Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Mfv.10634/2013/4. számú precedensképes határozata felmentés jogellenességének megállapítása tárgyában. Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

A határozat elvi tartalma:

A kormánytisztviselő méltatlanságának megállapítására olyan általa tanúsított magatartás esetén van helye, amely objektíve alkalmas a beosztása tekintélyének, a munkáltató jóhírnevének és a közigazgatásba vetett társadalmi bizalomnak a súlyos rombolására. Nem függhet szubjektív - adott esetben a neki beosztott személyek - értékítéletétől.

Kapcsolódó határozatok:

Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.605/2012/11., Szegedi Törvényszék Mf.20951/2013/2., *Kúria Mfv.10634/2013/4.*

***********

Mfv.I.10.634/2013/4.

A Kúria a dr. Halász Tamás ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Hőrich Ferenc által képviselt alperes ellen felmentés jogellenességének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 2.M.605/2012. szám alatt megindított és másodfokon a Szegedi Törvényszék 2.Mf.20.951/2013/2.számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2014. október 15. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Szegedi Törvényszék 2.Mf.20.951/2013/2. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek - tizenöt napon belül - 30.000 (harmincezer) forint és 8.100 (nyolcezer-egyszáz) forint áfa felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli. I n d o k o l á s

A felperes a módosított keresetében a felmentése jogellenességének megállapítását, ennek jogkövetkezményeként az alperes 5 havi végkielégítés és 17 havi kárátalány megfizetésére kötelezését kérte.

A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.M.605/2012/11. számú ítéletében megállapította, hogy az alperes a önkormányzati határozatával jogellenesen szüntette meg a felperes közszolgálati tisztviselői jogviszonyát, és kötelezte az alperest a felperes javára 5 havi végkielégítés és 10 havi illetménynek megfelelő kárátalány megfizetésére. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Megállapította, hogy a felek a költségeiket maguk viselik, míg kötelezte a felperest az állam javára eljárási illeték megfizetésére.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint D. Önkormányzat Képviselő-testülete 2004. március 29-én nevezte ki a felperest 2004. április 1-jétől határozatlan időtartamra jegyzőnek. A felperes második gyermekével igénybe vett fizetésnélküli szabadsága alatt 2011. november 21-én bejelentette az alperes polgármesterének, hogy 2012. január 29-ével munkába kíván állni. A felperes és a polgármester között a tényleges munkába állást megelőzően egyeztetések folytak a jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése érdekében, de ez nem vezetett eredményre. A felperesnek az alperes a szabadságát kiadta, amely 2012. május 31-ével járt le. 2012. május 30-án a polgármester tájékoztatta, hogy a tudomására jutott események miatt elképzelhetetlennek tartja a jövőbeli közös munkát. 2012. május 31-én felperes "méltatlansági ügye tárgyában" megbeszélést tartottak, melynek során a felek kijelentették, hogy nem tudnak együttműködni egymással.

A felperes barátnőjének, SZ.S.R.-nek (aki korábban Ú., majd 2013. május 1-jétől az alperes aljegyzője) 2011. szeptemberében küldött egy e-mailt, amelyben Király László polgármesterre utalva azt írta, hogy "ez a K. egy ...". A mondat végén egy állatfigurát helyezett el, amelyből nem lehetett megállapítani, hogy az egy pumukli, vagy egy majom. Dr. Sz.S.R. ezt követően felhívta dr. A.K.A.-t, az alperes megbízott jegyzőjét, és "elpletykálta" az e-mailben foglaltakat, aki az információ tartalmát felháborítónak találta. Az e-mail K.L. tudomására is jutott.

A felperes 2011. december 13-án a fizetés nélküli szabadsága alatt bement a polgármesteri hivatalba, és meglátogatta többek között Sz.K.J. és R.G. munkatársait is. A szobába belépve odaszólt Sz.K.J.-nek, hogy "jól meggondoltad, hogy visszajöttél?". Ez arra utalt, hogy korábban a munkatársa az N-hez ment el dolgozni, és onnan visszatért az alpereshez. A kérdezett e megjegyzést félelmet keltőnek érezte, mert a felperessel korábban hosszabb ideig együtt dolgozott, és ő "egy uralkodó típusú vezető" volt, aki olyan hangulatot teremtett a hivatalban, hogy összeszorult gyomorral jártak dolgozni. A válaszát követően a felperes R.G. felé fordult, és látva hogy annak az asztalán és környezetében szintén sok irat van, megjegyezte, hogy "tudna segíteni ezeken az aktákon egy gyufával". Nevezett a felperes e kijelentésén felháborodott, és utóbb a munkatársának jelezte, hogy ez nem tetszik neki, mert a megjegyzés alatt a munkája leminősítését értette. Különösen az zavarta, hogy ezt követően arról kezdett beszélni a felperes, hogyha majd ő visszajön, akkor bezzeg majd másképp lesz itt minden. Ez azért háborította fel, mert úgy érezte, hogy a munkáját eddig is rendesen elvégezte, ennek a felesleges megváltoztatására nincs szükség.

D. Község Önkormányzat Képviselő-testülete zárt ülésen az önkormányzati határozatával a felperes kormányzati szolgálati jogviszonyát felmentéssel megszüntette. Az indokolás szerint a felperes "munkájával összefüggésben mind a munkahelyén, mind a munkahelyén kívül olyan magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy az általa betöltött beosztás tekintélyét, vagy a munkáltató jóhírnevét, illetve a jó közigazgatásba vetett társadalmi bizalmat súlyosan rombolja, mivel

1.) D. Község Önkormányzat polgármesterének, K.L.-nek D. Község Önkormányzat Polgármesteri Hivatalában és azon kívül tett viselkedéséről, jelleméről, mások előtt személyét sértő durva és degradáló kijelentéseket, állításokat tett írásban és szóban.

2.) A 2010-es önkormányzati választások alkalmával a K.L. ellen indult polgármester-jelöltet köztisztviselői és jegyzői hivatalához méltatlan módon, a vonatkozó jogszabály által előírt pártatlanságát felrúgva felkereste, lojalitásáról őt biztosította. Ezzel egy időben tanúk előtt az akkori képviselő-testület és a hivatal munkáját kirívóan durva és méltatlan jelzőkkel illette, azt becsmérelte.

3.) A polgármesteri hivatalban 2011. december 13-ai látogatása során felháborítóan viselkedett, munkatársaihoz cinikus és fenyegető hangnemben szólt, mellyel bennük, "mint a hivatalnak a vezetője" félelmet és megalázottság érzését keltette. Ezen magatartása alkalmas arra, hogy ellehetetlenítse a polgármesteri hivatalban a kölcsönös tiszteleten, megbecsülésen és kollegialitáson alapuló konstruktív szakmai munkát."

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felmentés 2. pontja vonatkozásában a 2011. évi CXCIX. tv. (Kttv.) 64. § (3) bekezdésben foglalt határidőn túl élt az alperes a felmentés jogával. Ezért csak a felmentés 1. és 3. pontjában foglalt indokokat vizsgálta a Kttv. 63. § (3) bekezdésben írtak tükrében.

Álláspontja szerint a felmentés 1. pontjában rögzített felmentési ok nem felel meg a világosság követelményének, mert abban az alperes nem jelölte meg azokat a konkrét tényeket, körülményeket, amelyekre a felmentést alapította: hogy kik azok a személyek, akik előtt degradáló és durva kijelentéseket tett a polgármesterre, és melyek voltak ezek a kijelentések.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!