BH 1984.1.11 A gyermekkorú sértettnek a nyomozás során tett tanúvallomását tartalmazó jegyzőkönyv a tárgyaláson felolvasható, ha a sértettet a terhére elkövetett bűncselekmény következtében olyan súlyos pszichikai károsodás érte, hogy az átélt események ismételt felidézése veszélyeztetné a személyiségfejlődését [Be. 83. § (3) bek.].
Az első fokon eljárt katonai bíróság az őrvezető vádlott ellen aljas indokból elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt indult büntető eljárás során - egyetértve a katonai ügyész álláspontjával - a sértett pszichikumának védelme és személyiségfejlődésének veszélyeztetettségére - hivatkozással mellőzte a nyomozás során kihallgatott gyermekkorú sértett tárgyaláson történő ismételt tanúkihallgatását.
A megállapított tényállás lényege a következő.
Az őrvezető vádlott egész napi italozás után, súlyos fokú ittas állapotban felszállt arra az autóbuszra, amelyen a 8 éves gyermekkorú sértett is a lakóhelyére utazott. A vádlott a látásból ismert gyermekkel beszélgetni kezdett, és amikor 18 óra tájban megérkeztek a községbe, őt magával hívta azzal, hogy ő is arra megy, ahol a gyermek lakik.
Ezután a vádlott a sértett kisfiúval annak lakása felé indult, majd azzal az indokkal, hogy menjenek moziba, letért a főútvonalról és földúton mentek tovább. Kb. 130 méter megtétele után kitaposott ösvényre tértek rá, és azon a régi meddőhányóra mentek fel.
Ott a vádlott a sértett altestéről a ruházatot erőszakkal levetette, hogy vele fajtalankodjon. Majd a tiltakozó sértettet a földre teperte, bántalmazta, s amikor a gyermek védekezésképp kiabált, tenyerével befogta a száját, salakot tömött a sértett szájnyílásába, és a mindezek következtében öntudatlan sokkos állapotba került gyermekkel fajtalankodott. Ezt követően a félig lemeztelenített és sokkos állapotban levő sértettet a helyszínen hagyta. Ebben az időben kb. 6 C fok volt a hőmérséklet, a levegő pedig párás, nedves.
A sértett fokozatosan gyengülő jajkiáltásait a keresésére induló édesapja meghallotta, és a gyermekre rátalálva, azonnal a lakására vitte. A nyomban helyszínre érkező mentő a gyermeket kórházba szállította. Ekkor a sértett a közvetlen életveszély állapotában volt, amennyiben 2-3 órával később találják meg, vagy az orvosi ellátás késedelmet szenved: elkerülhetetlen lett volna a halál beállta.
Az események következtében a gyermekkorú sértett érzelmi élete súlyosan károsodott, és az átélt élmények feltehetően a jövőben is károsan befolyásolják a gyermek személyiségfejlődését.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!