Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2011.9.267 Tiltott piacbefolyásolás vizsgálata a nemzeti és uniós jogszabályok alapján ˙[Római Egyezmény 6., 7., 14. Cikk, Európai Parlamenti Tanács 2003/6/EK Irányelv 1., 15. Cikk, Európai Unió Bírósága C-269/90., C-45/08., 2001. évi CXX. tv. 199. §, 200. §, 202. §]

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.31726/2009/13., Fővárosi Ítélőtábla Kf.27049/2010/9., Kúria Kfv.39231/2010/12. (*BH 2011.9.267*, EH 2011.2381)

***********

A felperes, mint szintetikus rövidre eladó, és a M. S.), mint szintetikus részvényvevő, 2008. október 9-én 14:50 órakor 390 000 db OTP részvényre tőzsdén kívüli, készpénz elszámolású részvénycsere, részvény-swap ügyletet (továbbiakban OTC ügylet) kötött. A M. S. ezen ügyletből eredő kockázatainak csökkentése céljából a swap ügyletnek megfelelő short eladási ajánlatokat regisztrált a Budapesti Értéktőzsdén (továbbiakban: BÉT), a KBC Securities Magyarországi Fiókja (továbbiakban KBC) útján 325 000 db részvényre. További 65 000 db részvényt tőzsdén kívül, egyik saját társaságának adott el 15:59:36 órakor 4600 Ft-os áron. A M. S. a határidős fedezeti ügyletben a felperestől folyamatosan kapott (mennyiség, ár) instrukciók alapján járt el.

A kereskedés szabad szakaszában 200 000 db részvényértékesítésre adtak megbízást, de ebből csak 74 000 db részvényt értékesítettek csökkenő, 4700, 4600 és 4500 Ft-os limitáron. 4400 és 4200 Ft-os limitáron már nem történt eladás. A 16:30 órakor kezdődő záró szakaszban a kereskedésbe már bevont 126 000 db részvény mellett további 125 000 db értékesítésre adtak megbízást. A felperes ekkor piaci áron ("at market") történő értékesítésre adott utasítást annak ellenére, hogy a M. S. 4000 Ft-os limitár alkalmazását javasolta. A KBC tájékoztatta M. S.-t 16:32:47 órakor és 16:34:41 órakor, hogy az indikatív ár 4140 Ft, majd 3825 Ft. Végül a 251 000 db részvény 3850 Ft-os áron a tőzsdei kereskedés záró szakaszában értékesítésre került. Ezt megelőzően - már a kereskedés záró szakaszában - az elektronikus kereskedési rendszerben 3825 Ft limitáron 50 000 db eladásra kínált OTP részvényt már rögzítettek. Az OTP részvények piaci záró ára 2008. október 9-én 3855 Ft volt. A felperes 2008. október 10-én 390 000 db OTP részvényre kötött ellenirányú (vételi) ügyletet. Október 10-én a nyitó ár 3660 Ft, a záró ár 3600 Ft volt.

Az alperes hivatalból piacfelügyeleti eljárást indított annak megállapítására, hogy 2008. október 9-én az OTP Bank Nyrt. törzsrészvényeire kötött, és az OTP részvények árfolyamának zuhanását eredményező ügyletkötések során sérültek-e a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (továbbiakban: Tpt.) 200. § és 202. § a)-b) pontjainak piacbefolyásolás tilalmára vonatkozó rendelkezései. Az alperes eredetileg a M. S.-vel szemben indította meg az eljárást, de mivel az eljárás alá vont igazolta, hogy a tőle elvárható gondossággal járt el, az eljárást végzéssel megszüntette.

Az alperes a felperes részére 2009. február 23-án kézbesített tájékoztatóban értesítette a felperest a piacfelügyeleti eljárás megindításáról, és felhívta, legkésőbb 2009. március 9-éig nyilatkozzon az ügyletről, különös tekintettel annak céljára. A felperes ezen felhívásra nem nyilatkozott. Az alperes 2009. március 23-án kézbesített levelében ismét felhívta a felperest, aki a 2009. március 25-én keltezett válaszában belső nyilvántartásainak hiányosságaira hivatkozott azzal, hogy a belső vizsgálatot megindította, amit április 6-áig lezár, és legkésőbb addig nyilatkozik.

Az alperes a 2009. március 26-án kelt határozatával a piacbefolyásolás tilalmára vonatkozó jogszabályi előírások megsértése miatt a felperest 489 000 000 Ft felügyeleti bírság megfizetésére kötelezte. Kifejtette, hogy 2009. október 9-én a felperes által adott utasításra épülő részvény-swap ügylet keretében, a tőzsdei kereskedés záró szakaszában és árlimit alkalmazása nélkül történt eladásra került sor. A záró szakaszt megelőzően, illetve a záró szakaszra időzített koncentrált mennyiségi "piacidegen" eladás a részvények piaci megítélését illetően alkalmas volt a piaci szereplők számára félrevezető jelzésre, illetve félrevezető azon befektetők számára, akik befektetési döntéseiket a záró árra tekintettel hozzák meg. A felperes magatartása megfelelt a Tpt. 202. § a) pontjában, valamint b) pontjában meghatározottaknak, mivel a záró szakasz tranzakcióinak többségét eredményező ügyletek sorozata szükségszerűen a záróár mesterséges beállításához vezetett.

A felperes keresetet nyújtott be a tőzsdei magatartását minősítő pénzbírságot kiszabó határozat ellen. Ebben sérelmezte, hogy a tőzsde-felügyeleti eljárásban nyilatkozattételi jogát nem gyakorolhatta, emiatt sérült a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (továbbiakban: Ket.) 4. § (1) bekezdése, 5. § (1) bekezdése, 51. § (1) bekezdése, valamint az 1993. évi XXXI. törvénnyel kihirdetett, az Emberi jogok és az alapvető szabadságok védelméről

szóló Rómában, 1950. november 4-én kelt Egyezmény (továbbiakban: Egyezmény) 6., 7., 14. Cikke és a Kiegészítő jegyzőkönyv 1. Cikke. Az alperes által megállapított tényállás hiányos, az OTP mellett a többi régiós tőzsdei pénzintézet árfolyama is esett fundamentális okok miatt ("pánik hangulat"). Az OTC ügylet nem azonosítható a M. S. BÉT-en végrehajtott tranzakcióival, a felperes a BÉT-en nem kötött ügyletet, ilyenre megbízást nem adott, az OTC ügylet a Tpt. 199. § b) pontja szerint nem tartozik a Tpt. hatálya alá.

A tőzsdei záró szakaszban a piaci áron való értékesítés ésszerű üzleti megfontoláson alapult, az OTP árfolyama nem a záró szakaszban esett drámaian, nem történt eladási dömping a záró szakaszban, mert az ajánlatok már a szabad kereskedési szakaszban is regisztráltak voltak. A felperes magatartása megfelelt a nemzetközi piaci gyakorlatnak, ennek alátámasztására csatolta a Nemzetközi Bankárképző Központ Zrt. által az alperes határozatának értékelése tárgyában készített véleményt. Az alperes eljárása sértette a független és pártatlan bírósághoz való jogot, illetve a megfelelően indokolt döntéshez való jogot (Alkotmány 7. §, Egyezmény 6. Cikk 1., 2., 3/b., 3/d. pontjai, 6/1. pont). Piacbefolyásolás csak célzatos magatartással valósítható meg (Egyezmény 7. Cikk), sérült a tulajdonhoz való jog (Első Kiegészítő jegyzőkönyv 1. Cikk). A felperes, valamint a M. S. és a KBC magatartásának eltérő értékelése körében hivatkozott az Egyezmény 14. Cikk, 6.1. és 6.3. Cikk, valamint az Első Kiegészítő jegyzőkönyv 1. Cikkére.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy az alperes nem sértette meg sem a Ket., sem az Egyezmény alapelvi rendelkezéseit, a felperest értesítette az eljárás megindításáról, nyilatkozattételre hívta fel, mellyel a felperes nem élt.

Az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy a Tpt. 202. § a), b) pontjaihoz kapcsolódóan a törvényi tényállásnak nem eleme a tudattartalom, szándék vagy célzat, ezért azt vizsgálni sem kellett. Nem a piacbefolyásolás, mint eredmény volt a lényeges, hanem az a magatartás, amely alkalmas volt ilyen hatás előidézésére. A befektetők számára nem lehetett ismert, hogy az akadozó kereslettel szembeni túlkínálat oka a tőzsdei kereskedés záró szakaszában nem a negatív pletykák, illetve fundamentális piaci zavarok voltak, hanem az OTC ügylet fedezeti ügyletének a BÉT-en történő végrehajtása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!