Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2007.158 KÉPMÁSHOZ FŰZŐDŐ JOG TARTALMA, ELEMEI - FÉNYKÉPFELVÉTEL NYILVÁNOSSÁGRA HOZATALÁNAK FELTÉTELEI - SZEMÉLYISÉGI JOGSÉRTÉS FÉNYKÉPFELVÉTEL NYILVÁNOSSÁGRA HOZATALÁVAL - NEM VAGYONI KÁRTÉRÍTÉS KÉPMÁSHOZ FŰZŐDŐ JOG MEGSÉRTÉSE ESETÉN

I. A képmáshoz fűződő személyiségi jog többféle alanyi jogot biztosít: nemcsak a képmás elkészítéséhez, hanem annak nyilvánosságra hozatalához is engedély szükséges és az érintett kizárólagos joga a személyéről készített fotó közzétételéhez való hozzájárulás is. Fénykép címlapon való közzététele akkor tekinthető jogszerűnek, ha a fénykép felhasználója a fényképfelvétel közléséhez szükséges hozzájáruló nyilatkozattal rendelkezik.

II. A nem vagyoni kártérítés megítélésének szempontjai [Ptk. 75. §, 80. § (1)-(2) bekezdés, 84. § (1) bekezdés, 355. § (1) és (4) bekezdés].

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes azzal, hogy az általa kiadott Fotó Video Magazin 2003 áprilisi számának címlapján a felperest ábrázoló felvételt közölt a felperes hozzájárulása nélkül, megsértette a felperes képmás védelméhez fűződő személyiségi jogait. Kötelezte az alperest - 15 napos teljesítési határidő mellett -, hogy a per tárgyát képező fénykép negatívját adja ki a felperesnek és fizessen meg 500 000 Ft tőkét, ennek kamatát, valamint a perköltséget. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

Az ítélet indokolásában a Ptk. 75. §-ára, a Ptk. 80. § (1)-(2) bekezdésére hivatkozással azt állapította meg, hogy a felperes kereseti kérelme részben megalapozott. A felperes személyes előadása, a tanúk egybehangzó nyilatkozata alapján arra az álláspontra jutott, hogy a Fotó Video Magazin címlapján látható felvétel alapján a felperes beazonosítható és rögzítette azt is, az alperes nem tudta igazolni, hogy a felperes - aki nem minősül közszereplőnek - a felvétel nyilvánosságra hozatalához hozzájárult. Azt igazolta, hogy a felperes művészi célú felhasználáshoz, portfólióban történő elhelyezéshez járult hozzá, azonban az nem terjed ki a felvételnek egy újság címlapján való nyilvánosságra hozatalára, továbbá az interneten látható fotók sem igazolják a felperes hozzájárulását. A Ptk. 84. § (1) bekezdésének a) pontja alapján történő jogsértés megállapításán kívül az elsőfokú bíróság az alperest a Ptk. 84. § (1) bekezdésének b) pontja alapján eltiltotta a jogsértéstől és a d) pontnak megfelelően a felvételek negatívjainak 15 napon belül történő kiadását is elrendelte. A nem vagyoni kártérítés körében a Ptk. 84. § (1) bekezdésének e) pontjára, a Ptk. 355. § (4) bekezdésére, a 34/1992. (VI. 1.) AB határozatra valamint arra hivatkozott, hogy a jogsértés nem jelentéktelen, azonban a felperesnek is nagyobb gondossággal kellett volna eljárnia a felvételek felhasználása tekintetében. A tanúk vallomása, a jogsértés tárgyi súlya és az összegszerűség vonatkozásában kialakult bírói gyakorlatot értékelve a nem vagyoni kártérítés összegét 500 000 Ft-ban állapította meg az elsőfokú bíróság.

Az alperes fellebbezésében elsődlegesen az ítélet megváltoztatását, a kereset elutasítását, másodlagosan pedig a nem vagyoni kártérítés összegének mérséklését kérte. Előadta, hogy a fotóművész és a felperes közti megállapodás keretében került sor a fényképfelvétel felhasználására. A fotó korábban kiállításon is szerepelt, így az alperes nem volt abban a helyzetben, hogy kétséges legyen számára, hogy a fotóművész nem rendelkezik hozzájárulással, ezért az alperes úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. Hivatkozott arra is, hogy a nem vagyoni kárigénye megalapozottságát, annak összegszerűségét a felperes nem bizonyította.

A felperes az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását kérte. Kifejtette, hogy az alperes új tényt a fellebbezésében nem állított, az alperes jogsértést követett el, nem járt el megfelelően és nem kérte a felperes hozzájárulását a felhasználáshoz. Előadta, hogy a felperes és a fotóművész között nem jött létre megállapodás, ennek ellenkezőjét az alperes nem is tudta igazolni.

Az alperes fellebbezése nem alapos.

A Fővárosi Ítélőtábla megítélése szerint az elsőfokú bíróság a bizonyítási eljárás eredményeként a tényállást helyesen állapította meg és az abból levont jogi következtetése, döntése is helytálló, azzal a másodfokú bíróság teljes egészében egyetértett. Az alperes fellebbezése nem tartalmaz olyan bizonyítékokat, hivatkozásokat, amelyeket az elsőfokú bíróság az érdemi határozata meghozatalakor ne vett volna figyelembe.

A Fővárosi Ítélőtábla az alperesi fellebbezésben foglaltak alapján azt emeli ki, hogy a képmással való rendelkezési jog kizárólagos, a nyilvánosságra hozatalhoz való hozzájárulás megadásában, a felhasználáshoz való engedélyezésben az érintett nem korlátozható. A Ptk. 80. § (1)-(2) bekezdése alapján a személyhez fűződő jogok megsértését eredményezi az, ha valaki más képmását az érintett hozzájárulása nélkül felhasználja. Ez a törvényben rögzített képmáshoz fűződő személyiségi jog többféle alanyi jogot biztosít a hozzájárulás, a rendelkezési jog körében. Egyrészt a képmás elkészítéséhez is, másrészt annak nyilvánosságra hozatalához is engedélyre van szükség, harmadrészt pedig az érintettnek kizárólagos joga az is, hogy a személyéről készített fotót közzétegye vagy közzététesse.

Az alperesi fellebbezésben foglaltak alapján tehát azt kell kiemelni, hogy a képmással való rendelkezési jog kizárólagossága folytán az érintett a nyilvánosságra hozatalhoz való hozzájárulás megadásában, a felhasználáshoz való engedélyezésben nem korlátozható, ha a fényképfelvétel - mint jelen esetben is - nem nyilvános közszereplés alkalmával készült. A felperes fényképfelvétele közlésének jogszerűségére az alperes, a felperes tagadásával szemben bizonyítékot nem szolgáltatott, sem írásbeli, sem szóbeli, sem ráutaló magatartással történő jogszerű felhasználást igazolni nem tudott.

Nem fogadta el a Fővárosi Ítélőtábla az alperesi fellebbezés azon hivatkozását, hogy a fotóművész és a felperes közti megállapodás keretein belül került a fotó felhasználásra, egyrészt azért, mert ezt a tanúként meghallgatott fotóművész sem támasztotta alá hitelt érdemlően, másrészt pedig nem a fotóművész, hanem az alperes volt a fényképfelvétel felhasználója azzal, hogy az általa kiadott lap címlapján közölte a képet. Ezért neki kellett volna rendelkeznie a jogszerű felhasználáshoz szükséges hozzájáruló nyilatkozattal.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!