Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.31701/2006/9. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ÉPÍTÉSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 9. §, 36. §] Bíró: Surányi József

Fővárosi Bíróság

1055 Budapest, Markó u. 27.

Ügyszám: 15.K.31.701/2006/9.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Bíróság

a dr. Kökény László ügyvéd (cím.) és a Strasser-Józsa-Vető Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Vető Gábor ügyvéd; cím.) által képviselt felperes (cím.),

a dr. Gyöngyösi Zoltán ügyvéd (cím.) által képviselt Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal (cím.) alperes ellen,

építési ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálatára indult perében meghozta a következő

Í T É L E T E T:

A bíróság az alperes 2006. január 4. napján kelt 08-2571/1/2005. számú határozatát a 2005. július 14-én kelt V/363/9/2005. számú elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezi és az elsőfokú közigazgatási szervet új eljárásra kötelezi.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 20.000 (húszezer) Ft perköltséget.

A bíróság megállapítja, hogy a felperes által lerótt 16.500 (tizenhatezer-ötszáz) Ft illeték visszatérítésének van helye, evégett az ítélet egy kiadmányát megküldi az APEH Közép-magyarországi Regionális Igazgatóságának.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

A Budapest, ... hrsz-ú, a ... szám alatt található, belterületi ingatlan társasházi tulajdonban áll. A tulajdonostársak egyike a Budavári Önkormányzat, amely a rendelkezésre álló adatok szerint 15,80 %-os tulajdoni résszel rendelkezik.

Az I. kft 2005. június 15. napján fennmaradási és továbbépítési engedély iránti kérelmet nyújtott be az elsőfokú közigazgatási szerv, a Budavári Önkormányzat Polgármesteri Hivatalának jegyzőjénél a fenti ingatlanon végzett, illetőleg tervezett építési munkák vonatkozásában.

Az elsőfokú közigazgatási szerv a 2005. július 14. napján kelt V/363/9/2005. számú határozatával a fenti ingatlanon az "..." étteremben, a meglévő konyhai bejárati ajtó és a meglévő homlokzati ablak építési engedély nélkül végzett áthelyezésére, az ablak helyére az ajtó, az ajtó helyére az ablak beépítésével a fennmaradási engedélyt, továbbá a használaton kívüli ajtók befalazására, az érintett homlokzati részek kijavítására, színezésére, valamint a konyha átalakítására, összességében a továbbépítési munkákra feltételekkel építési engedélyt adott. Jelezte, hogy az építésügyi bírság kiszabása felől külön határozatban intézkedik. Határozata indokolásában kiemelte, hogy a 2005. április 11-én megtartott helyszíni szemlén megállapította, hogy az építtető építési engedély nélkül megkezdte az építkezést. Az építtető az építési engedélykérelmét visszavonta, egyben benyújtotta a fennmaradási, illetve a továbbépítési engedély iránti kérelmét. A kérelem megfelel az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 36. §-ában, valamint az egyes építményekkel, építési munkákkal és építési tevékenységekkel kapcsolatos építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokról szóló 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet 18. §-ában foglaltaknak. Az építtető az építési jogosultságát a társtulajdonosok hozzájárulásával igazolta. Az ÁNTSZ és a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság Budai Tűzmegelőzési Régió szakhatósági állásfoglalását figyelembe vette. Utalt továbbá az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Kormányrendelet (OTÉK), valamint a fent megjelölt önkormányzatnak a Budapest I. kerületi Építési Szabályzatról szóló 16/2000. (VIII. 15.) önkormányzati rendeletében (KÉSZ), valamint a zajvédelmi helyi szabályozásról szóló 31/2000. (XI. 30.) önkormányzati rendeletében foglaltakra. Mindezeken túlmenően hivatkozott az Étv. 48. §-ában, továbbá a 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet 18., 23., és 35. §-aiban írtakra.

Az előző bekezdésben írt elsőfokú közigazgatási határozat ellen a felperes fellebbezést terjesztett elő.

A fellebbezés folytán eljárt másodfokú közigazgatási hatóság, az alperes a 2006. január 4-én kelt 08-2571/1/2005. számú határozatával az elsőfokú határozatot a fellebbezés elutasítása mellett helybenhagyta. Határozata indokolásában kiemelte, hogy a kérelem és mellékletei megfelelnek a 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet 35. § (2) bekezdése előírásainak. Az építtető az építési jogosultságát közgyűlési határozattal és tulajdonosi hozzájárulással igazolta. A fennmaradási engedély megadásának az Étv. 48. § (1) bekezdésében meghatározott feltételei fennálltak, ezért az engedély megadható volt. Engedélyezhető volt a továbbépítés is a 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet 18-19. §-ai alapján. A megkezdett és folytatni kívánt építési tevékenység nem volt ellentétes a kötelező érvényű építésügyi szabályokkal. A fellebbezésben sérelmezett moslék, illetve zsiradék tárolási móddal kapcsolatban az építésügyi hatóság nem rendelkezik hatáskörrel. Mivel a hulladék, moslék, illetve zsiradék tárolás közegészségügyi érdeket érinthet, beszerezte az ÁNTSZ Budapest Fővárosi Intézete másodfokú szakhatósági állásfoglalását, amely az elsőfokú szakhatósági állásfoglalást változtatás nélkül fenntartotta. A szakhatóság a fennmaradási és továbbépítési engedély kiadásához kikötésekkel hozzájárult. A kikötéseket az elsőfokú hatóság határozata rendelkező részébe foglalta. Az a tény, hogy a Budavári Önkormányzat tulajdonában van az üzlethelyiség, nem jelent abszolút kizárási okot, mert az eljárási jogot, kötelezettséget a számára nem keletkeztet. Ezért a kizárásra és más elsőfokú szerv kijelölésére intézkedést nem tett.

A felperes keresetet terjesztett elő az alperes előző bekezdésben megjelölt másodfokú közigazgatási határozatának bírósági felülvizsgálata iránt. Kérte, hogy a bíróság a határozatot helyezze hatályon kívül, és az elsőfokú szervet kötelezze új eljárásra. Perköltségigényt is előterjesztett. Előadta, hogy már a fellebbezésben is sérelmezte, hogy a Budavári Önkormányzat a saját tulajdonában álló ingatlanrészt bérlő Kft. kérelme ügyében járt el építésügyi hatósági jogkörben. A kérelmező által bérelt üzlethelyiség melletti más üzletek működése, illetve építési munkáinak engedélyezési eljárására az alperes másik kerület hatóságát jelölte ki. Kifejtette továbbá, hogy az elsőfokú hatóságnak a tevékenység során keletkező moslék és kommunális hulladék megfelelő zártan történő tárolására vonatkozó, az ÁNTSZ szakhatósági állásfoglalásán alapuló kikötése nem egyértelmű, figyelemmel az építészeti műleírásban ezzel kapcsolatban írtakra. A felperesi társasházban a háztartási szemetet tároló kukák olyan helyiségben vannak, hogy abból leválasztani tárolóhelyet nem lehet, ilyen építésére az építtető bérlő nem kért engedélyt, és a társasház sem járult hozzá ilyen munkához. A háztartási szemét közé ipari hulladékot nem szabad beönteni. A felperes nem köteles a bérlő, de a tulajdonos részére sem olyan, a tevékenység gyakorlásához szükséges helyiséget biztosítani, ami az érintett albetét határán kívül van. Csak a saját vagy a bérelt területen alakítható ki megfelelő helyiség. Az ügyben a kérdés nem a tárolóedény zárhatósága, hanem az edény tárolási helyének meghatározása. Valamennyi, nem lakás céljára használható helyiség bérbeadásra került, ezért nincs hely a zárható edénynek. Hivatkozott továbbá az II. Kft bejelentésére és levelére. Utalt az alperes 13-327/1/2005. számú határozatára is, melyben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény (Áe.) 19. § (3), (5) és (6) bekezdései alapján más kerületet jelölt ki az eljárás lefolytatására. Az alperes a jogszabálysértést az Áe. figyelmen kívül hagyásával követte el. Utalt emellett a jelen bíróság 2005. április 6-án kelt 14.K.32.620/2004/9. számú ítéletében írtakra is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!