Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Mfv.10638/2014/1. számú precedensképes határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 206. §, 275. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 152. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.902/2007/84., Székesfehérvári Törvényszék Mf.21723/2013/20., *Kúria Mfv.10638/2014/1.*, 3123/2016. (VI. 21.) AB végzés, 3157/2021. (IV. 22.) AB végzés

***********

Mfv.I.10.638/2014/5.

A Kúria a dr. Payrich András ügyvéd által képviselt I.r., II.r. felpereseknek a dr. Volsik Tibor ügyvéd által képviselt alperes ellen munkaviszony megszüntetése jogellenességének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 1.M.902/2007. szám alatt megindított és másodfokon a Székesfehérvári Törvényszék 3.Mf.21.723/2013/20. számú részítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperesek által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2015. szeptember 23-án megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A Kúria a Székesfehérvári Törvényszék 3.Mf.21.723/2013/20. számú részítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az I. rendű felperest 300.000 (háromszázezer) forint és 81.000 (nyolcvanegyezer) forint áfa, a II. rendű felperest 200.000 (kettőszázezer) forint és 54.000 (ötvennégyezer) forint áfa felülvizsgálati eljárási költség 15 nap alatti alperes javára történő megfizetésére.

Megállapítja, hogy a le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperesek keresete az alperes által közölt rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítására, ennek jogkövetkezményei alkalmazására irányult.

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 1.M.902/2007/12. szám alatt hozott, a Fejér Megyei Bíróság 3.Mf.20.675/2009/6. számú közbenső ítéletével helybenhagyott, 2009. szeptember 16-án jogerőre emelkedett közbenső ítéletével megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperesek munkaviszonyát, amelyek a közbenső ítélet jogerőre emelkedésének napjával szűnnek meg.

A munkaviszony jogellenes megszüntetésére alapított, valamint a munkaviszonnyal összefüggő egyéb követelések megalapozottsága tárgyában továbbfolyó perben a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 1.M.902/2007/84. számon részítélettel döntött az I.r. felperes 34.283.692 forint végkielégítés és 6.856.838 forint felmentési időre járó átlagkereset, valamint a II.r. felperes 21.585.365 forint végkielégítés és 4.856.707 forint felmentési időre járó átlagkereset iránti keresetéről. Az elsőfokú részítélet az alperest az I.r. felperes javára 6.203.333 forint, a II.r. felperes javára 2.151.964 forint megfizetésére kötelezte, a meghaladó keresetet elutasította.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint az I.r. felperes 1997. májusától létesített határozatlan idejű munkaviszonyt az alperesnél, majd 2004. augusztusától az A.o. gyárában dolgozott kiküldetésben. A II.r. felperes 2005. szeptember 21-én kötött határozott időre 2006. szeptember 30-áig szóló munkaszerződést az alperessel, amely 2006. október 1-jétől határozatlan idejűre módosult. 2005. november 14-étől kiküldetésben szintén az A.o. gyárában végzett munkát.

Az alperes az I.r. felperes munkaviszonyát 2007. november 23-án, a II.r. felperesét 2007. november 26-án szüntette meg rendkívüli felmondással.

Az alperes az o. kiküldetésben lévő dolgozóknak 2005. novemberéig ún. charter járatokkal biztosította a hétvégi haza-, és kiutazást. Ezt követően a hétvégékre hazautazásokat számolva a L. légitársaság tarifája alapján meghatározta az utazási költségeket. A repülőjegy árát bruttósítva a munkabérrel együtt utalták az érintett munkavállalóknak. A bérjegyzéken a kifizetést azonban „jutalom II.", „bérkiegészítés külföldi munkavégzésre" címen tüntette fel. A munkavállalóknak tételesen bizonylatokkal a repülőjegy-térítéssel elszámolniuk nem kellett. Amennyiben a hétvégén nem utaztak haza, e költségtérítés terhére fizették a kint tartózkodásuk költségeit. A repülőjegy-térítés fel nem használt összegével a munkavállalók maguk rendelkeztek, azt megtakaríthatták. Hét közben a kint tartózkodás költségeit a részükre biztosított vállalati kártya használatával fedezték.

O-ban a dolgozók napidíjban, egyéb költségtérítésben is részesültek, a külföldi munkavégzés speciális feltételeit ellensúlyozandó úgynevezett „mobilitás és nehéz körülmények" címén is kaptak (nettó alapon elszámolt) juttatást.

A perben az alperes nem vitatta, hogy a felperesek az 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 100. §-a szerinti jogkövetkezményként igényt tarthatnak az átlagkeresettel számolt végkielégítésre és felmondási időre. Az elsőfokú bíróság azonban nem értett egyet sem a felperesek, sem az alperes átlagkereseti számításával.

Az Mt. 152. § alapján az átlagkereset számításának időszakául a 2006. október 1. és 2007. szeptember 30. közötti időszak bérkifizetéseit vette alapul elfogadva a felperesek hivatkozását, miszerint az egyes munkabérelemek vizsgálata során nem a kifizetés megnevezéséből, hanem a juttatás rendeltetéséből kell kiindulni. A jogcímtől függetlenül amennyiben a kifizetés a munkavégzés ellentételezését szolgálta, úgy az munkabérnek minősül. A felperesek állítására tekintettel ezért elsődlegesen azt vizsgálta, hogy az átlagkereset számításánál figyelembe vehető-e a repülőjegy-térítés, a napidíj és utazási költségtérítés összege, valamint az úgynevezett „mobilitás+nehéz körülmények" címen teljesített és az alperes által is az átlagkereset körébe vont összeg bruttósításával jelentkező különbözet, így a 2008. évi bérfejlesztést is figyelembe véve az I.r. felperes napi bruttó átlagkeresete a keresetnek megfelelően 229.721 forintot a II.r. felperesé pedig bruttó 269.000 forintot tesz-e ki.

Megállapította, hogy az alperes a kiküldetésben foglalkoztatott dolgozóinak 2005. novemberéig a munkabér és egyéb juttatások mellett biztosította természetben a ki- és beutazást. A charter járat megszűnését váltotta ki ezt követően a repülőjegy-térítéssel. A kiküldetésben dolgozók bérezése tehát nem változott, az utaztatás költségeinek térítésében történt változás. A negyedéves ciklusra eső hétvégék számával, a repülőtársaság tarifájának alapulvételével kalkulálta az alperes az utazási költségtérítés összegét, és azt átalányjelleggel fizette ki, tételes elszámolásra nem tartott igényt. A juttatás rendeltetése tehát költségtérítés volt, ezért annak nincs döntő jelentősége, hogy a juttatás számfejtésére a bérjegyzéken milyen címen került sor, és hogy annak bruttósítása, adótartalmának meghatározása a számviteli törvény követelményeinek megfelelt-e, továbbá hogy a dolgozók a munkáltatói szándék ellenére ténylegesen azt miként használták fel, és hogy a hétvégi kint maradásukkal megtakarítást értek el.

A napidíj, illetve a költségtérítés vonatkozásában nem merült fel, hogy az valamely korábban folyósított bérelemet váltana ki, azok a kint tartózkodás személyes szükségleteinek, költségeinek az ellentételezését szolgálták. Mindezek alapján az átlagkereset számításául az alapbér, a „mobilitás és nehéz körülmények" címén járó juttatás bruttó összege, az átlagkereset-kiegészítés, prémium, negyedéves prémium, 13. havi és karácsonyi juttatás szolgál. Nem vehető figyelembe a repülőjegy-térítés (jutalom II.), az adóköteles napidíj összege, a II.r. felperes esetében az adóköteles utazási költség összege.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!