Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2022.2.43 Ha a károkozó fellebbezésében a nem vagyoni kártérítés összegét kizárólag abból az okból vitatja, hogy a vele egyetemleges kötelezettnek minősülő másik károkozó egyezség keretében már teljesített, a másodfokú bíróság a fellebbezésen túlterjeszkedik, ha a marasztalás összegét a káreseménykori ár- és értékviszonyokra, illetve a károsulti közrehatásra tekintettel szállítja le [1952. évi III. tv. (régi Pp.) 3. § (2) bek., 215. §, 235. § (1) bek., 239. §, 253. § (3) bek.]

[1] Az I. rendű felperes fia 2009. október 29-én hajnalban a II. rendű alperes üzemeltetésében lévő főiskolai kollégiumban a lépcső külső korlátján tartózkodva, az I. rendű alperessel egymás ellen hadonászás közben egyensúlyát elvesztette, 10,39 méter magasból a pince betonkövezetére zuhant és a helyszínen életét vesztette.

[2] A cselekmény miatt a bíróság az I. rendű alperes bűnösségét emberölés bűntettében megállapította és 5 év börtönbüntetésre ítélte.

[3] Az I. rendű felperes gyermeke, a II. rendű felperes unokája, a III-IV. rendű felpereseknek a testvére volt. Az I. rendű felperes a fia halála előtt már évek óta egyedül nevelte gyermekeit.

[4] Az I. rendű felperes korábban ügyvédként dolgozott, azonban fia halálát követően pszichés és fizikai állapota folytán folyamatosan nem tud munkát végezni, a gyászfolyamat nála krónikussá vált, és elakadt a felelősöket kereső harag fázisában.

[5] A II. rendű felperest is nagyon megviselte a korábban támaszt jelentő fiúunokája halála, amely érzelmi teher számára.

[6] A III. rendű felperes testvére halálakor 19 éves volt, nála enyhe depresszió, szorongásos tünetek alakultak ki, amely gyászával hozható összefüggésbe. Testvére halálát követően az I. rendű felperessel feszültté vált a kapcsolata, elköltözött otthonról.

[7] A IV. rendű felperes 13 éves volt bátyja halálakor. A bekövetkezett káresemény után tanulmányi nehézségei voltak, középiskolát kellett váltania, és a felsőfokú tanulmányait sem fejezte be motiváció hiánya miatt.

[8] A bíróság jogerős közbenső ítéletével a főiskola kollégiumában elkövetett emberölés bűntette kapcsán a II. rendű alperes 75%-os kártérítési felelősségét állapította meg.

[9] A II. rendű alperes felülvizsgálati kérelme folytán eljárt Kúria a jogerős közbenső ítéletet hatályában fenntartotta.

[10] A felperesek és az I. rendű alperes a peres eljárás során egyezséget kötöttek, amelyet a bíróság végzésével jóváhagyott. Az I. rendű alperes 5 000 000 forintot fizetett meg a felpereseknek, amelyből 1 000 000 forint a vagyoni, 4 000 000 forint pedig a nem vagyoni hátrányok kompenzációjára szolgált.

A kereseti kérelem és a II. rendű alperes védekezése

[11] A felperesek módosított keresetükben a II. rendű alperes kötelezését kérték - a II. rendű alperessel szemben 7 000 000 forint igényből kiindulva, a rá terhesebb 75-25% kármegosztásra figyelemmel - az I. rendű felperes részére 2 625 000 forint, a II-III-IV. rendű felperesek részére pedig személyenként 875 000 forint és járulékai nem vagyoni kártérítés megfizetésére.

[12] A II. rendű alperes érdemi ellenkérelmében a saját kártérítési felelősségének jogalapját a jogerős közbenső ítéletre figyelemmel nem vitatta, az összegszerűség vonatkozásában kifejtette, hogy mint oktatási intézmény ellen megítélt kártérítés összege nem haladhatja meg az I. rendű alperes által - bíróság által jóváhagyott egyezség alapján - megfizetett kártérítés összegét. Hivatkozott a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 337. § (1) bekezdésére és a káronszerzés tilalmára.

[13] A II. rendű alperes pernyertessége érdekében beavatkozó - aki a hallgatói önkormányzat megbízásából a rendezvény hivatalos biztosítója és őre volt - a perben érdemi nyilatkozatot nem terjesztett elő.

Az első- és a másodfokú ítélet

[14] Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte a II. rendű alperest az I. rendű felperes részére 2 625 000 forint, a II-IV. rendű felperesek részére pedig személyenként 875 000 forint nem vagyoni kártérítés és járulékai megfizetésére.

[15] Indokolásában hivatkozott arra, hogy jogerős közbenső ítélet már a II. rendű alperes felelősségét megállapította, ezért kizárólag a kártérítés összegszerűségét vizsgálta, függetlenül a felperesek és az I. rendű alperes által kötött egyezség tartalmától. Kifejtette, hogy a felpereseknek a II. rendű alperestől járó kártérítés összegszerűsége volt a per tárgya.

[16] Megállapította, hogy minden felperesnél fizikai és pszichikai tüneteket okozott szeretett hozzátartozójuk elvesztése, gyászuk nem múlt el.

[17] Minden egyes felperest ért hátrányt mérlegelve a felpereseknek a II. rendű alperessel szemben előterjesztett nem vagyoni kártérítési igényét teljes egészében megalapozottnak találta.

[18] A II. rendű alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett rendelkezését részben megváltoztatta, az I. rendű felperes javára megállapított nem vagyoni kártérítés tőkeösszegét 1 000 000 forintra, a II-IV. rendű felperesek esetében pedig személyenként 333 340 forintra szállította le.

[19] Indokolásában kifejtette, hogy a régi Ptk. 337. § (1) bekezdése szerint minden egyetemlegesen kötelezett az egész szolgáltatással tartozik mindaddig, amíg a jogosultat valamelyikük ki nem elégíti. Utalt az EBH 2011.2314. számú döntésre, amely szerint az egyetemlegesen kötelezettek egyikével a jogosult által kötött egyezség a többi kötelezettre csak akkor hat ki, ha az egyezség alapján a jogosult teljes követelésének kiegyenlítése megtörtént. Rámutatott arra, hogy a kötelezettek egyetemlegessége esetén nincs akadálya annak, hogy a jogosult az egyik kötelezettel egyezséget kössön, ez azonban nem zárja ki az egyezséggel meg nem térült jogos követelésének másik károkozóval szembeni érvényesítését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!