Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1970.2.6318 I. Ha az elbirtokoló a tulajdonjogát a telekkönyvbe nem jegyezteti be, tulajdonszerzésére nem hivatkozhat azzal szemben, aki a telekkönyvben bízva ellenérték fejében, jóhiszeműen arra jogot szerzett. Ez a rendelkezés akkor alkalmazható, ha az elbirtoklási idő a harmadik személy által történt jogszerzéskor már eltelt.

II. Az ingatlan egy részének a telekkönyvbe be nem jegyzett elbirtoklása esetén az ingatlan el nem birtokolt részének a vevője nem hivatkozhat arra, hogy az elbirtokolt rész tulajdonát is megszerezte, ha az ingatlant megtekintett állapotban vette meg, és a vételkor tudta, hogy az ingatlannak a telekkönyvben nyilvántartott terjedelme a tényleges helyzettől eltér [Ptk. 121. § (4) bek., PK 6. sz.].

Az ny-i telekkönyvi betétben felvett 384 ?-öl területű beltelki ingatlannak a felperes, a 240 ?-öl területű szomszédos házasbelsőségnek pedig A. F-né a tulajdonosa. Az eljárás során a bíróságok az alperest a telekkönyvi tulajdonossal azonos személynek tekintették, bár a per adataiból ez nem állapítható meg.

Az alperes előadása szerint a két ingatlannak eredetileg egy helyrajzi száma volt. Az akkori tulajdonosok mérnöki felmérés nélkül, szemrevételezés alapján foglalták el a megosztott területeket, amelyeket a jogutód alperes és a felperes közvetlen jogelődje: N. J-né is az eredeti birtokbavételnek megfelelően birtokolt 32 évet meghaladó időn át.

A felperes és a felesége az alperes által állított első birtokbavételtől számított 32 év után, 1967 márciusában vásárolták meg a jelenleg a felperes telekkönyvi tulajdonában álló ingatlanokat N. I-nétól, aki a vételkor közölte velük, hogy az ingatlan területe kisebb a telekkönyvi térmértéknél. Emiatt a vételt követően a felperes a telket mérnökkel felmérette, s ennek eredménye szerint az ingatlan 56 ?-öllel kisebb a telekkönyvben nyilvántartott terjedelmű területnél. A felperes a felmérésnek megfelelően egyoldalúan birtokba vette ezt az 56 ?-öl területet is, és a felmérés szerinti telekhatáron kerítést emelt.

Az alperes birtokháborítást sérelmezett, és a községi tanács végrehajtó bizottságához fordult birtokvédelemért. A községi tanács vb. titkára határozatával a felperest eltiltotta birtoksértő magatartásától. A határozat indokolása szerint a felperes tilos önhatalommal vette birtokba a vitás területet, amelyet korábban az alperes háborítatlanul használt és gyümölcsfákkal is beültetett.

A felperes az államigazgatási hatóság határozata ellen a bírósághoz fordult keresettel, és a keresetében annak megállapítását kérte, hogy nem követett el birtokháborítást, mert az alperes jogosulatlanul tartotta birtokában a vitás területrészt.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy 41 éven át háborítatlanul birtokolta a vitás 56 ?-öl területrészt, ezért annak tulajdonjogát elbirtoklás jogcímén megszerezte.

A perben meghallgatott igazságügyi földmérő szakértő véleménye szerint a felperes a telekkönyvi állapotnak megfelelően kerítette el az ingatlant, a gazdasági szakértő pedig az elkerített vitás részen levő 8 db 2 éves almafa és 2 db 11 éves meggyfa értékét 1911 Ft-ra tette.

A járásbíróság ítéletével a községi tanács vb. titkárának határozata megváltoztatásával az alperesnek birtokháborítás megszüntetése iránt előterjesztett kérelmét elutasította, és őt a felperes javára perköltség megfizetésére kötelezte.

Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása szerint - a felek jogvitáját a Ptk. 192. §-a (3) bekezdésének megfelelően a birtokláshoz való jogosultság alapján bírálta el. Mivel a felperes telekkönyvi tulajdonjoga alapján tartott igényt a vitatott 56 ?-ölre, ő jogosult a kérdéses terület birtokban tartására. Az alperes alaptalanul érvelt azzal, hogy a vitás perbeli területrész tulajdonjogát elbirtoklással megszerezte. A Ptk. 121. §-ának (4) bekezdése szerint ugyanis, ha az elbirtokló a tulajdonjogát a telekkönyvbe nem jegyezteti be, tulajdonszerzésre nem hivatkozhat azzal szemben, aki a telekkönyvben bízva ellenérték fejében arra jogot szerzett. A felperes 1967-ben vétel útján ellenérték fejében szerezte meg az ingatlan tulajdonjogát, vele szemben tehát az alperes elbirtoklásra nem hivatkozhat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!