Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1988.3.75 I. A hagyatéki eljárás során a törvényes örökös által tett "lemondó" nyilatkozat kétség esetén akként értelmezendő, hogy az a végrendelet érvényességének elismerését és nem a kötelesrész iránti igényről való lemondást jelenti [Ptk. 207. § (1) bek.].

II. A kötelesrész kiszámításának szempontjai [Ptk. 665. §, 666. §, 668. §, 677. §].

Az örökhagyó 1983. november 12-én írásbeli végrendeletet készített. A végrendeletben rögzítette, hogy a kizárólag a nevén álló másfél szobás szövetkezeti lakásingatlan házastársával, az alperessel közös tulajdonukban áll, majd úgy rendelkezett, hogy a lakásingatlannak a "reá eső" 1/2 részét, továbbá a szintén a házastársi vagyonközösséghez tartozó Wartburg személygépkocsi őt megillető 1/2 részét, valamint az "Anica" jeligéjű bemutatóra szóló takarékbetétkönyvben elhelyezett és házastársával közös tulajdonban levő betéti összeg 1/2 részét házastársa, az alperes örökölje. Egyben az "Anci" jeligéjű bemutatóra szóló takarékbetétkönyvben elhelyezett betéti összeget, továbbá a házastársával közös tulajdonukban álló törökbálinti ingatlannak a reá eső 1/2 tulajdoni illetőségét leányára a felperesre hagyta, ez utóbbi ingatlanilletőségen azonban házastársának (az alperesnek haszonélvezeti jogot biztosított. Végül úgy rendelkezett, hogy a személyes használatra szolgáló és tulajdonában álló ingóságok (ékszerek, ruhaneműk) közül leánya, a felperes "tetszése szerint választhat", míg a "többi része" a házastársát, az alperest illeti meg. Az örökhagyó 1983. november 16-án meghalt.

A felperes 1984. február 4-én sajátkezűleg egy "lemondó nyilatkozatot" készített, amelyben a szövetkezeti lakásingatlannak az örökhagyó utáni öröklés folytán őt megillető 1/2 részéről az alperes javára "lemond". Egyben kijelenti, hogy a további 1/2 tulajdoni hányad ténylegesen az alperest illeti meg, mert a lakásingatlant a szülei házasságkötésük után közösen vásárolták, így az "házastársi közös vagyont képez".

Ugyanezen a napon a felperes egy sajátkezűleg írt "elismervényben" rögzíti, hogy az örökhagyó utáni hagyatékból a végrendelet szerinti választás jogával élve mely ingóságokat vette át. Az ingóságok 1-9 pont alatt történt felsorolását követően az elismervény a következőket tartalmazza. "Ezzel a hagyatékból nekem járó ingóságokkal kielégítést nyertem. Ezeken felül az ingóságok tekintetében további örökösödési igényem nincs."

Majd az elismervényben a felperes a szövetkezeti lakásingatlan 1/2 tulajdoni hányadáról, továbbá a Wartburg személygépkocsi 1/2 tulajdoni hányadáról "lemondott" az alperes javára, és kijelentette, hogy nem tart igényt az "Anica" jeligéjű bemutatóra szóló takarékbetétkönyvben elhelyezett összegre sem.

A hagyaték megnyílásának időpontjában a szövetkezeti lakásingatlan egészét OTP kölcsön terhelte; az "Anica" jeligéjű takarékbetétkönyv betéti összege 71 000 forint, az "Anci" jeligéjű takarékbetétkönyv betéti összege pedig 50 000 forint.

A hagyatéki eljárásban a felek a végrendeletet érvényesnek ismerték el, és a végrendeletben megjelölt takarékbetétkönyvekre és ingóságokra a hagyatéki eljárás lefolytatását nem kérték. A felperes azonban kérte a hagyatéki vagyonba felvenni a Wartburg személygépkocsi 1/2 részét. Az alperes viszont arra hivatkozott, hogy a személygépkocsi 1/2 része sem tartozik az örökhagyó hagyatékába. A felperes ugyanakkor a szövetkezeti lakásingatlannak a hagyatékhoz tartozó 1/2 részét illetően kötelesrész iránti igényt érvényesített, amelyet az alperes nem ismert el.

A közjegyző végül a törökbálinti ingatlan 1/2 részét teljes hatállyal végrendeleti öröklés jogcímén a felperesnek adta át, az alperes haszonélvezeti jogával terhelten, a szövetkezeti lakásingatlan 1/2 részét pedig ideiglenes hatállyal végrendeleti öröklés jogcímén az alperesnek adta át. A szövetkezeti lakásingatlan hagyatékához tartozó 1/2 részét terhelő OTP tartozást mint hagyatéki terhet a közjegyző 15 000 forintban tüntette fel. A Wartburg személygépkocsi 1/2 részét az örökösök közötti vitára tekintettel a közjegyző a hagyatékból kihagyta.

A felperes ezt követően kötelesrésze kiadása iránt indított pert az alperes ellen. Keresetében kötelesrész címén a szövetkezeti lakásingatlan 1/4 tulajdoni illetőségére és a Wartburg személygépkocsi 1/4 tulajdoni illetőségére tartott igényt.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Állította, hogy a felperes az örökhagyó vagyonából a végrendelet alapján a kötelesrészét elérő kielégítést kapott. Hivatkozott arra is, hogy a felperessel a hagyatéki eljárás előtt írásban megállapodtak a hagyatékból való részesedésükben, a felperesnek tehát előbb ezt a jognyilatkozatát kellene megtámadnia.

A per során az alperes a Wartburg személygépkocsi közös vagyoni jellegét elismerte, és egyező volt a felek álláspontja abban is, hogy a két takarékbetétkönyv ugyancsak a házastársi vagyonközösséghez tartozott.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a szövetkezeti lakásingatlan 1/4 tulajdoni hányada, továbbá a Wartburg személygépkocsi 1/4 tulajdoni hányada kötelesrész jogcímén a felperest illeti, egyben rendelkezett az ingatlanilletőség tulajdonjogának bejegyzéséről. Az ítélet indokolása szerint a végrendeleti juttatások (a törökbálinti ingatlan haszonélvezettel terhelt 1/2 része, és az "Anci" jeligéjű betétkönyv) a felperes kötelesrész igényét nem merítették ki, a felperest ezért a másik végrendeleti örökösnek juttatott hagyatéki részből is megilleti a kötelesrész. A kötelesrész mértéke pedig a törvényes örökösnek járó juttatás fele: a perbeli esetben az örökhagyó tulajdonában volt 1/2 lakás és személygépkocsi illetőség fele (az egészhez viszonyított 1/4-e). Végül az ítélet indokolása rögzíti: "a ruhaneműkből, ékszerekből a végrendelet alapján választhatott a felperes; így a bíróság nem számolta ezt a juttatást a kötelesrész alapjához. Az alperesnek erre irányuló ellenkérelmére sem kötelezte ezért a felperest a részletes leltár kimunkálására: milyen ingóságokat választott a hagyatékhoz tartozó tárgyakból".

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és a keresetet elutasította.

Az ítélet indokolása szerint a felperesnek a szövetkezeti lakással és a gépkocsival kapcsolatban tett lemondó nyilatkozatát nem lehet kiterjesztően értelmezni, mert a jogban járatlan felperes akkor tette meg, amikor nem ismerte a lemondás tárgyát képező ingatlanilletőség és személygépkocsi reális értékét és azt sem, hogy a látszólagos ellenszolgáltatás nélküli lemondás mennyiben sérti az érdekeit. A másodfokú bíróság - részbizonyítás körében ingatlanforgalmi szakértői vélemény beszerzésével vizsgálta, hogy a lemondás a felperes kötelesrészét sérti-e vagy sem. A részbizonyítás eredményéhez képest a hagyaték tiszta értékét - a lakást terhelő OTP tartozás teljes összegének levonása után és a végrendelet alapján kiválasztott ingóságok értékének figyelmen kívül hagyásával - 366 500 forintban állapította meg, amiből a másodfokú bíróság álláspontja szerint 91 625 forint illeti meg a felperest kötelesrész címén. Mivel a felperes a törökbálinti ingatlan tulajdoni illetőségével és az "Anci" jeligéjű takarékbetétkönyv betéti állományával együtt 121 000 forint értéket kapott, a keresete alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!