Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2011.2420 A károsultnak hitelezői igényt kell bejelentenie az adós (biztosított) felszámolási eljárásában annak érdekében, hogy a felszámoló az adós felelősségbiztosítása alapján a biztosítóval szemben fellépjen. Ennek hiányában alaptalanul kifogásolja a felszámolónak, mint az adós törvényes képviselőjének a biztosítóval szemben történő igényérvényesítése elmaradását [Ptk. 559. §, 1991. évi IL. tv. (Cstv.) 38. §, 46. §, 51. §].

Az adós felszámolását az elsőfokú bíróság 2008. március 11-én indította meg a Cégközlönyben közzétett végzésével, felszámolóként a C.P. Sz. Kft.-t jelölte ki.

A kérelmező 2009. október 7-én nyújtotta be kifogását a bíróságra.

Az eljárásban becsatolt iratokból megállapíthatóan az adós 2006-ban nemzetközi árufuvarozói felelősségbiztosítással rendelkezett az A. H. Biztosítónál. A kifogásoló állítása szerint az adós az L. W. AG megbízásából szállított árut külföldre, melynek során 2006. december 15-én Olaszországban káresemény történt. A becsatolt irat szerint az M. Biztosítási Alkusz Kft.-n keresztül az adós 2006. december 18-án a "Kárbejelentő CMR Felelősségbiztosításhoz" megnevezésű iratot kiállította. A kifogást előterjesztő 2008. június 9-én 109 022,64 euró összeget átutalt a holland N. A. N. részére kártérítésként.

A kifogást előterjesztő előadta, hogy a Ptk. 559. § (2) bekezdése alapján az adós az általa kifizetett kártérítést igényelhetné a felelősségbiztosítása alapján, mint biztosított a biztosítójával szemben. A felszámoló azonban megtagadta az adóst megillető igény kifogásolóra történő engedményezését, a Ptk. viszont kizárja azt, hogy a károsult közvetlenül fellépjen a biztosítóval szemben. Miután a nyilatkozat kiadásának megtagadásával a felszámoló kárt okoz a kifogást előterjesztőnek, ezért kérte a felszámolót a nyilatkozat megtételére kötelezni, illetve kérelmet terjesztett elő a jognyilatkozat bíróság általi pótlása iránt.

A felszámoló előadta, hogy az adós vezetőjétől nem kapott a jogvitára vonatkozó iratokat, ennek hiányában érdemi nyilatkozatot nem tud tenni. Hivatkozott arra, hogy a kifogást előterjesztő hitelezőként nem jelentkezett be, ezért nincs kifogás előterjesztésére irányuló joga sem.

Az elsőfokú bíróság a kifogást elutasította. Megállapította, hogy a kifogást benyújtó a csődeljárásról és felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 51. § (1) bekezdése értelmében rendelkezik a kifogás előterjesztésének jogával, mert sérelmet szenvedett félnek minősül, akinek jogát, illetve jogos érdekét a felszámoló intézkedése vagy mulasztása sértheti. A kifogást érdemben találta megalapozatlannak részben azért, mert nemperes eljárásban jognyilatkozat pótlásának nincs helye, másrészt amiatt, mert a Ptk. 5. § (3) bekezdése értelmében a szerződéses nyilatkozat megtételének megtagadása nem minősülhet joggal való visszaélésnek. Álláspontja szerint nem áll fenn az a feltétel sem, hogy a jogosult érdeksérelme másként nem hárítható el, a károsult kifogást előterjesztő ugyanis kárigényét közvetlenül a károkozóval szemben is érvényesítheti. A biztosító a károkozót mentesíti a kár megfizetése alól, ha a biztosítási szerződés alapján a károkozó ezt a biztosítótól kéri, de ez nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a károsult közvetlenül a károkozóval szemben érvényesítse követelését.

A kifogást előterjesztő fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. A végzés indokolásában kifejtette, hogy a kérelmező az adóssal szemben a kártérítési igényét nem érvényesítette, az adós kártérítési felelősségét nem állapították meg, ez pedig a Ptk. 559. § (1) és (2) bekezdésében foglalt szabályok alkalmazásának feltétele. A kérelmező kérelme jognyilatkozat pótlására irányult, amely a felszámolás keretében az adóssal szemben sem hitelezői igényként, sem a kifogásolási eljárás keretében nem érvényesíthető. A felszámoló sem a Ptk. 5. § (3) bekezdése alapján, sem a Ptk. 295. §-a értelmében nem kötelezhető a jognyilatkozat pótlására. A másodfokú bíróság osztotta az elsőfokú bíróság álláspontját azzal kapcsolatban, hogy a felszámoló szerződéses jognyilatkozat megtételére nem kötelezhető.

A jogerős végzés ellen a kifogást előterjesztő nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és új határozatban a következők megállapítását:

a) A felszámolás alatt álló cég vagyonába tartozik minden tényleges és potenciális aktív és passzív elem, így az őt szerződés alapján, akárcsak formálisan is megillető jog és követelés, amelyről kizárólag ő jogosult rendelkezni.

b) Nincs olyan jogszabályi rendelkezés, amely alapján a felszámoló elzárhatná a károsultat a kártérítés érvényesítésének lehetőségétől, főleg úgy nem, hogy ez a nyilatkozat nem von el semmiféle jogot sem az adóstól, sem az ügyben nem érintett harmadik személyektől.

c) A kért nyilatkozat kiadásának az adós által történt megtagadása joggal való visszaélés.

A jogszabálysértést abban jelölte meg, a jogerős határozatban a bíróság nem észlelte azt, hogy a felszámolási vagyon nem pusztán a ténylegesen rendelkezésre álló eszközökből áll, hanem azokból a követelésekből is, amelyek később kerülnek a felszámolási vagyon körébe. Álláspontja szerint a bíróság formálisan ítélte meg a jognyilatkozat pótlásának feltételeit. A Ptk. 5. § (3) bekezdésére és a Ptk. 295. §-ára történő hivatkozás a tényleges jogi kérdés megoldásának tartalmi kikerülése, mert bár nincs olyan jogszabály, amely e nyilatkozat kiadására kötelezné a felszámolót, de ilyen felhatalmazás hiányában is kiadható, s a megtagadás körülményeinek vizsgálata a kifogás elbírálása során elmaradt. A bíróságnak össze kellett volna vetnie a felszámolás alatt álló cég esetleges jogait és érdekeit, valamint potenciális harmadik személyek esetleges jogait és érdekeit a kifogást előterjesztő jogaival és érdekeivel, s ennek alapján meg kellett volna állapítania, hogy a jogosult kérése a felszámolási vagyon érdekeit nem sértette.

Az adós nevében a felszámoló kérte a jogerős végzés hatályában való fenntartását.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős másodfokú végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a Cstv. 6. § (3) bekezdése szerint alkalmazott Pp. 275. § (2) bekezdése alapján és megállapította, hogy a felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A kifogást előterjesztő kérelmét arra alapította, hogy felelősségbiztosítási szerződés alapján, mint károsult kíván fellépni a kárt okozó adós biztosítójával szemben, melyet a felszámoló magatartása meghiúsít.

A felelősségbiztosítás útján a szerződő fél azt az anyagi terhet kívánja a biztosítóra áthárítani, amely őreá nehezednék akkor, ha valamely esemény folytán köteles volna harmadik személy kárát megtéríteni. A Ptk. 559. §-ában meghatározott felelősségbiztosítási szerződés alapján a biztosított követelheti, hogy a biztosító a szerződésben megállapított mértékben mentesítse őt olyan kár megtérítése alól, amelyért jogszabály szerint felelős. A biztosító ugyan a kártérítési összeget csak a károsultnak fizetheti ki, a károsult azonban közvetlenül nem léphet fel a biztosítóval szemben.

Felszámolás hiányában a kártérítés folyamata a következő: a károsultnak fel kell lépnie a kárt okozóval szemben, és a károkozó a felelősségbiztosítás alapján léphet fel a biztosítóval szemben, a mentesítés érdekében. Ha a károsult nem lép fel a károkozóval szemben, értelemszerűen a károkozónak nincs is olyan fizetési kötelezettsége, amely alól őt a biztosítónak a felelősségbiztosítás alapján a mentesíteni kellene.

Amennyiben a biztosított károkozó felszámolás hatálya alá kerül, úgy a károsultnak a felszámolási eljárás szabályai szerint, hitelezői igénybejelentés útján [Cstv. 46. § (5) bekezdés] kell az igényét érvényesítenie a károkozóval szemben, s csak ekkor van arra lehetősége, hogy igényelje a felszámolótól a biztosítóval szembeni fellépést. Ebben az esetben a biztosítóval szembeni fellépés elmulasztása miatt joggal nyújthatna be kifogást a felszámolóval szemben, mert a felszámoló ezzel a hitelező jogait és törvényes érdekeit csorbítaná (Ptk. 5. §), hiszen kielégítési lehetőségtől fosztaná meg. Ilyen feltételek fennállásakor lenne arra lehetőség, hogy a bíróság kötelezze a felszámolót a biztosítóval szembeni fellépésre, a hitelező érdekében.

Az adós felelősségbiztosítása alapján a biztosító által fizetett összeg nem kerül a felszámolás hatálya alá eső vagyonba, mert ez az összeg a Ptk. 559. § (2) bekezdése szerint semmilyen esetben nem illetné meg a biztosított károkozó adóst.

Mindezekből egyértelműen az a jogi következtetés vonható le, hogy ha a biztosított (az adós) kárt okozott harmadik személynek (kifogást előterjesztő károsult), akkor a károsultnak fel kellett volna lépnie a felszámolási eljárásban bejelentett hitelezői igény útján az adóssal szemben - ahogyan arra az elsőfokú bíróság utalt és azt a másodfokú bíróság helytállóan megállapította -, a Cstv. 38. § (3) bekezdése és 46. § (5) bekezdése alapján érvényesítenie kellett volna az igényét az adóssal szemben a felszámolási eljárásban, akár határidőn túl bejelentett hitelezői igényként. Ebben az esetben lett volna a kifogást benyújtó abban a helyzetben, hogy megalapozottan kérje a felszámolótól a biztosítóval szembeni igénybejelentést, s ennek elmaradása esetén nyújthatott volna be megalapozott kifogást a felszámoló ellen.

A kifogást előterjesztő nem vált hitelezővé, azaz nem érvényesítette igényét az adóssal szemben, ezért az adós - s így felelősségbiztosítása alapján a biztosítója - sem köteles helytállni a károsulttal szemben.

Miután a jogerős végzés - a fent kifejtettek szerint - nem jogszabálysértő, a Legfelsőbb Bíróság a jogerős végzést a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Gfv. X. 30.050/2011.)