Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.5.270 Ha a biztosító ügynöke (üzletkötője) a biztosító által kidolgozott szerződési blanketta aláírásával egyidejűleg megjelöli a kockázatviselés kezdő időpontját és az első díjrészletet is átveszi nyugta ellenében az ügyféltől, a biztosítót már nem illeti meg a szerződési ajánlat visszautasítására számára jogszabályban biztosított 15 napos határidő [Ptk. 536. § (1) bek., 537. § (2) bek., 539. § (1) bek.].

A felperes a keresetében 791 095 Ft és ennek évi 44%-os kamata, továbbá a perköltség megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Előadta, hogy 1992. január 15-én írásban vagyonbiztosítási szerződést kötött az alperessel, és az üzletkötőnek az 1992. január hóra esedékes biztosítási díjat ki is fizette, akitől a biztosítási feltételeket átvette. Eszerint (II/2. pont) az alperes kockázatviselésének a kezdete 1992. január 16-án 0 órakor megkezdődött. Ezért alaptalanul állította az alperes, hogy közöttük a biztosítási szerződés nem jött létre. Ezt a szerződést az alperes csak a biztosítási időszak végére mondhatta volna fel. A biztosítási esemény az 1992. január 19-i és január 25-i betörésekkel bekövetkezett. Az első betörésből 469 865 Ft, a másodikból 321 230 Ft kára keletkezett.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, azzal védekezve, hogy az üzletkötő az alperes nevében nem jogosult a szerződés megkötésére, a felperesnek csak a biztosítási szerződés megkötésére irányuló ajánlatát vehette át. Az alperesnek a Ptk. 537. §-ának (2) bekezdése értelmében joga volt két héten belül az ajánlatot elutasítani, s ezzel a jogával élt is, így a kockázatvállalása a perbeli esetben meg sem kezdődött.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a peres felek között a biztosítási szerződés nem jött létre, mert az üzletkötő csak az ajánlat átvételére volt jogosult, ami az űrlap kitöltését jelentette. A szerződés akkor jött volna létre, ha 15 nap anélkül telt volna el, hogy az alperes nyilatkozik az ajánlatra, vagy az alperes cégszerűen aláírt biztosítási szerződést küldött volna a felperesnek. Ezzel szemben az alperes 15 napon belül közölte, hogy a felperes ajánlatát elutasítja. Az alperesnek ez törvényben [Ptk. 537. § (2) bek.] biztosított joga, ezért ezt a magatartását nem lehet joggal való visszaélésnek tekinteni.

Ezen ítélet ellen a felperes fellebbezett, és az első fokú ítélet megváltoztatásával a felperes kereset szerinti marasztalását kérte. Álláspontja szerint az alperes kockázatvállalása az ajánlat beérkezését követő nap 0. órájában megkezdődött függetlenül attól, hogy az alperes később az ajánlat elfogadását visszautasította. A visszautasítás oka - véleménye szerint - kizárólag a káresemény bekövetkezte volt, ezért az alperes magatartása joggal való visszaélésnek minősül.

Az alperes a fellebbezési ellenkérelmében az első fokú ítélet helybenhagyását kérte.

A fellebbezés a jogalap tekintetében alapos, a kereset összegszerűségének elbírálására azonban az eddig megállapított tényállás nem elegendő.

A Legfelsőbb Bíróság az alperes által a fellebbezési tárgyaláson felmutatott vagyonbiztosítási szerződés megkötésére irányuló felperesi ajánlat alapján az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást azzal egészíti ki, hogy a felperes a szerződés megkötésére irányuló ajánlatát az alperes által szövegezett formanyomtatvány - amelyet az alperes üzletkötője töltött ki - aláírásával tette meg. Ebben az alperesi üzletkötő a kockázatviselés kezdeteként 1992. január 16-át tüntette fel. Az ajánlat 1992. január 16-án érkezett az alpereshez.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!