ Őh. számú határozatával M. Község Általános Iskoláját 2007. augusztus 31.-i hatállyal megszüntette, mely megszüntetés a 82/2007./VIII.30./ Öh. számú képviselő-testületi határozat szerint jogutód nélkül történt. Az M. Község Általános Iskola cigány kisebbségi iskolai nevelésben és oktatásban közreműködő intézmény volt, melynek Alapító okirata az intézmény alaptevékenysége között határozta meg a 7-16 éves korú nemzeti, etnikai cigány felzárkóztatás biztosítását, melyben a kisebbségi oktatást elindították, és amely iskola összesen 855.000.- Ft normatív állami támogatást igényelt kisebbségi óvodai nevelésre és iskolai oktatásra.

Az alperesi önkormányzat a megszüntetésről szóló határozathoz nem szerezte be az érintett helyi Kisebbségi Önkormányzat egyetértését.

A Regionális Közigazgatási Hivatal /a felperes jogelődje/ 2007. szeptember 3. napján kelt 18159/2007. számú észrevételében felhívta az alperesi önkormányzat képviselő-testületét arra, hogy a döntései törvénysértőek, mert a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény /a továbbiakban: Ktv./ 102. § /11/ bekezdésébe ütköztek az érintett helyi kisebbségi önkormányzat egyetértésének kikérése hiányában. Mindezért felhívta alperest a jogsértő állapot 2007. szeptember 7. napjáig történő megszüntetésre.

Az alperesi képviselő-testület először közvetítő igénybevételéről döntött, majd a 2007. szeptember 12. napján megtartott ülésén a 84/2007./IX.12./ Öh. számú határozatával a "Megállapodás" tervezetet nem fogadta el.

A felperes keresettel fordult a Nógrád Megyei Bírósághoz, mely bíróság az alperesi képviselő-testület M. Község Általános Iskolájának megszüntetésére vonatkozó két önkormányzati határozatot hatályon kívül helyezte.

Az ítélet indokolása szerint a rendelkezésre álló adatokból, így az alapító okiratból, a 2007. augusztus 27. napján tartott képviselő-testületi ülésen elhangzott, az alapító okiratnak a kisebbségi oktatásra vonatkozó módosítását támogató érvekből, az alperes polgármesterének 2007. december 5. napján megtartott tárgyaláson tett nyilatkozatából, az iskola igazgatójának 2008. február 18. napján megtartott tárgyaláson tett tanúnyilatkozatából, és a Magyar Államkincstár Regionális Igazgatóságának normatív állami támogatásra való közléséből a bíróság megállapította, hogy az intézményben cigány kisebbségi oktatás-nevelés folyt, így az kisebbségi oktatási és nevelési tevékenységben közreműködő intézménynek minősült, melynek megszüntetéséhez a Ktv. 102. § /11/ bekezdése alapján a Kisebbségi Önkormányzat egyetértését kellett volna beszerezni.

E jogszabályhely értelmezése szempontjából nem volt jelentősége annak, hogy ezt a közreműködést az iskola ténylegesen milyen színvonalon biztosította, mint ahogy annak sem, hogy a cigány kisebbségi oktatás a valóságban kevésbé teljesült, annak többé-kevésbé csak a dokumentálása történt-e meg, avagy sem. A kisebbségi oktatás megszervezése szempontjából annak sem volt jelentősége, hogy az kötelező volt-e vagy sem, mert tényként volt megállapítható, hogy az általános iskola alapító okirata szerint ez a közoktatási intézmény kisebbségi iskolai nevelésben közreműködő intézmény volt.

Erre tekintettel a bíróság mellőzte azon bizonyítási indítványokat, melyek arra irányultak, hogy ténylegesen milyen színvonalú cigány kisebbségi oktatás történt, és hogy a kötelező oktatás elrendelésének feltételei fennálltak-e.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és egyben felperes keresetének elutasítását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!