Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2012.6.145 A kerítés bűncselekményének nem fogalmi ismérve, hogy az elkövető az elkövetési tevékenység kifejtése révén kapcsolatba kerüljön azzal a harmadik személlyel is, aki a passzív alany szexuális szolgáltatását igénybe veszi. E bűncselekmény tényállásszerűen megvalósul azzal, ha az elkövető haszonszerzés céljából megteremti a passzív alany mással vagy másokkal történő nemi kapcsolatának - közösülésének vagy fajtalanságának - a közvetlen lehetőségét [Btk. 207. §].

A városi bíróság a 2010. június 1. napján kelt ítéletével az I. r. terheltet bűnösnek mondta ki a Btk. 206. § szerinti kitartottság bűntettében, valamint a Btk. 174. §-a szerinti kényszerítés bűntettében, és ezért halmazati büntetésül egy év hat hónapi börtönbüntetésre ítélte, melynek végrehajtását három évi próbaidőre felfüggesztette; emellett vele szemben egymillió forint vagyonelkobzást rendelt el. A Btk. 207. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés b) pontjának II. fordulata szerint minősülő társtettesként, folytatólagosan elkövetett kerítés bűntettének, valamint a Btk. 170. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés I. fordulata szerint minősülő testi sértés bűntettének vádja alól viszont e terheltet felmentette.

Az ítéleti tényállás lényege a következő:

A. J. sértett a II. r. terhelt élettársa volt, és mindketten ismerték az I. r. terheltet.

A terheltek 2008 májusában megállapodtak abban, hogy a sértettet prostitúcióra bírják rá, és az ebből származó bevételt tőle elveszik. Ennek érdekében a sértettet veréssel fenyegették, aki ezért 2008. május végétől szeptember 23. napjáig a 4. számú főközlekedési út mellett prostitúciós tevékenységet folytatott.

Az I. rendű terhelt egy ismerősének gépkocsijával több alkalommal szállította a főútvonal mellé a sértettet, valamint terhelt-társát is, aki a sértettet ellenőrizte. Emellett a terheltek rendszeres telefonkapcsolatot tartottak. A II. r. terhelt napi rendszerességgel számolt be társának a sértett tevékenységéről és az abból származó bevételről.

A sértett több alkalommal fel akart hagyni prostitúciós tevékenységével, emiatt azonban őt a terheltek június, július és augusztus során több alkalommal megverték, illetve megrugdosták. Az ezen időszak alatt a II. r. terhelttől elszenvedett bántalmazás következtében - pontosan meg nem határozható időpontban - a sértett orrcsonttörést, mindkét szemtájékának bevérzésével járó hámzúzódásos sérüléseit szenvedte el; ezen belül az orrcsonttörés gyógytartama nyolc napon túli volt, tényleges gyógytartama négy hét.

A sorozatos bántalmazás hatására a sértett tevékenységével nem hagyott fel. Az ebből szerzett, legalább 1 000 000 forint összegű bevételt átadta a II. r. terheltnek, aki azt továbbadta terhelt-társának.

Az elsőfokú határozatot az ellene bejelentett fellebbezésekre tekintettel a megyei bíróság ítéletével felülbírálta, és azt az I. r. terheltre vonatkozóan akként változtatta meg, hogy a terhére megállapított és kényszerítés bűntetteként értékelt bűncselekményt társtettesként, folytatólagosan elkövetett kerítés bűntettének minősítette [Btk. 207. § (1) bekezdése, (3) bekezdés b) pontjának II. fordulata], a felmentő rendelkezést mellőzte; a kiszabott börtönbüntetés tartamát három évre súlyosította a felfüggesztésre vonatkozó rendelkezés mellőzésével, továbbá mellékbüntetésül három évi közügyektől eltiltást szabott ki, egyebekben pedig az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú határozat ellen a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

Az indítványában arra hivatkozott, hogy a kerítés bűntettét nem követte el, ezért e bűncselekményben bűnösségének megállapítása törvénysértő. Álláspontja szerint a kerítő és a "közösülésre megszerzett személy" között közvetlen kapcsolatnak kell fennállnia, ami azt jelenti, hogy neki kell összehoznia a feleket, vagy ebben közreműködni. Ő azonban soha nem került kapcsolatba a sértett "partnereivel", a partnerek összehozásában semmilyen módon nem működött közre.

Ezért indítványa a megtámadott határozat fentiek szerinti megváltoztatására irányult.

A Legfőbb Ügyészség - és képviselője a nyilvános ülésen - a felülvizsgálati indítványt alaptalannak találta. A kerítés bűntettének tényállási eleme, a "megszerzés" ugyanis olyan elkövetési magatartás, amely megteremti a másokkal történő nemi kapcsolat közvetlen lehetőségét. Közvetlen a lehetőség akkor is, ha az más személy közreműködése nélkül érvényesül.

A Legfelsőbb Bíróság az indítványt, amely tartalma szerint a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjában megjelölt felülvizsgálati okon alapult nem találta megalapozottnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!