Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.35362/2006/2. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (MŰSORSZOLGÁLTATÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [1996. évi I. törvény (Rttv.) 4. §, 112. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 51. §, 109. §] Bíró: Marosi Ildikó

Fővárosi Bíróság

1055 Budapest, Markó u. 27.

Ügyszám: 24.K. 35.362/2006/2.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVEBEN!

A Fővárosi Bíróság, mint első fokú bíróság

a Dr. Lipták Eszter ügyvéd (...) által képviselt ... felperesnek,

a Dr. Ámon Andrea jogtanácsos által képviselt Országos Rádió és Televízió Testület (...) alperes ellen,

műsorszolgáltatási ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta az alábbi

ÍTELETET

A bíróság az alperes 2233/2006. (X.11.) szám alatti határozatát megváltoztatja akként, hogy a felperes nem sértette meg az alkotmányos rend tiszteletére vonatkozó kötelezettségét. Ezért a felperest terhelő bírság mértékét 500.000 (azaz ötszázezer) forintra mérsékeli.

Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasítja. A felek a költségeiket maguk viselik.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg a magyar államnak 8.500 (azaz nyolcezer-ötszáz) forint feljegyzett kereseti illetéket, míg a további 8000 forint az állam terhén marad.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt, jelen bíróságnál három példányban benyújtott, de a Fővárosi ítélőtáblához címzett fellebbezésnek van helye.

INDOKOLÁS

A bíróság a per adatai, a felek nyilatkozatai, valamint az alperes által csatolt videokazetta alapján az

alábbi tényállást állapította meg:

A felperesi műsorszolgáltató - egyedüliként a műsorszolgáltatók között - élő adásban tájékoztatott a 2006. szeptember 18-án az esti, éjszakai, valamint a 19-ére virradó hajnal ... zRt. szabadság téri székháza előtti, valamint az azzal összefüggő eseményekről. A felperes a ... tér és környéke több helyszínéről is jelentkezett tudósítói keresztül, akik lényegében a történések részeseiként összefoglalták a látottakat, megszólaltatták a körülöttük állókat, míg kamera segítségével a néző szinte folyamatosan nyomon követhette a téren, a székház előtt folyó összecsapásokat, a székház megrohamozását, a rendőri fellépések különböző formáit. A felperes ugyanakkor - híven kialakított műsorstruktúrájához - meghatározott időközönként stúdiójából hírösszefoglalót közölt.

Az alperes, célzottan vizsgálta a felperes szeptember 18-19-i műsorszolgáltatási tevékenységét. 2233/2006. (X. 11.) szám alatti határozatában megállapította, hogy a felperes megsértette a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény (a továbbiakban: Rttv.) 4. § (1) bekezdése szerinti tényszerű és tárgyilagos tájékoztatási kötelezettségét, valamint a 3. § (2) bekezdésében megfogalmazott, és az alkotmányos rend tiszteletben tartására vonatkozó előírást. Ezért a Testület a felperest - az Rttv. 112. § (1) bekezdés e) pontja, valamint 135. § (1) bekezdése alapján - 1.000.000 forint bírsággal sújtotta.

Az alperes indokolásában rögzítette a tényállást körülbelül 22 óra és hajnali 3 óra közötti időben, kifejezetten fókuszálva a felperes egyik tudósítójának tevékenységére.

Felhívta a műsorszolgáltatót a a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 51. § (1) bekezdése alapján.

Az alperes érdemi döntésének indokolásában leszögezte, hogy a felperes által sugárzott képanyag helyt álló volt, az abban foglaltak minden megfeleltek a valóságnak.

A jogsértést elsődlegesen abban jelölte meg, hogy az egyik felperesi tudósító - az események hatása alatt - nem tudta kellő távolságtartással kezelni az általa átélteket, a közvetlen közelébe történt eseményeket. A tudósító által használt kifejezések fokozták a közölt képanyag félelmet keltő hatását. A felperes megsértette a tényszerűség és tárgyilagosság kötelezettségét akkor, mikor a tudósító a téren történteket az 1956-os forradalomhoz hasonlította [1.]

Szintén a tárgyilagos műsorszolgáltatás kötelezettségét sértette a felperes akkor, amikor tudósítója a későbbiekben valótlannak bizonyuló fegyveres rendőrségi ellentámadásról adott számot. [2.]

A felperes rendőri intézkedésekkel kapcsolatos hangvételéből az alperes hiányolta a tárgyilagosságot. [3.]

Mivel a felperes több alkalommal teret adott a tüntetők részéről bekiabálásoknak, élő interjúkban elhangzott és szabadságért protestáló megjegyzéseknek, ezért a felperes nem tanúsított kellő tiszteletet a Magyar Köztársaságban érvényesülő szabadságjogok iránt. [4.]

A felperes a rendőri erőket könyörtelennek, a tüntetőket pedig annak ellenére tüntette fel pozitív színben, hogy azok komoly személyi és anyagi károkat okoztak. Nem volt tárgyilagosnak tekinthető az a tudósítás, amely a rendőri fellépést minősítette brutálisnak ilyen körülmények között. [5.]

A felperes tudósítója azt sugallta, hogy lényegében az egész magyar "nép" küzdött az antidemokratikusan működő sajtó szabadágáért. Ez a műsorszolgáltatás nem tartotta tiszteletben "a jogállami keretek között működő Magyar Köztársaság rendjét. [6.]

Azzal, hogy a felperes tudósítója több alkalommal is hangsúlyozta és azt sugallta, hogy polgárháború tört ki, az eseményeket pedig forradalomként értékelte, illetve '56-hoz hasonlította, nem tartotta tiszteletben a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjét.

Ugyancsak az alkotmányos rend tiszteletét sérelmezte az alperes akkor, amikor a tudósító több alkalommal hangsúlyozta fegyveres rendőri erők érkezését, olyanként feltüntetve az egyébként jogszerű intézkedést, mint amely a tüntetők csapdába csalását eredményezi.

Végül szintén alkotmányos rend tiszteletének hiányát állapította meg az alperes azzal összefüggésben, hogy a felperes figyelmen kívül hagyva a demonstráció törvényes kereteit, a közönséges köztörvényes bűncselekményeket forradalomként aposztrofálta. [7.] Az alperes a szankció kiszabásánál értékelte a magatartás súlyát, valamint azt a körülményt, hogy az eddigiekben nem tapasztalt zavargások milyen újszerű feladat elé állították a felperest.

A felperes keresettel kérte a határozat bírósági felülvizsgálatát.

Kereseti kérelme a határozat hatályon kívül helyezésére, valamint alperesnek költségeiben történő marasztalására irányult.

Indokolása értelmében az alperes figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy a perbeli esetben elbíráltakhoz hasonló rendbontások eddig soha nem tapasztalt kihívás elé állították a magyar médiát, így a felperest is. Ugyanakkor az alperes sem rendelkezett kialakult gyakorlattal, módszertannal ahhoz, hogy ilyen esetben mi tekinthető megfelelő tájékoztatásnak. Ezért az alperes határozata jogszabályi érveléssel nem kellően alátámasztott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!