BH 2004.1.5 A közokirattal visszaélés vétsége nem valósul meg, ha a terhelt ismeretlen módon jut más útleveléhez, és azt magánál tartja anélkül, hogy azt megrongálná, vagy eltitkolná [Btk. 277. § (1) bek., Be. 291/B. § a) pont, 291/I. § (2) bek.].
A városi bíróság a 2001. július 17. napján jogerőre emelkedett - tárgyalás mellőzésével hozott - végzésével megállapította, hogy a II. r. terhelt elkövette az okirattal visszaélés vétségét és ezért 1 évi időtartamra próbára bocsátotta.
A tényállás szerint a II. r. terhelt a hozzá ismeretlen módon jutott C. K. nevére kiállított útlevelet magánál tartotta, azt sem a hatóságnak, sem az útlevél tulajdonosának, illetve hozzátartozóinak nem szolgáltatta vissza. Az útlevelet a rendőrség lefoglalta.
A legfőbb ügyész a Be. 291/B. §-ának a) pontja alapján a Be. 291/C. § (1) bekezdésében biztosított jogánál fogva jogorvoslati indítványt terjesztett elő a városi bíróság végzésének a II. r. terheltre vonatkozó rendelkezése ellen - a törvényesség érdekében.
A legfőbb ügyész álláspontja szerint az eljárt elsőfokú bíróság anyagi jogszabályt sértett, amikor megállapította, hogy a II. r. terhelt elkövette a Btk. 277. §-ának (1) bekezdésébe ütköző közokirattal visszaélés bűncselekményét, és e terheltet próbára bocsátotta.
A jogorvoslati indítvány alapos.
A Btk. 277. § (1) bekezdésébe ütköző közokirattal visszaélés vétségét ugyanis az valósítja meg, aki olyan közokiratot, amely nem vagy nem kizárólag a sajátja, mástól, annak beleegyezése nélkül jogtalanul megszerez, vagy azt megsemmisíti, megrongálja, vagy eltitkolja.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!