Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21038/2013/4. számú határozata jogdíj megfizetése (SZERZŐI jogdíj megfizetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 163. §, 199. §, 206. §, 239. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 86. §, 220. §, 221. §] Bírók: Békefiné dr. Mózsik Tímea, Lesenyei Terézia, Pullai Ágnes

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.20217/2012/16., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.21038/2013/4.*, Kúria Pfv.20782/2014/6.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

8.Pf.21.038/2013/4.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Princz Kornél ügyvéd (....) által képviselt felperes neve (....) felperesnek, a dr. Simon Tibor ügyvéd (....) által képviselt alperes neve (....) alperes ellen szerzői jogdíj megfizetése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2013. március 12. napján kelt, 40.P.20.217/2012/16. számú ítélete ellen a felperes 17. sorszám alatti fellebbezése folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 10.000 (Tízezer) forint + áfa összegű másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította és kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 63.500 forint perköltséget.

Indokolásában ismertette, hogy a felperes, mint közös jogkezelő szervezet a felhasználóval kötött megállapodás alapján engedélyezi zenék nyilvános előadását és a közös jogkezelés körébe tartozó vagyoni jogokat gyakorolja. Az alperes üzemelteti a ... 61. szám alatt található "L..." nevű vendéglátóipari egységet, melynek a vendégek számára nyitva álló részében 2011. február 14. napjáig nyilvános zeneszolgáltatást végzett. Ekkor az alperes a zeneszolgáltatást beszüntette, mely tényről a felperest tájékoztatta a felhasználási szerződés felmondásával. A felperes az alperes felmondását tudomásul vette.

A felperes képviselője P... F... kirendeltségvezető 2011. március 30-án a kávézóban ellenőrzést tartott annak megállapítása érdekében, hogy az alperes a zeneszolgáltatást a bejelentésnek megfelelően ténylegesen beszüntette-e. Az ellenőrzés során észlelte, hogy a korábbi készülékek közül egy televíziókészülék továbbra is ki van helyezve az üzlettér és az ahhoz kapcsolódó konyha, illetve egyéb helyiségek között. A képernyő az ellenőrzéskor nem az üzlet felé nézett és a televízión az ellenőrzés időpontjában zeneszolgáltatás nem volt. Az ellenőrzés alkalmával ún. adatszolgáltatási lap és felhasználási engedély elnevezésű iratot töltött ki, amelyet az alperes jelenlévő alkalmazottja, G... A... aláírt és azon a cég bélyegzőjét is elhelyezte. Ezt követően a felperes számlát bocsátott ki az alperes felé a 2011. április 1-jétől 2011. május 19-éig terjedő időszakra vonatkozó 27.311 forint szerzői jogdíjról, egyúttal felhívta az alperest az összeg 2011. június 25. napjáig történő megfizetésére. Az alperes a felszólításnak nem tett eleget, a felperes követelését vitatta.

A felperes a fizetési meghagyással indult eljárásban keresetében 27.311 forint tőke és annak 2011. június 26-ától járó, a Ptk. 301/A. § (2) bekezdése szerinti késedelmi kamata megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Arra hivatkozott, hogy az adatlap és felhasználási engedély aláírásával az alperes a nyilvános zeneszolgáltatás tényét elismerte, és a felek között felhasználási szerződés jött létre. Eltérő álláspont esetén, szerződés hiányában az alperes zenefelhasználása jogsértő volt, amelynek következtében a jogosulatlan felhasználó alperes köteles a jogsértéssel elért gazdagodás megtérítésére, ennek minimális összege a jogszerű felhasználás esetén járó jogdíj.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Előadta, hogy a televíziókészülék nem az üzlettérben volt kihelyezve és az nem is a közönség számára volt rendszeresítve, hanem az az alperesi betéti társaság dolgozóinak szórakoztatására szolgált az ellenőrzést évekkel megelőző időszakban. A készülék a nyilvánosság felé műsort nem szolgáltatott, az üzemen kívül volt. Az alperes a felhasználási szerződés felmondásával egyidejűleg az üzlettérben lévő, korábban ténylegesen zeneszolgáltatásra szolgáló rádiókészüléket eltávolította. A Bt. alkalmazásában álló G... A... az alperes képviselőjének nem volt tekinthető, mivel a szerződés nem esik azon szokásos szerződések fogalomkörébe, amelynek aláírására a kereskedelmi vendéglátóipari üzletben dolgozó alkalmazott jogszabály alapján jogosultsággal rendelkezik.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét alaptalannak találta. Határozatát a Pp. 163. §-ának (1) bekezdésére, 166. §-ának (1) bekezdésére, 196. § (1) bekezdés a) pontjára, 197. §-ának (1) bekezdésére, a Ptk. 86. §-ának (1) bekezdésére, 220. §-ának (1) és (2) bekezdésére és a szerzői jogról szóló 1990. évi LXXVI. törvény (Szjt.) 16. §-ának (1) bekezdésére, 25. §-ának (1) bekezdésére, 92. §-ának (1) bekezdésére és 94. §-ának (1) bekezdésére alapította.

Megállapította, hogy a felperes és az alperes között korábban zenefelhasználásra vonatkozó megállapodás jött létre, mely jogviszony keretében a felperes jogosult volt ellenőrizni az alperesi zenefelhasználást azt követően is, hogy az alperes a szerződést 2011. február 19. napjával felmondta.

Rögzítette, hogy a 2011. március 30-ai ellenőrzés célja annak tisztázása volt, hogy az alperes ténylegesen megszüntette-e a nyilvános zeneszolgáltatást. Mivel a helyszíni ellenőrzés során az alperes törvényes képviselője nem volt jelen, csupán a Bt. alkalmazásában álló G... A... felszolgáló, ezért abban a kérdésben kellett állást foglalni, hogy a felperes ellenőrzése kapcsán alkalmazandó-e a Ptk. 220. §-ának (1) és (2) bekezdése. E kérdés eldöntésekor az elsőfokú bíróság figyelembe vette G... A... írásos nyilatkozatát, valamint T... P... és P... F... tanúvallomását.

A felperes hivatkozása következtében ismertette a Legfelsőbb Bíróság 1993. évi 204. (helyesen: 240.) számú eseti döntésében megnyilvánuló gyakorlatot, amelyet azonban nem osztott. Álláspontja szerint ugyanis a felperessel kötött megállapodás nem minősül a helyben megszokott szerződésnek egy kávézó esetében, figyelemmel a szerződő felek személyére és a szerződés tárgyára is. Emellett kávézó, illetve szendvicsbár esetében nem szükségszerű annak feltételezése sem, hogy ott nyilvános zeneszolgáltatást nyújtanak. Annak tényéből pedig, hogy a helyszínen talált alkalmazott az adatszolgáltatási lap és felhasználási engedély aláírásánál a cég bélyegzőjét is használta, az elsőfokú bíróság álláspontja szerint nem következik, hogy a perbeli szerződés tekintetében aláírási jogosultsága volt. Nevezett személy írásos nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy nem volt tisztában a megállapodás tényével és aláírása jogi jelentőségével. Ezt erősítette P... F... tanúvallomása is, aki G... A...t mindössze arról tájékoztatta a saját elmondása szerint, hogy a felperestől érkezett és a zenefelhasználást ellenőrzi. Bár P... F... felhívta a jelenlévő alkalmazott figyelmét a TV készülék eltávolításának szükségességére, ez azonban még nem jelenti azt, hogy az alperesi alkalmazott ezzel az általa aláírt okirat jelentőségéről is tudomást szerzett volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!