Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1998.7.350 Vételi jog kikötése jelzálogjog mellett [Ptk. 112. § (1) bek., 201. § (2) bek., 263. § (1) bek., 375. § (1) és (3) bek.].

Az 1994. július 28-án kötött kölcsönszerződés alapján az alperes 1995. április 30-ig több részletben visszafizetendő, összesen 40.000.000,-Ft kölcsönt nyújtott a felperesnek. A kölcsönszerződés biztosítására a felperes az alperes javára jelzálogjogot engedélyezett a tulajdonában álló egyes ingatlanokon. A felek a fenti ingatlanokra 1994. július hó 28. napján vételi jogra vonatkozó szerződést is kötöttek, amely szerint a megjelölt ingatlanokon a felperes az alperesnek vételi jogot enged arra az esetre, ha a felperes a kölcsönszerződésben meghatározott fizetési kötelezettségének nem tesz eleget. A szerződésben a felek az egyes ingatlanok vételárát összegszerűen meghatározták azzal, hogy a vételárba az alperes a ki nem fizetett kölcsön összegét és annak járulékait beszámíthatja. A szerződés 5. pontja szerint az alperes a vételi jogát a kölcsön utolsó törlesztő részletének lejártát követő 30 napig gyakorolhatja. Az illetékes földhivatal az ingatlan-nyilvántartásba a jelzálogjogot, valamint az alperest megillető vételi jogot bejegyezte.

A felperes a kölcsönszerződésből eredő fizetési kötelezettségeit nem teljesítette, ezért az alperes élt a vételi jogával. Az ingatlan-nyilvántartásba a tulajdonjogát adásvétel jogcímén bejegyezték, egyúttal a jelzálogjogot és a vételi jogot a földhivatal törölte.

A felperes a keresetében a vételi jogra vonatkozó szerződés semmisségének megállapítását kérte, arra hivatkozással, hogy e megállapodás a Ptk. 254. §-ának (3) bekezdésében írt tiltó rendelkezésekbe ütközik, ezért a szerződés a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint semmis. Kérte a semmisség jogkövetkezményeinek levonását, ennek kapcsán az eredeti állapot helyreállítását. A perrel érintett ingatlanokra vonatkozóan az ingatlan-nyilvántartásban az alperes tulajdonjogának törlését, és az ingatlanok tulajdonjogának a felperes javára történő visszajegyzését, valamint a korábban kötött jelzálogszerződések alapján az alperes javára a jelzálogjog visszajegyzését kérte.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetének helyt adott, és megállapította, hogy a felek között 1994. július 28. napján létrejött opciós szerződés érvénytelen. Elrendelte az eredeti állapot helyreállítását, ennek kapcsán megkereste a K. Körzeti Földhivatalt annak érdekében, hogy az ingatlanokra a felperes tulajdonjogát jegyezze be, az alperes tulajdonjogának egyidejű törlése mellett azzal, hogy az alperest a három ingatlanon egyetemleges jelzálogjog illeti meg 40.000.000,-Ft kölcsön és járulékai erejéig. A bíróság az alperest a fentiek tűrésére kötelezte.

Az elsőfokú bíróság egyetértett a felperes jogi álláspontjával abban a vonatkozásban, hogy az opciós szerződés a Ptk. 254. §-ának (3) bekezdésében írt tiltó rendelkezésekbe ütközik, ezért a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése értelmében semmis. Utalt arra, hogy a hivatkozott jogszabályhely olyan megállapodás létrejöttét tiltja, amelyben a kötelezett nem teljesítése esetére a jogosult bírósági határozat nélkül, a végrehajtási eljárás kikerülésével, megszerzi a zálogtárgy tulajdonjogát. A perbeli esetben a kölcsönszerződés 14. pontja az opciós szerződést a kölcsönszerződésben meghatározott kötelezettség biztosítékaként nevesíti, ami adott esetben önálló szerződés is lehet. Megállapítása szerint azonban a felek az alperes javára a vételi jogot a jelzáloggal terhelt ingatlanok tekintetében kötötték ki, így a megállapodások láncolata alapján valójában az alperes a zálogtárgy tulajdonjogát szerezheti meg. A tulajdonszerzésnek ezt a módját a Ptk. 254. §-ának (3) bekezdése tiltja, ezért az opciós szerződés a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint semmis. A Ptk. 237. §-ának (1) bekezdése szerint gondoskodott az eredeti állapot helyreállításáról, ennek során az alperes tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásból történő törléséről és a felperes tulajdonjogának visszajegyzéséről.

Az alperes fellebbezése folytán eljáró Legfelsőbb Bíróság, mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította.

A Legfelsőbb Bíróság, mint másodfokú bíróság az ítélet indokolásában kifejtette, hogy a másodfokú bíróságnak abban a kérdésében kellett állást foglalnia: a Ptk. korábban hatályban volt 254. §-ának (3) bekezdésében [a jelenlegi szabályozás szerint a 263. §-ának (1) bekezdésében] írt tilalom megkerülését célozta-e a felek közötti opciós szerződés megkötése.

A Legfelsőbb Bíróság e tárgyban nem értett egyet az elsőfokú bíróság jogi álláspontjával. Rámutatott arra, hogy a Ptk. 112. §-ának (1) bekezdése szerint a tulajdonost az a jog, hogy a dolgot megterhelje vagy annak tulajdonjogát másra - akár a hitelezőjére is - átruházza. Az utóbbi esetben nincs jogi akadálya annak sem, hogy a felek a szerződés hatályának beálltát a kölcsönszerződés lejártához, illetőleg a fizetés elmaradásához kössék, és megállapodjanak a lejárt követelések kölcsönös beszámításában. Nem tilos az sem, hogy a tulajdonos a hitelezője javára vételi jogot engedjen. A jelzálogjoggal terhelt ingatlan tulajdonosa is rendelkezhet az ingatlanával a fenti módon, azt kölcsönösen kialkudott vételár ellenében átruházhatja akár a hitelezőjére is, vagy a vételár megjelölésével vételi jogot engedhet.

A Ptk. korábban hatályban volt 254. §-ának (3) bekezdése kizárólag ahhoz a megállapodáshoz fűzi a semmisség jogkövetkezményét, amely szerint a jogosult a kötelezettség teljesítésének elmulasztása esetében megszerzi a zálogtárgy tulajdonjogát. Ez a megállapodás is csak akkor tilos, ha a kielégítési jog megnyílta előtt jött létre. Annak azonban, hogy a felek a jogosult kielégítési jogának a megnyílta után ily módon megegyezzenek, nincs jogi akadálya. Ebből következik, hogy a tilalom - eltérően az elsőfokú bíróság álláspontjától - nem azt kívánja megakadályozni, hogy bírósági határozat nélkül - a végrehajtási eljárás kikerülésével - megszerezhető legyen a zálogtárgy tulajdona. A rendelkezés célja annak megakadályozása, hogy a zálogtárgy tulajdonjoga a követelés fejében anélkül legyen megszerezhető, hogy a felek a zálogtárgy valóságos szerződési értékét meghatározták volna, s így a szerződés a kötelezett hátrányos helyzete kihasználásának eszközévé váljon. Minthogy a felek az adott esetben nem abban állapodtak meg, hogy a zálogjoggal terhelt ingatlan tulajdonjoga a hitelezőre az annak még fennálló követelése fejében átszáll, a másodfokú bíróság megítélése szerint a perbeli opciós szerződés nem ütközik jogszabályba, és azt nem is a jogszabály megkerülése érdekében kötötték.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!