Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.22049/2015/5. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 193. §, 206. §] Bírók: Madarász Anna, Molnár Ambrus, Szűcs József

A határozat elvi tartalma:

Az 1952. évi III. tv. 206. § (1) bekezdésében írt rendelkezés megsértése csak kivételes esetben állapítható meg, és csak akkor szolgálhat kellő alapul a felülvizsgálathoz, ha a bíróság iratellenes, ellentmondó, a per adataiból okszerűen nem következő megállapítást tett, vagy a bizonyítási eljárás lefolytatására vonatkozó előírások megsértésével helytelen ténybeli következtetésre jutott. 1952. III. Tv. 3. § (3), 1952. III. Tv. 193. §, 1952. III. Tv. 206. § (1)

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Pfv.V.22.049/2015/5.

A tanács tagjai: Dr. Molnár Ambrus a tanács elnöke, Dr. Madarász Anna előadó bíró, Dr. Szűcs József bíró

A felperes:

A felperes képviselője: dr. Ádám Sándor ügyvéd

Az alperes:

Az alperes képviselője: jogtanácsos

Más perbeli személy neve és perbeli állása: beavatkozó

A per tárgya: kártérítés

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes (43. sorszám)

A másodfokú bíróság neve és a jogerős határozat száma: Szegedi Törvényszék 2.Gf.40.215/2014/11.

Az elsőfokú bíróság neve és a határozat száma: Szegedi Járásbíróság 21.G.40.064/2013/34.

Rendelkező rész

- A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

- Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 150.000 (százötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[1] A felperes 2013. február 7. napján előterjesztett keresetében 13.902.401 forint, ennek 2011. május 3. napjától számított a Ptk. 301/A. § (2) bekezdése szerinti késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Előadta, hogy 2008. január 31. napján flotta keret-megállapodást kötött az alperessel, és az alperes e megállapodás alapján vett bérbe egy járművet. Az alperes bejelentette, hogy 2009 októberében a járművet ellopták, melyre a Biztosítóval állt fenn casco biztosítási szerződés. A lopáskárt a felperes bejelentette a biztosítónak. A biztosító az indítókulcsokat igazságügyi szakértővel megvizsgáltatta, és e vizsgálat eredménye, valamint a járművet használó személy által tett feljelentés közötti lényeges ellentmondásra tekintettel a kárigényt elutasította. Különösen hivatkozott arra, hogy a gépjárművet használó személy a káreseménnyel kapcsolatosan elzárkózott a biztosítóval való együttműködéstől. A szerződés elválaszthatatlan részét képező Üzletszabályzat VII.1. és 2. pontjában foglalt kötelezettségnek az alperes e magatartásával nem tett eleget. Mivel a biztosított a jogszabályban előírt kötelezettségét nem teljesítette, így a biztosítási eseménnyel kapcsolatos lényeges körülmények kideríthetetlenné váltak, és emiatt a biztosító casco szerződésen alapuló kártérítési kötelezettsége nem állt be. Az alperes mulasztása megalapozta a felperes kárának bekövetkeztét. Keresetét a Ptk. 339. § (1) és 544. § (1) bekezdésére alapozta.

[2] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a felperestől bérelt jármű a beavatkozó használatában állt, amikor ismeretlen tettes eltulajdonította. A beavatkozó 2009. október 31. napján feljelentést tett. Az alperes első ízben a lopás után közel két évvel, 2011. március 22. napján értesült arról, hogy a biztosító nem hajlandó megtéríteni a lopáskárt, ekkor küldte meg a felperes a biztosító néhány soros iratát egy számla kíséretében. Ezt megelőzően az alperes semmilyen hivatalos értesítést nem kapott arról, hogy a biztosító milyen körülményeket tart tisztázandónak, illetve hogy a biztosító a biztosítási esemény bekövetkezését nem tartja bizonyítottnak. Előadta, hogy a beavatkozó 2010. december 31. napja óta nem áll munkaviszonyban nála, így már nem tudta vele tisztázni a történteket. A biztosító által kifogásolt eseményről jegyzőkönyvet, hivatalos feljegyzést nem kapott. A rendelkezésére álló műszaki szakvélemény elkészítése előtt a szakértő az alperessel nem konzultált, a szakvélemény nem a biztosító, hanem a felperes megrendelésére készült, de abból nem világos az a következtetés, hogy a biztosítási esemény nem következett be. A beavatkozó nem tett olyan nyilatkozatot, hogy 2009. október 30. napján 18 órakor parkolt le az autóval. A felperes semmilyen elvárható intézkedést nem tett, hogy a biztosító álláspontjának alapját tisztázza. Az alperes nem tanúsított jogellenes magatartást, nem is tanúsíthatott, hiszen a történtekről nem volt tudomása. Úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható. A biztosító eljárása nem volt megalapozott, a hiányosságokat a felperesnek is észlelnie kellett volna, és fellépni annak érdekében, hogy a biztosító ne mentesülhessen a fizetési kötelezettsége alól. Így: az alperest nem vonta be az ügy kivizsgálásába. Jelezte, hogy a szerződő fél nem a beavatkozó, hanem az alperes volt, és az alperest a biztosító nem kereste meg amiatt, hogy a körülmények tisztásánál probléma keletkezett. A felperes késedelme miatt a körülmények tisztázása gyakorlatilag lehetetlen. A felperes megszegte a kárenyhítési, kárelhárítási kötelezettségét.

[3] Beavatkozóként perbe hívta a Biztosítót és alperesi beavatkozót, de a perbehívást csak az utóbbi fogadta el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!