Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.9.407 Nem az életveszélyt okozó testi sértés bűntette kísérletének, hanem az eshetőséges szándékkal elkövetett emberölés bűntette kísérletének a megállapítását alapozza meg az az elkövetési magatartás, amikor a tettes jégcsákánnyal, nagy erővel sújt a haragosa feje irányába, és a halálos eredmény bekövetkezését a sértett védekező cselekménye hárítja el [Btk. 16. §, 166. § (1) bek., 170. § (5) bek. 1. ford.].

A megyei bíróság a vádlott bűnösségét életveszélyt okozó testi sértés bűntettében állapította meg, ezért őt 2 év 6 hónap börtönbüntetésre és 3 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a könnyű testi sértés miatt korábban pénzbüntetésre ítélt vádlott rendelkezett egy légpuskával, amellyel a község belterületén madarakra vadászott. 1997. január 9-ét - a vádbeli napot - megelőzően a vádlott a sértették udvarába belőtt, és lelőtte azt a szajkómadarat, amit a sértett fia rendszeresen etetett.

1997. január 9-én 15 óra körül a sértett a községben levő háza előtt találkozott a vádlottal, akinél ott volt a légpuskája. A sértett ekkor emelt hangon kérdőre vonta a vádlottat, miért lőtte le a házukhoz járó madarat, mire a vádlott azt válaszolta, hogy neki nem kötelessége tudni, hogy az a madár - amit lelőtt - milyen fajta és kié. A vádlottnál jóval erősebb fizikumú sértett ekkor megragadta a terhelt ruházatát, őt a kerítésnek nyomta, és elvette tőle a légpuskát, kijelentve, hogy azt majd csak a rendőrségen kapja vissza. A vádlott ekkor a lakására távozott.

A vádlott 17 óra körüli időpontban, amikor már sötétedett, magához vette az 1200 g súlyú és 65 cm nyélhosszúságú csákányát, amelynek az egyik vége baltaszerű élben végződött, a másik vége pedig kúpszerűen kihegyesedett. Ugyanebben az időpontban a sértett H. I. ismerősével együtt a lakóházához ment, hogy ott befűtsön. A sértett a felsőtestén a hideg miatt többrétegű ruházatot viselt. Mivel az utcában magas hó volt, és a járdának csak egy része volt megtisztítva, elöl haladt a sértett, és őt követte 1,5-2 méternyire H. I.

Az utcában haladó vádlottal szemben haladt a sértett és H. I. A vádlott a nála lévő csákányt a jobb kezében lógatta, és azt félig a háta mögé rejtette úgy, hogy azt távolról nem lehetett látni. Amikor a vádlott és a sértett összetalálkozott, a vádlott a háta mögül elővette a csákányt, azt két kézzel a feje fölé emelte, és a csákány hegyes részével a közepest meghaladó erővel, felülről lefelé irányuló mozdulattal a sértett feje irányába ütött. A sértett észlelve a vádlott támadását, védekezésként a bal kezét a feje elé emelte, és ezzel egyidejűleg a törzsét jobbra elfordította, így az ütés elől elhajolt. A csákány hegyes vége így elhaladt a sértett felemelt bal karja alatt, és a többrétegű ruházaton keresztül, a bal oldali lapockavonalban, a X. borda felett a hátába állt.

A vádlott nem kívánta a sértettet megölni, neki csupán testi sérülést akart okozni.

A történtek után a vádlott a helyszínről elszaladt, a sértettet pedig egy helybeli lakos gépkocsival a körzeti orvoshoz szállította, aki a sértettet a megyei kórházba beutalta.

A bántalmazás következtében a sértett a bal oldali lapockavonalban a X. borda felett kereszt alakú szúrt sérülést és a X. borda törését szenvedte el. A csákány hegyesebbik vége a mellüreget nem nyitotta meg, így még közvetett életveszély sem alakult ki. Ha az ütés - a védekező mechanizmus hiányában - a sértett fejét éri, úgy életveszélyes, de akár halálos sérülést is okozhatott volna. Ugyanez bekövetkezhetett volna akkor is, ha az eszköz pár centiméterrel lejjebb vagy feljebb éri a sértett hátát, és megnyitja a mellüreget, ahol a jóval kisebb ellenállású életfontos mellkasi szervek (pl. a tüdő) megsérülhettek volna. A sérülések tényleges gyógytartama 4-6 hét.

A határozat ellen a bűntett minősítésének a megváltoztatása és a büntetés súlyosítása érdekében az ügyész, míg a cselekmény jogi értékelését ugyancsak sérelmezve és enyhítés érdekében a vádlott és védője élt jogorvoslattal.

A legfőbb ügyész - átiratában az ügyészi fellebbezést fenntartva - azt fejtette ki, hogy a vádlott cselekménye helyesen az emberölés bűntette kísérleteként minősül, ezért az ítélet megváltoztatását, a vádlott által elkövetett cselekménynek emberölés bűntette kísérletének való minősítését és a kiszabott fő- és mellékbüntetés súlyosítását indítványozta.

A védő indítványa kizárólag a büntetés enyhítésére irányult, a cselekmény minősítésének érintetlenül hagyása mellett.

A Legfelsőbb Bíróság a felülbírálat során megállapította, hogy a megyei bíróság a tényállást az alapvető tények tekintetében megalapozottan állapította meg, a tényállás csupán az alábbi körülmények tekintetében szorul kiegészítésre, illetve helyesbítésre:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!