Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1118/1995. (XII. 1.) Korm. határozat

az 1996. évi foglalkoztatáspolitikai irányelvekről

A Kormány az előterjesztésben bemutatott munkaerőpiaci tendenciákat figyelembe véve az 1996. évi foglalkoztatáspolitikai irányelveket a következők szerint határozza meg:

A rendelkezésére álló eszközökkel az emberi erőforrások visszafordíthatatlan szűkülésének megakadályozására kell törekedni. Célul kell kitűzni, hogy elviselhető keretek között maradjanak a társadalom és a családok eltartási terhei. E célok megvalósítása a kormányzat összehangolt munkáját, a regionális problémákat érzékelő helyi társadalmi erők összefogását és a munkaügyi szervezet fejlesztését feltételezi.

1. A munkaerő-kínálat - az ellátórendszerek reformjának hatására - 1996-ban még nem emelkedik számottevően, de a Kormány már ez évben is fokozott erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy az oktatási rendszeren keresztül és a társadalmi munkaidőalap újraelosztásával ellensúlyozza ezeket a hatásokat.

a) A munkaerőpiacra való belépés késleltetésének fő eszköze az iskolai oktatás és a szakképzés kiterjesztése. Tovább kell lépni a 10 és 12 osztályos oktatás, valamint az érettségire épülő post-secondary képzések kiterjesztése terén. A szakmunkások érettségire való felkészítő képzésének tapasztalatai alapján lehetővé kell tenni az átjárást az azonos szintű oktatási intézmények között. Meg kell alapozni azokat a speciális oktatási formákat és projekteket, amelyekkel mérsékelhető az oktatásból, képzésből lemorzsolódók száma, elősegíthető a lemorzsolódók felzárkóztatása.

b) A Kormány ösztönözni kívánja a rész- és osztott munkaidős foglalkoztatást. Ezért kidolgozza a munkaadói ösztönzés feltételeit, elsőként az aktív munkaerőpiaci eszközök szabályainak átalakításával. Ezzel egyben lehetőséget kíván biztosítani az egyénre és rétegre alakított, a munkavégzést, képzést összekapcsoló programok indítására.

c) A nyugdíjkorhatár tervezett felemelésének kedvezőtlen foglalkoztatási hatása miatt meg kell vizsgálni azt a lehetőséget, hogy az idősebb munkavállalók választhassanak, hogy - nyugdíjalapjuk csökkenése nélkül - rövidített munkaidőben tehessenek eleget továbbdolgozási kötelezettségüknek, továbbá, hogy ezt milyen foglalkoztatáspolitikai eszközrendszerrel lehet elősegíteni.

2. A Kormány - ahol az a gazdaságossági követelmények érvényesítését nem veszélyezteti, illetve az elérhető társadalmi haszon nem jár aránytalanul nagy ráfordításokkal - segíti a munkahelyek megőrzését.

a) Az állam tulajdonában lévő vállalkozói vagyon értékesítéséről szóló törvény megteremti annak jogi hátterét, hogy már a pályázatok kiírása során érvényesíteni lehessen az ellenőrizhető foglalkoztatási szempontokat, továbbá az erre vonatkozó szerződésben vállalt kötelezettség megszegése szankcionálható legyen. A törvény egyben lehetővé teszi azt is, hogy a foglalkoztatási kötelezettség vállalása az elbírálás során előnyben részesülhet a kedvezőbb árajánlattal szemben. Ezért 1996-ban fokozottan vizsgálni kell a privatizációs szerződéskötések során a fenti szempontok érvényre jutását, és meg kell teremteni az ellenőrzés informatikai bázisát.

b) Az államháztartás reformja által érintett munkavállalók számára ki kell dolgozni a foglalkoztatási problémák megoldásának ágazati programjait. Ennek során élni kell a csökkentett és a részmunkaidős foglalkoztatás elterjesztésével, a foglalkoztatást elősegítő nonprofit szervezetek - jogszabályi feltételeinek megteremtésével történő - megalakításának, működésének támogatásával, s olyan társas vállalkozások kedvezményezésével, amelyek - e réteg képzettségi szintjének és törekvéseinek megfelelő - alternatív munkaalkalmat jelentenek.

3. A Kormány szelektíven, a válságsújtotta térségekben és veszélyeztetett rétegeknél normatív szabályokkal és átfogó programok támogatásával segíti a munkahelyteremtést megalapozó strukturális átalakulást. Ehhez feltételezi és ösztönzi a helyi szereplők (települési önkormányzatok, a megalakuló területfejlesztési tanácsok, helyi munkáltatók, bankok) aktív részvételét.

a) A beruházások és az export ösztönzése egyes ágazatokban és térségekben stabilizálhatja, illetve növelheti a munkahelyek számát. Ezt a Kormány a gazdasági szabályozórendszerrel és egyedi elbírálás alapján a gazdaságfejlesztési célú támogatásokon keresztül, az ipari parkok, vállalkozói övezetek támogatásával segíti elő.

b) Az egyes infrastukturális elemek üzemeltetési és fenntartási, valamint környezetének állapotrendezési feladataihoz, a környezetvédelmi és szociális feladatok ellátásához kapcsolódva közhasznú munka programokat kell indítani. Ennek koordinálására közhasznú munka tanácsot kell létrehozni.

c) A megyei területfejlesztési tanácsok a megyei munkaügyi tanácsokkal együtt készüljenek fel a megyei és munkaerőpiaci körzetek - aktív foglalkoztatáspolitikai eszközök felhasználását is tartalmazó - gazdaság- és területfejlesztő programjának kialakítására. Ehhez a munkaügyi szervezet segítséget nyújt.

d) Elsősorban a meglévő működőképes vállalkozások fennmaradását, növekedését, kooperációját, szövetkezését kell elősegíteni speciális szolgáltatásokkal (pl. hitelszövetkezetek létrehozásának támogatásával), a vállalkozás másodlagos terheinek (pl. adminisztráció) kedvező feltételek melletti átvállalásával. A Kormány szerepet vállal a finanszírozási problémák enyhítését szolgáló garancia egyesületek létrehozásában, a vállalkozások fejlesztéséhez szükséges információkat, gyakorlati segítség- és tanácsadást támogató infrastruktúra megerősítésében, a vállalkozásalapítási jogi, igazgatási és adózási kérdéseivel kapcsolatos adminisztrációt megkönnyítő rendszer kialakításában.

e) A munkaerőpiaci feszültségek mérséklését továbbra is segítik az adórendszeren keresztül nyújtott kedvezmények: a munkanélküliek foglalkoztatásának támogatása, valamint a gépvásárlás támogatása ott, ahol a munkanélküliség számottevően meghaladja az átlagos mértéket.

4. A Kormány a munkaerő-kereslet és -kínálat jobb összehangolását az oktatási rendszer korszerűsítésével és a munkaerőpiaci szolgáltatások javításával kívánja segíteni.

a) Az oktatási rendszer átalakítása és a munkaerőpiaci igényekkel történő összehangolása hosszabb távú folyamat. Ezt szolgálja a munkaerő-prognózisok módszereinek kialakítása, az oktatási intézmények közötti átjárás feltételeinek a fokozatos megteremtése, valamint a szakképzés szakok és szintek szerinti összetételének összhangolása a munkaerőpiaci kereslettel (amit a finanszírozási-támogatási rendszer átalakításánál figyelembe kell venni). A munkaerőpiaci képzést elsősorban a gazdálkodók igényeihez kell igazítani.

b) A munkaerőpiaci szervezet az állásfeltáró tevékenység javításával növeli az ismert betöltetlen álláshelyek számát, és fokozott súlyt helyez az üres álláshelyek mielőbbi betöltésére. Továbbá

- javítja, bővíti a munkáltatókkal való kapcsolatait, ennek módszereit,

- emeli a munkaerő-közvetítés, a munkaerőpiaci szolgáltatások színvonalát, bővíti körét,

- megkezdi a munkaközvetítés informatikai rendszerének megújítását, és folytatja a munkaerőpiaci eszközök hatékonysága egységes mérési rendszerének megteremtésére és alkalmazására irányuló munkákat,

- kialakítja annak feltételeit, hogy célszerű sorrendben és kombinatív (egymással felcserélhető) módon, személyre szabottan legyenek alkalmazhatóak az aktív és passzív munkaerőpiaci eszközök.

c) A Kormány kezdeményezi a foglalkoztatási gondok megoldásában a megyei és a települési önkormányzatok fokozottabb részvételét.

d) A Kormány az Érdekegyeztető Tanács munkavállalói és a munkaadói oldalának képviselőivel rendszeres konzultációt folytat a gazdasági, az ár- és jövedelemfolyamatok, valamint a bérkövetelések munkaerőpiaci hatásairól. Ennek keretében kezdeményezi annak rendszeres vizsgálatát, hogy milyen módon élénkíthető a munkaerő-kereslet a kollektív tárgyalásokon keresztül: a bérkövetelések, a túlmunka és a nyugdíj melletti foglalkoztatás megállapodásos korlátozásával. A tárgyalások megalapozására kialakítja annak lehetőségét és módszertanát, hogy összevethető legyen a termelékenység, a bér- és áralakulás, ezek hatása a foglalkoztatás (és nem foglalkoztatás) mértékére, az eltartási terhekre.

5. A foglalkoztatás rugalmasságának fokozása is megköveteli azoknak a megoldásoknak a kidolgozását, amelyek segítségével az ún. atipikus, a szokásos (napi, heti) munkaidőnél rövidebb, és a határozatlan időtartamú munkaszerződésektől eltérő (meghatározott idejű, alkalmi, bedolgozói stb.) munkaviszonyok elterjedését megkönnyítik. Meg kell teremteni az alkalmi munka jogszerű működését, társadalombiztosítási és adóügyi feltételrendszerét.

6. A Kormány 1996-ban további lépéseket tesz annak érdekében, hogy szűküljön az illegális, feketemunka-végzés. E célt szolgálja a munkaerőpiaci, munkaügyi ellenőrzés jogi feltételeinek megteremtése, szervezeti kereteinek szélesítése, az egységes munkáltatói nyilvántartás létrehozása.

7. Az ellátórendszereket a társadalmi eltartási terhek együttes számbavételére és megosztására alapozva kell átalakítani, összehangolva a finanszírozási és intézményi lehetőségekkel.

a) A nyugdíjkorhatár felemelésének, a foglalkoztatási rehabilitációnak, a gyermeknevelési támogatási rendszer átalakításának egyik legfőbb alapelve, hogy az ellátásra szorulót mindig az a rendszer fogadja be, amely a legnagyobb társadalmi haszonnal és hatékonysággal képes az érintettről gondoskodni, vagy munkához segíteni.

b) A munkavállalási korú inaktivitás mérséklése érdekében meg kell teremteni a foglalkozási rehabilitáció orvosszakmai, érdekeltségi és jogi alapjait. A munkaerőpiaci szervezetben létre kell hozni a foglalkoztatási rehabilitáció koordinációját végző megyei szintű hálózatot.

c) A szociális ellátórendszerek átalakítása során továbbra is fenn kell tartani a differenciált ellátórendszereket, amelyek az inaktívvá vált (a jövedelempótló támogatási rendszerből kieső) személyek munkaerőpiaci helyzetének figyelembevételével képesek átmenetileg vagy tartósan ellátást biztosítani. A munkavállalásra nem képes, megváltozott munkaképességű állampolgárokról a szociális ellátórendszernek kell gondoskodnia.

8. A felsorolt intézkedések összehangolása javíthatja a foglalkoztatáspolitika eredményességét, megállíthatja a gazdasági aktivitás szintjének csökkenését. Ezt kell szolgálniuk a munkaerőpiaci eszközöknek is.

a) 1996-ban a munkaerőpiaci politikát - közvetlenül és közvetve - szolgáló célok összehangolását segíti a Munkaerőpiaci Alap, lehetővé téve

- a támogatási eszközök és programok kombinálását;

- az egyes alaprészek, ellátási formák közötti átjárhatóságot úgy, hogy az aktív eszközök alkalmazása révén a passzív munkanélküli ellátásban elért megtakarítások növeljék a munkanélküliség megelőzését, illetve csökkentését szolgáló munkaerőpiaci eszközök és programok anyagi forrásait;

- a gazdálkodás átláthatóságát;

- az átmeneti gazdasági nehézségekből fakadó egyedi esetek által támasztott munkaerőpiaci feszültségek kezelését;

- a jövedelempótló támogatásban részesülők ellátása 50 %-ának finanszírozását.

b) Az aktív munkaerőpiaci eszközök felhasználását továbbra is - a Kormány és a szociális partnerek szándékát tükröző - külön irányelvek segítsék.

c) 1996 szeptemberében megszűnik a legalább két éve jövedelempótló támogatásban részesülők ellátása, amennyiben nem tudnak - a foglalkoztatási törvényben meghatározott mértékű - munkaviszonyt igazolni. Ezért folytatódik az a közhasznú munka program, amely segítséget - és a Foglalkoztatási Alapból költségvetési támogatást - nyújt e munkaviszony biztosításához.

d) A Kormány továbbra is támaszkodni kíván a nemzetközi kapcsolatokon keresztül megszerezhető szakmai és pénzügyi segítségre. Ezért

- megkezdi a felkészülést az Európai Unió egységes munkaközvetítő rendszeréhez való csatlakozásra,

- továbbra is törekszik arra, hogy megállapodásokban rögzítse a magyar munkaerő külföldi foglalkoztatásának mértékét és feltételeit, illetve, hogy teljeskörűen kihasználja a jelenlegi szerződéses lehetőségeket, különös tekintettel a fiatalok gyakornoki foglalkoztatására,

- összehangolt programok alapján továbbra is igénybe veszi a nemzetközi szakmai és pénzügyi segítséget a munkaerőpiaci politikát szolgáló kutatásokhoz, fejlesztésekhez, törekszik e lehetőségek szélesítésére.

Melléklet az 1118/1995. (XII. 1.) Korm. határozathoz

Intézkedési terv

1. Ki kell dolgozni a rövid távú - ágazati információkra alapozott - munkaerő-szükséglet előrejelzések módszertanát úgy, hogy az alapul szolgálhasson az 1997. évi tervezéshez és a foglalkoztatáspolitikai irányelvek elkészítéséhez. Az előkészítés során figyelembe kell venni a hosszú távú munkaerő-tervezés tapasztalatait.

[1]
Felelős:munkaügyi miniszter
ipari és kereskedelmi miniszter
földművelésügyi miniszter
közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter
népjóléti miniszter
művelődési és közoktatási miniszter
Határidő:1996. augusztus 31.

2. Előterjesztést kell készíteni a közoktatási, szakképzési, felsőoktatási intézmények átjárhatóságának szervezeti és finanszírozási feltételeiről, és javaslatot kell kidolgozni a megvalósításra, különös tekintettel az érettségire épülő (post-secondary képzést) segítő, valamint az eddig szakképzésbe kerülni nem tudók szakképzését biztosító programok bevezetésére. Az előterjesztés mellékleteként ki kell mutatni a javaslat (variánsok) várható hatását a munkaerő-kínálatra.

Felelős:művelődési és közoktatási miniszter
munkaügyi miniszter
pénzügyminiszter
népjóléti miniszter
belügyminiszter
Határidő:1996. szeptember 30.

3. Az államháztartás - a költségvetési intézményrendszer és az ellátási rendszer - reformjához kapcsolódó előterjesztések és javaslatok mellékleteként számszerűen be kell mutatni azok várható munkaerőpiaci hatását.

Felelős:pénzügyminiszter
népjóléti miniszter
művelődési és közoktatási miniszter
belügyminiszter
munkaügyi miniszter
Határidő:folyamatos

4. Az államháztartás reformja által érintett munkavállalók számára a foglalkoztatási problémák megoldására olyan ágazati programokat kell kidolgozni, amelyek e réteg képzettségi szintjének és törekvéseinek megfelelő alternatív munkaalkalmat jelentenek, valamint tartalmazzák a csökkentett, részmunkaidős foglalkoztatás elterjesztésének módozatait, a foglalkoztatást elősegítő nonprofit szervezetek megalakítása, működése támogatásának jogi feltételeit, eszközeit és társas vállalkozások kedvezményezésének lehetőségeit.

Felelős:(azonos felelősséggel):
belügyminiszter
népjóléti miniszter
művelődési és közoktatási miniszter
pénzügyminiszter
munkaügyi miniszter
Határidő:1996. április 30.

5. Meg kell vizsgálni, hogy az adórendszer korszerűsítése során milyen módon és adótechnikákkal lehet a munkaadók érdekeltségét a szakképzésben való közvetlen részvételben növelni.

Felelős:pénzügyminiszter
munkaügyi miniszter
ipari és kereskedelmi miniszter
Határidő:1996. május 31.

6. Támogatni kell a rugalmasabb foglalkoztatási formákat. Ennek érdekében

a) át kell alakítani az aktív munkaerőpiaci eszközök támogatásának szabályait úgy, hogy az ösztönözze a csökkentett és részmunkaidős foglalkoztatást;

Felelős:munkaügyi miniszter

b)[2]

c) ki kell dolgozni az alkalmi munkavégzés beillesztésének lehetőségét a (társadalom- és munkanélküli) biztosítási és az adórendszerbe.

Felelős:munkaügyi miniszter
népjóléti miniszter
pénzügyminiszter
az Országos Nyugdíjbiztosítási
Főigazgatóság főigazgatójának és az
Országos Egészségbiztosítási Pénztár
főigazgatójának felkérésével
Határidő:1996. május 31.

7. Tájékoztatni kell a Kormányt az eddig megkötött privatizációs szerződésekben foglalt foglalkoztatási vállalások teljesítéséről és az érvényesített szankciókról. Ki kell dolgozni a szerződések ellenőrzéséhez, teljesítésük értékeléséhez szükséges információs rendszert.

[3]
Felelős:privatizációért felelős tárca nélküli
miniszter
ipari és kereskedelmi miniszter
Határidő:1996. szeptember 30.

8. Az egyes infrastrukturális elemek üzemeltetési és fenntartási, valamint környezetének állapotrendezési feladataihoz, a környezetvédelmi és szociális feladatok ellátásához kapcsolódva közhasznú munka programokat kell indítani, és ennek koordinálására az illetékes tárcák képviselőiből álló közhasznú munka tanácsot létrehozni.

Felelős:munkaügyi miniszter
népjóléti miniszter
környezetvédelmi és területfejlesztési
miniszter
ipari és kereskedelmi miniszter
belügyminiszter
közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter
Határidő:1996. március 31.

9. A Kormány felkéri a gazdasági kamarákat és a Vállalkozásfejlesztési Alapítványt, tárják fel, hogyan lehet elősegíteni - a közterhek, az állami bevételek mértékét nem érintő - szolgáltatásokkal, intézményekkel a vállalkozások kooperációját, növekedését. Ennek alapján intézkedési tervet kell kidolgozni.

[4]
Felelős:ipari és kereskedelmi miniszter
Határidő:folyamatos

10. A Kormány felkéri a megyei területfejlesztési tanácsokat és a megyei munkaügyi tanácsokat, hogy készüljenek fel - aktív foglalkoztatáspolitikai eszközök felhasználását is tartalmazó - megyei és a munkaerőpiaci körzet gazdaság- és területfejlesztő programok kialakítására. Elsősorban ezekhez kapcsolódjanak térségi fejlesztési programok, ipari parkok, vállalkozói övezetek.

Felelős:környezetvédelmi és területfejlesztési
miniszter
ipari és kereskedelmi miniszter
földművelésügyi miniszter
munkaügyi miniszter
Határidő:megyei területfejlesztési tanácsok
megalakulásától függően

11. Javaslatot kell készíteni arra, hogyan, mely feltételekkel növelhető az önkormányzatok részvétele a foglalkoztatás elősegítésében. Meg kell vizsgálni, hogy milyen együttműködési formák kialakítása szükséges annak érdekében, hogy a helyi munkaerőpiaci szereplők részt vegyenek a megyei és települési foglalkoztatási gondok megoldásában.

Felelős:munkaügyi miniszter
belügyminiszter
környezetvédelmi és területfejlesztési
miniszter
Határidő:1996. augusztus 15.

12. Biztosítani kell a termelékenység, foglalkoztatási folyamatok, bér- és áralakulás információs rendszerét, és ki kell munkálni összehasonlító elemzésének módszertanát úgy, hogy az 1996. negyedik negyedévében alapul szolgálhasson az Érdekegyeztető Tanácsban folytatandó bértárgyaláshoz.

Felelős:információk biztosításáért:
KSH elnöke
módszertan kidolgozásáért:
munkaügyi miniszter
pénzügyminiszter
Határidő:1996. augusztus 15.

13. Javaslatot kell készíteni a tartós munkanélküliség kezelését szolgáló speciális támogatások rendszerére, a munkavállalási korú inaktívak szociális ellátási rendszerének összehangolására.

Felelős:munkaügyi miniszter
népjóléti miniszter
Határidő:1996. július 31.

14.[5]

15. A Kormány felkéri az Érdekegyeztető Tanács Munkaerőpiaci Bizottságát, hogy az aktív munkaerőpiaci eszközök felhasználásáról készülő irányelveiben és a támogatások továbbfejlesztése során segítse az Intézkedési tervben foglaltak megvalósulását, fordítson kiemelt figyelmet

- a tartósan munkanélküliséggel fenyegetett rétegekre,

- a fiatalokra,

- a válságsújtotta térségekre.

Felelős:munkaügyi miniszter
az ÉT munkavállalói és munkaadói
oldalának felkérésével
Határidő:1996. január 31.

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 2231/1996. (VIII. 30.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1996.08.30.

[2] Hatályon kívül helyezte a 2057/1997. (III. 5.) Korm. határozat 2. pontja. Hatálytalan 1997.03.05.

[3] Módosította a 2177/1996. (VII. 10.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1996.07.10.

[4] Módosította a 2346/1996. (XII. 11.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1996.12.11.

[5] Hatályon kívül helyezte a 2057/1997. (III. 5.) Korm. határozat 2. pontja. Hatálytalan 1997.03.05.

Tartalomjegyzék