Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Kúria Bfv.1409/2014/5. számú precedensképes határozata testi sértés bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 423. §, 424. §, 427. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 81. §] Bírók: Idzigné dr. Novák Marianna Csilla, Katona Sándor, Kiss Sándor

A határozat elvi tartalma:

A büntetés enyhítése a 23/2014. (VII. 13.) AB határozatában foglaltakra tekintettel.

***********

KÚRIA

Bfv.II.1409/2014/5.szám

A Kúria Budapesten, a 2015. március 19. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

í t é l e t e t:

A testi sértés bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban volt büntetőügyben a Legfőbb Ügyészség által az I.r. terhelt tekintetében benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Kecskeméti Törvényszék 10.B.448/2012/57. számú és a Szegedi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság Bf.II.48/2014/10. számú ítéletét az I.r. terheltre vonatkozó részében annyiban megváltoztatja, hogy a terhelttel szemben alkalmazott halmazati büntetést a Btk.81.§ (4) bekezdésének mellőzésével a Btk.81.§ (2) és (3) bekezdése alkalmazásával kiszabottnak tekinti és szabadságvesztés-büntetése tartamát 9 évre enyhíti.

Egyebekben a megtámadott határozatot az I.r. terhelt tekintetében nem érinti.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Kecskeméti Törvényszék a 2013. október 30. napján megtartott tárgyaláson kihirdetett 10.B.448/2012/57. számú ítéletében két terhelt ügyét bírálta el. Közülük a felülvizsgálati indítvánnyal érintett I.r. terheltet bűnösnek mondta ki 2 rb. testi sértés bűntettében (Btk.164.§ (1) bek., (8) bek.), kitartottság bűntettében (Btk.202.§), 2 rb. személyi szabadság megsértésének bűntettében (Btk.194.§ (1) bek. részben (2) bek. b) és c) pont) és garázdaság vétségében (Btk.339.§ (1) bek.), amiért őt halmazati büntetésül 9 évi börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre és 9 év közügyektől ítélte azzal, hogy a terhelt legkorábban a büntetés kétharmad részének kitöltése után bocsátható feltételes szabadságra.

Az I.r. terhelt tekintetében ellentétes irányú fellebbezések alapján másodfokon eljáró Szegedi Ítélőtábla a 2014. április 10. napján megtartott nyilvános ülésen meghozott Bf.II.48/2014/10. számú ítéletében a törvényszék ítéletét az I.r. terhelt tekintetében annyiban megváltoztatta, hogy testi épség elleni bűncselekményeit 2 rb. testi sértés bűntettének (Btk.164.§ (1) bek., (3) bek., (8) bek. I. fordulat) minősítette, szabadságvesztése tartamát 11 évre súlyosította, egyebekben az első fokú ítéletet a terhelt tekintetében helybenhagyta azzal, hogy az emberi szabadság elleni bűncselekmények megnevezése helyesen 2 rb. személyi szabadság megsértésének bűntette (Btk.194.§ (1) bek. - egy esetben (2) bek. b) és c) pont), és hogy a terhelt legkorábban a büntetés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra.

A Kecskeméti Törvényszék első fokú ítéletében rögzítette, hogy a Btk.459.§ 26/c) és d) pontjai értelmében a testi sértés (Btk.164.§ (8) bek.), illetőleg a személyi szabadság megsértése (Btk.194.§) személy elleni erőszakos bűncselekmény, a terhelt a tényállás szerint négy különböző időpontokban elkövetett befejezett személy elleni erőszakos bűncselekményt valósított meg, így büntetését a Btk.81.§ (4) bekezdésének alkalmazásával kellett meghatározni. A terhelt legsúlyosabb bűncselekménye 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, a 8 évi időtartam kétszeresére emelkedése folytán a Btk.80.§ (2) bekezdése alapján számítandó középmérték az, amelyben a terhelt büntetése meghatározásra került.

A Szegedi Ítélőtábla másodfokú ítéletében az irányadó büntetési tételkeretre vonatkozó első bírói okfejtéssel egyetértett, azonban az általa helyesbített és kiegészített bűnösségi körülményekre figyelemmel a büntetési tételkeret középmértékének meghaladását tartotta indokoltnak, erre tekintettel súlyosította a terheltre kiszabott szabadságvesztést.

Az Alkotmánybíróság a büntető törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. tv. 2010. július 23-től 2013. június 31-áig hatályos 85.§ (4) bekezdésének folyamatban lévő ügyben történő alkalmazása kizárása, a büntető törvénykönyvről szóló 2012. C. tv. 81.§ (4) bekezdése alaptörvény-ellenességének megállapítása és megsemmisítése, valamint a jogerős határozattal lezárt büntetőeljárások felülvizsgálatának elrendelése kapcsán meghozott 23/2014. (VII.15.) AB számú határozatában megállapította, hogy a korábbi Btk.85.§ (4) bekezdésének alkalmazása alaptörvény-ellenes, megállapította továbbá, hogy a büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. tv. (2013. július 1. napjától hatályos Btk.) 81.§ (4) bekezdése alaptörvény-ellenes, ezért azt a hatályba lépésére, 2013. július 1-jére visszaható hatállyal megsemmisítette, elrendelte továbbá a korábbi Btk.85.§ (4) bekezdése, valamint a hatályos Btk.81.§ (4) bekezdése alkalmazásával meghozott jogerős határozattal lezárt büntetőeljárások felülvizsgálatát.

Az Alkotmánybíróság határozatára figyelemmel a Legfőbb Ügyészség a Be.416.§ (1) bekezdés e) pontjára alapítva az I.r. terhelt javára felülvizsgálati indítványt nyújtott be, melyben indítványozta, hogy a Kúria a Btk.2.§-ának (1) bekezdése alkalmazásával hozzon a törvénynek megfelelő határozatot, és ennek keretében a támadott határozatot annyiban változtassa meg, hogy az I.r. terhelttel szemben a büntetést a Btk.81.§ (2) és (3) bekezdése alkalmazásával tekintse kiszabottnak, mivel a jogerős határozatban megállapított büntetés mértéke a súlyosító körülmények jelentős számára és nyomatékára figyelemmel az alkotmányos büntetési tételkeret alapján sem tekinthető eltúlzottnak.

A terhelt és védője a felülvizsgálati indítványban foglaltakra nem tett észrevételt.

Az Alkotmánybíróság a 23/2014. (VII.15.) AB számú határozatának 3. pontjában elrendelte a korábbi Btk. (1978. évi IV. tv.) - a határozat 1. pontjában alaptörvény-ellenesnek nyilvánított - 85.§ (4) bekezdése, valamint a hatályos Btk. (2012. évi C. tv.) - a határozat 2. pontjában 2013. július 1-jére visszaható hatállyal megsemmisített - 81.§ (4) bekezdésének alkalmazásával meghozott, jogerős határozattal lezárt büntetőeljárások felülvizsgálatát.

Az Alkotmánybíróság a büntetőeljárások felülvizsgálatát az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. tv. (ABtv.) 45.§ (6) bekezdése alapján rendelte el.

Az ABtv. 45.§ (6) bekezdése szerint az Alkotmánybíróság az alaptörvény-ellenes jogszabály alkalmazása alapján jogerős határozattal befejezett büntetőeljárás és szabálysértési eljárás felülvizsgálatát rendeli el, ha az eljárásban alkalmazott jogszabály vagy jogszabályi rendelkezés semmisségéből a büntetés, illetve a intézkedés csökkentése vagy mellőzése, valamint a büntetőjogi, illetve a szabálysértési felelősség alóli mentesülés vagy annak korlátozása következne.

A Be. - az ABtv. 45.§ (6) bekezdéséhez kapcsolódó - 416.§ (1) bekezdés e) pontja szerint a jogerős határozat ellen felülvizsgálatnak van helye, ha az Alkotmánybíróság a jogerős határozattal befejezett büntetőeljárás felülvizsgálatát rendelte el, feltéve, hogy a terhelt még nem mentesült a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól, vagy a kiszabott büntetés, illetőleg az alkalmazott intézkedés végrehajtása még nem fejeződött be, vagy a végrehajthatósága még nem szűnt meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!