Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10771/2007/5. számú határozata felmondás jogellenességének megállapítása (RENDKÍVÜLI felmondás jogellenességének megállapítása) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 96. §, 102. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Tallián Blanka, Tálné dr. Molnár Erika

Kapcsolódó határozatok:

Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.1344/2004/66., Budapest Környéki Törvényszék Mf.21803/2007/5., *Kúria Mfv.10771/2007/5.*

***********

Mfv.I.10.771/2007/5.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Édes András pártfogó ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Szirmay Tamás ügyvéd által képviselt alperes ellen rendkívüli felmondás jogellenessége jogkövetkezményei iránt a Pest Megyei Munkaügyi Bíróságnál 7.M.1344/2004. szám alatt megindított és másodfokon a Pest Megyei Bíróság 8.Mf.21.803/2007/5. számú közbenső ítéletével jogerősen elbírált perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2008. március 26. napján megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Pest Megyei Bíróság 8.Mf.21.803/2007/5. számú közbenső ítéletét hatályában fenntartja.

I n d o k o l á s :

A felperes módosított keresetében a munkáltatói rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítását és az ehhez fűződő jogkövetkezmények alkalmazását kérte, eredeti IT/POP Leader munkakörben való foglalkoztatása mellett.

A Pest Megyei Munkaügyi Bíróság 7.M.1344/2004/66. számú részítéletével megállapította, hogy az alperes 2006. január 9-én kelt rendkívüli felmondásával jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2002. január 7-étől állt az alperes alkalmazásában IT/POP Leader munkakörben. Az alperes vezérigazgatója 2004. április 9-én folyamatvezetői előléptetéséről értesítette azzal, hogy ezen beosztáshoz vezetői pótlék is jár. Ezt követően a felperes a televízió monitor gyártó részleg vezetését látta el.

Az alperes 2004. augusztus végén a felperest a Humán Erőforrás Osztályra irányította, majd 2004. szeptember 20-án munkaviszonyát rendes felmondással szüntette meg, amit a felperes keresettel támadott. Ennek ellenére a munkavállalót az alperes állományban tartotta, alapfizetését folyósította, és átmenetileg a Humán Erőforrás Osztályon helyezte el. A felperest munkával nem látta el, csupán az S. nap szervezésének előkészítésébe vonta be. Az alperes utasítása szerint munkahelyén folyamatosan jelen kellett lennie, konkrét tevékenység hiányában munkaidejét a dohányzóban, a büfében, illetve munkatársaival beszélgetve töltötte. Az alperes 2006. január 9-én rendkívüli felmondással szüntette meg a felperes munkaviszonyát azon indokolással, hogy magatartásával a cég munkamorálját rombolja és a munkáltató ellen pert indított annak ellenére, hogy munkavégzés nélkül is részére a cég munkabért fizet. A rendkívüli felmondás szerint a felperes a munkatársait munkavégzésükben zavarja, a céget nevetségessé teszi, a munkamorált romboló kijelentéseket fogalmaz meg, illetve a tanúk által bizonyítottan munkaidőben a raktárban hungarocelleken alszik. A munkavállaló minden kompromisszumot visszautasít, a munkaviszony közös megegyezéses megszüntetésétől elzárkózik, a felajánlott raktárvezetői munkakört nem fogadta el.

A munkaügyi bíróság megállapította, hogy az alperes egyoldalú - ezért jogellenes - intézkedésével maga hozta létre azt a helyzetet, miszerint a felperesnek munkaidejét az alperesnél kellett töltenie anélkül, hogy munkával ellátta volna. A jogellenességet nem érinti az a körülmény, hogy egyébként a munkáltató a felperes fizetését folyamatosan biztosította. Az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy az alperes a felperesnek az Alkotmányban és a Mt.-ben biztosított munkához való jogát csorbította, amikor a munkavégzéstől elzárta, ezáltal a feleslegesség érzését keltette a dolgozóban. Az alperes minderre figyelemmel nem hivatkozhat arra, hogy a felperes - vérmérséklete szerint reagálva a kialakult helyzetre - munkaidejét milyen, az alperesre egyébként sérelmes tevékenységgel töltötte.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt Pest Megyei Bíróság 8.Mf.21.803/2007/5. számú közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság részítéletét (helyesen közbenső ítéletét) helybenhagyta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!