Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.2.57 A házastársi vagyonközösséget kizáró vagyonjogi szerződés a házastárs korlátozott helytállási kötelezettségét kizárja [Csjt. 27. § (1) és (2) bek., 30. § (2) bek., Ptk. 200. § (1) bek., Pp. 206. § (1) bek., 215. §].

A felperes 1995 augusztusában 1 500 000 forint kölcsönt nyújtott az alperes házastársának, B. Cs.-nak azzal, hogy egy év alatt kamatokkal együtt 2 175 000 forintot kell visszafizetnie. Az alperes házastársa a kölcsönt csak részben fizette meg, ezért a városi bíróság fizetési meghagyást bocsátott ki ellene 1 105 000 forint tőke és ennek 1995. augusztus 1-től a kifizetésig járó évi 20%-os kamata erejéig. A fizetési meghagyás 1996. szeptember 18-án ellentmondás hiányában jogerőre emelkedett.

Az óvónőként dolgozó alperes 1990. május 3-án kötött házasságot B. Cs.-val. Házastársa egyéni vállalkozóként, illetve gazdasági társaság tagjaként mezőgazdasági gépkereskedéssel és italbolt üzemeltetésével foglalkozott.

Az 1995. június 15-én kötött szerződéssel a házastársi vagyonközösséget megszüntették; az alperes és házastársa között az életközösség csak később, 1996 októberében szakadt meg, amikor az alperes a házasságból született gyermekével együtt elköltözött.

A városi bíróság az 1998. február 18-án jogerőre emelkedett ítéletével a házasságot felbontotta.

A felperes fizetési meghagyás kibocsátását kérte a kötelezett ellen 1 105 000 forint és járulékai iránt annak kimondásával, hogy a tartozásért B. Cs.-val a Csjt. 30. §- ának (2) bekezdése alapján egyetemlegesen felelős. Az alperes ellentmondása folytán az eljárás perré alakult át.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy a városi bíróság jogerős fizetési meghagyása alapján a felperest megillető 1 105 000 forintot és ennek 1995. augusztus 1. napjától a kifizetés napjáig járó évi 20%-os késedelmi kamatát 15 napon belül B. Cs. kötelezettel egyetemlegesen fizesse meg a felperesnek. Ítéletének indokolásában megállapította, hogy az alperes és házastársa életközössége a kölcsönszerződés megkötésének idején fennállt, ugyanakkor a felperesnek a kölcsönügylet létrejöttekor nem lehetett tudomása arról, hogy ahhoz az alperes nem járult hozzá, ezért a kölcsönszerződést a Csjt. 30. §-ának (2) bekezdése szerint az alperes hozzájárulásával kötött ügyletnek kell tekinteni. Ebben a körben utalt arra is: az alperes terhére értékelte azt a körülményt, hogy nem adta meg a házastársi vagyonközösséget megszüntető szerződést készítő ügyvéd számára a titoktartás alóli felmentést.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, és a keresetet elutasította. A jogerős ítélet indokolása szerint az 1995. június 15-én kötött szerződéssel az alperes és házastársa a Csjt. 27. §-ának (2) bekezdése alapján a házassági életközösség tartamára megszüntette a vagyonközösséget, ezért megszűnt a Csjt. 30. §-ának (2) bekezdésében írt vélelem, azaz a házastárs korlátozott felelőssége a házastársa által kötött ügyletért [Csjt. 30. §-ának (2) bekezdése].

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, kérve az ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását. Felülvizsgálati kérelmében előadta, hogy a házastársak közötti magánokirat nem akkor készült, mint ahogy azt a keltezés feltünteti, az okirat későbbi elkészítésének célja az volt, hogy az alperes mentesüljön a házastársi vagyonközösség vélelmén alapuló egyetemleges felelőssége alól. Sérelmezte, hogy az okirat keletkezésének körülményeit az eljárt bíróságok nem vizsgálták. Álláspontja szerint az a tény, hogy az alperes megtagadta az okiratot szerkesztő ügyvéd titoktartás alóli felmentését, önmagában is arra utal, hogy az okirat valótlan, és ugyanezt erősítik az okiratban tett egyéb megállapítások.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!