Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Pesti Központi Kerületi Bíróság B.11411/2016/20. számú határozata testi sértés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 10. §, 46. §, 89. §, 90. §, 164. §, 339. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 338. §] Bíró: Molnár Sándor

Kapcsolódó határozatok:

*Pesti Központi Kerületi Bíróság B.11411/2016/20.*, Fővárosi Törvényszék Bf.10131/2017/5., Kúria Bfv.604/2018/7.

***********

Pesti Központi Kerületi Bíróság

16.B.11.411/2016/20.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság Budapesten, a 2017. január 6. és május 12. napján megtartott nyilvános, folytatólagos tárgyalás alapján meghozta a következő

ÍTÉLETET

A vádlott - aki magyar állampolgár -

b ű n ö s : testi sértés bűntettének kísérletében (Btk. 164.§ (1) bekezdés, (3) bekezdés).

Ezért őt a bíróság, mint többszörös visszaesőt 90 (kilencven) nap elzárásra, és 312 (háromszáztizenkettő) óra közérdekű munkára ítéli.

A közérdekű munkaként a vádlott fizikai munkát köteles végezni.

Ha az elítélt számára meghatározott munkát önhibájából nem végzi el, a közérdekű munkát, vagy annak hátralévő részét fogházban végrehajtandó szabadságvesztésre kell átváltoztatni.

Köteles a vádlott az eljárás során felmerült 50.013,- (ötvenezer-tizenhárom) forint bűnügyi költséget az államnak megfizetni.

INDOKOLÁS

I.

A Budapesti V. és XIII. Kerületi Ügyészség a 2016. április 20-án kelt B.XIII.7538/2015/5-I. számú vádiratában a vádlott at a Btk.164.§ (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdése szerint minősülő testi sértés bűntettének kísérletével vádolta. A tárgyaláson jelenlévő ügyész a minősítést annyiban pontosította, hogy a vádlott többszörös visszaeső.

II.

A bíróság a vádlott, a Név 1. és a Név 2. tanúk vallomása, az orvosi látlelet és vélemény, az igazságügyi orvosszakértő véleménye, továbbá az egyéb okirati bizonyítékok mérlegelése alapján az alábbi tényállást állapította meg.

A vádlott az általános iskola elvégzését követően szakmunkásképzőben szakács képesítést szerzett. Jelenleg a Étterem elnevezésű vendéglátóipari egység vezetője, havi jövedelme 68.000 Ft. Nőtlen, eltartottja nincs. Vagyontalan, tartozása és betegsége nincs.

Büntetett előéletű, eddig 5 esetben ítélte el a bíróság, legutóbb:

• a Kőszegi Városi Bíróság a 2005. október 27-én jogerős B.46/2005/7. számú ítéletével hamis vád bűntette és más bűncselekmények miatt mint visszaesőt 6 hónap börtönbüntetésre és 1 év közügyektől eltiltásra ítélte. Elkövetési idő 2005. március 16.

• a Kőszegi Városi Bíróság a B.98/2005/236. számú ítéletével, mely - a Vas Megyei Bíróság 2.Bf.258/2007/35. számú határozatával - 2008. február 12-én emelkedett jogerőre bűnszervezetben és folytatólagosan elkövetett embercsempészés bűntette és más bűncselekmények miatt mint visszaesőt 2 év fegyházbüntetésre, 2 év közügyektől eltiltásra, 2 év járművezetéstől eltiltásra, valamint Vas megye területéről 2 évi kiutasításra ítélte. Elkövetési idő 2005. március 16.

◦ Ezen büntetéseket a Kőszegi Városi Bíróság a Bk.39/2008/3. számú határozatával - mely a Vas Megyei Bíróság Bkf.301/2008/2. számú határozatával - 2008. augusztus 28-án emelkedett jogerőre, összbüntetésbe foglalta, annak tartalmát a vádlottal mint visszaesővel szemben 2 év és 1 hónap fegyházbüntetésben állapította meg. Büntetéséből 2009. június 18-án kitöltve szabadult.

• a Zalaegerszegi Városi Bíróság a 2009. március 10-én jogerős 5.B.419/2008/21. számú ítéletével közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt 1 év 10 hónap fogházbüntetésre és 2 év járművezetéstől eltiltásra ítélte. Elkövetési idő 2007. október 6..

• a Zalaegerszegi Városi Bíróság a 14.B.733/2008/140. számú ítéletével, mely - a Zala Megyei Bíróság Bf.521/2010/14. számú határozata folytán - 2010. november 30-án emelkedett jogerőre önbíráskodás bűntette, személyi szabadság megsértésének bűntette, valamint garázdaság bűntette miatt mint többszörös visszaesőt 1 év 10 hónap börtönbüntetésre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte. Elkövetési idő 2007. május 27. és augusztus 27. közötti időszak.

◦ Az utóbbi kettő büntetést a Zalaegerszegi Városi Bíróság a 2011. augusztus 14-én jogerős 14.Bk.242/2011/2. számú határozatával összbüntetésbe foglalta, annak tartamát a vádlottal mint többszörös visszaesővel szemben 2 év 6 hónapi börtönbüntetésben állapította meg. Büntetéséből vádlott 2012. május 24-én kedvezménnyel szabadult, büntetést 2013. január 4-én töltötte ki.

A vádlott 2015. május 4-én a félutáni órákban Cím 1.-ben közlekedett az Rendszám 1. forgalmi rendszámú, Honda típusú gépjárművel. A vádlott a Cím 2. és a Cím 3. kereszteződésében közlekedési vitába került a Cím 2.-ben, a a Cím 1. felől gyalogosan közlekedő Név 1. sértettel. Az előzetes szóváltást követően a vádlott a gépjárműből kiszállt, a sértetthez lépett és egy alkalommal, nagy erővel lefejelte annak orrnyergét. Ezt követően a vádlott a gépjárműbe visszaült és távozott a helyszínről.

Név 1. sértett a vádlott cselekményének következtében a homlok és orrtájék - az orrgyök lágyrész duzzanatával, nyomásérzékenységével járó - zúzódását szenvedte el. A sérülések gyógytartama 8 napon belüli, azonban a figyelemmel az elkövetés módjára, a sérülés helyére és az erőbehatás nagyságára a 8 napon túl gyógyuló sérülés bekövetkezésének reális lehetősége is fennállt.

III.

A vádlott az eljárás során felelősséget csak részben ismerte el, az eljárás során nem vitatta, hogy 2015. május 4-én a a Cím 1.-ben lévő Aldi üzlet közvetlen közelében konfliktusba keveredett a sértettel, melynek során Név 1. irányába a testével előre irányuló mozdulatot tett, aminek következtében a két személy feje összeért azon a részen, ahol mind a ketten személyüket viselték. Mindvégig tagadta az eljárás során, hogy ezen mozdulatot megelőzően a sértettet kézzel megütötte volna, mint ahogy arra is hivatkozott, hogy az eseménysort egy közlekedési vita előzte meg, amelynek oka az volt, hogy álláspontja szerint a gyalogosan közlekedő sértett szabálytalanul akart átmenni az ő gépjárműve előtt. Első gyanúsítotti kihallgatásának alkalmával az eseményeket csak igen röviden foglalta össze, védekezésének lényege már ekkor is az előbbiekben írtak szerint alakult, azonban a sértettre történő ráhatást ekkor még mindössze lökésként írta le.

A folytatólagos kihallgatása, valamint tárgyalási vallomása alkalmával egyaránt már ezen mozdulatot is akként mutatta be, hogy a célja nem sérülés okozása volt a nála jóval gyengébb fizikumú sértett számára, hanem mindössze a vita hevében egy olyan ijesztő jellegű mozdulatot kívánt tenni, melynek során egyik lábával előrelépett, azzal dobbantott, továbbá a felső testét és így a fejét is a vele szemben álló Név 1. irányába mozdította. Az eljárás ezen pontjától kezdődően a "lefejelés" kifejezésnek már olyan értelmet tulajdonított, hogy az mindössze egy figyelemfelhívó biccentés volt, erre figyelemmel a sérülés okozása nyilvánvalóan szándékában sem állhatott, hiszen a közöttük lévő jelentős fizikai különbség alapján egy erőteljes fejelő mozdulat következtében a sértettnek nyilvánvalóan jóval komolyabb sérülései keletkeztek volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!