Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2003.910 A zálogházi tevékenység keretében nyújtott pénzkölcsön pénzügyi szolgáltatásnak minősül [1996. évi CXII. tv. 3. §].

A felperes 1999. október 5-én kelt kérelmében annak megállapítását kérte, hogy a tervezett zálogházi tevékenységének előzetes engedélyezése nem tartozik az alperes hatáskörébe. Az alperes határozatával a felperes kérelmét elutasította.

A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (továbbiakban: Hpt.) 2. sz. melléklet 10/a) és f) pontjaira hivatkozva a felperes keresetében az alperes határozatának hatályon kívül helyezését és új eljárásra kötelezését kérte azzal, hogy a zálogházi tevékenység nem minősül pénzügyi szolgáltatásnak. A tevékenység az alperes engedélye nélkül is megkezdhető. Az alperes meg nem engedve jogot alkotott, amikor hatáskörét a perbeli joghézagra kiterjesztette.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a Hpt. 3. § (1) bekezdés b) pontja a pénzkölcsön nyújtását pénzügyi szolgáltatásként jelöli meg.

A 2. sz. melléklet I. fejezet 10/a) pontja a pénzkölcsön nyújtását határozza meg, mely szerint: a hitelező és az adós között létesített hitel-, illetve kölcsönszerződés alapján a pénzösszeg rendelkezésre bocsátása, amelyet az adós a szerződésben megállapított időpontban - kamat ellenében vagy a nélkül - köteles visszafizetni. A 10/f) pont szerint nem minősül pénzkölcsön nyújtásának a külön törvény alapján folytatott zálogházi tevékenység keretében nyújtott zálogkölcsön.

A Hpt. 138. § (2) bekezdés i) pontja értelmében a Felügyelet vita esetén határoz abban a kérdésben, hogy valamely tevékenység a Hpt. értelmében pénzügyi, illetőleg kiegészítő pénzügyi szolgáltatásnak minősül-e.

A jogerős ítélet úgy ítélte meg, hogy a pénzkölcsönzés elemeit hordozó, zálogtárgy ellenében nyújtott pénzbeli szolgáltatás a Hpt. 2. sz. melléklet I. fejezet 10/f) pontja alapján az alperes engedélyezési jogköréből nem vonható el. Ez ugyanis csak akkor nem minősül pénzkölcsön nyújtásának, ha azt valamely vállalkozás külön törvény alapján folytatja. A külön törvény hiánya pedig az alperes engedélyezési jogkörének megszűnését sem eredményezhette.

Kifejtette, ha a jogi szabályozáson alapuló gyakorlat feltételhez kötött jövőbeli módosítása merül fel, úgy sem joghézagot pótló meg nem engedett jogalkotásról, sem tilalmazott hatáskör kiterjesztéséről nem lehet szó. Az alperes engedélyezési jogköre a jelenleg irányadó jogi szabályozás alapján egyértelműen fennáll.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve annak hatályon kívül helyezését és a jogszabályoknak megfelelő új határozat meghozatalát. Álláspontja szerint a zálogházi tevékenység engedélyezésére vonatkozó eljárás rendjét a hatályos jog nem szabályozza. A 10/f) pont csak negatív szabályozást tartalmaz. A "külön törvény" meg nem születésére tekintettel az alperes nem jogosult magát kijelölni egy nem létező jogosultság gyakorlására. A bíróság tévedésére szóhasználata is rávilágít, amikor a 10/a) pontnál "meghatároz", míg a 10/f) pontnál csak "említést tesz" szavakat használ. A Htp. 138. §-a nem ad felhatalmazást az alperesnek annak eldöntésére, hogy valamely tevékenység pénzügyi tevékenység-e.

Az alperes a jogerős ítélet hatályában való fenntartását indítványozta.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Hpt. 3. § (1) bekezdés b) pontja alapján a pénzkölcsön nyújtása pénzügyi szolgáltatásnak minősül. A 2. sz. melléklet az értelmező rendelkezések között 10/a) pont alatt határozza meg a pénzkölcsön nyújtásának fogalmát. A 10/f) pont valóban úgy fogalmaz, hogy nem minősül pénzkölcsön nyújtásának külön törvény alapján folytatott zálogházi tevékenység keretében nyújtott zálogkölcsön. Azonban ez a külön törvény sem a Hpt. megalkotásakor nem volt hatályban, sem azóta ilyen külön törvényt az Országgyűlés nem alkotott. Erre figyelemmel pedig a jelenleg hatályos szabályozás szerint a zálogházi tevékenység a Hpt. 2. sz. melléklet 10/a) pontjában értelmezett pénzkölcsön nyújtása formai és tartalmi elemeit hordozza magában még akkor is, ha ahhoz a Ptk. szerinti szerződésbiztosító mellékkötelezettség, azaz zálogjog is járul.

Önmagában abból a körülményből, hogy a jogerős ítélet egyik esetben a "határozza meg", a másik esetben "tett említést" kifejezéseket használja, semmilyen jogi következtetést nem lehet levonni, ez csupán stilisztikai eltérés, hogy a két egymást követő mondatban ne szerepeljen ugyanaz az ige.

Az alperes állítólagos meg nem engedett jogalkotásával kapcsolatban a Legfelsőbb Bíróság rámutat arra, hogy a Hpt. 2. § i) pontja egyértelműen meghatározza, hogy vitás esetben a Felügyelet feladata abban a kérdésben határozni, hogy valamely tevékenység e törvény értelmében pénzügyi, illetőleg kiegészítő pénzügyi szolgáltatási tevékenységnek minősül-e. Ez a feladat- és hatáskör nemcsak annak meghatározására szorítkozhat, hogy valamely tevékenység pénzügyi vagy kiegészítő pénzügyi szolgáltatási tevékenységnek minősül-e, hanem abban a kérdésben is határozhat, hogy valamely tevékenység pénzügyi (kiegészítő) szolgáltatási tevékenységnek minősül-e vagy sem. Ugyanis a Hpt. 3. § (3) bekezdése szerint az (1)-(2) bekezdésében foglalt tevékenységek üzletszerűen csak engedéllyel végezhetők. Ezt az engedélyt pedig a (4) bekezdés alapján az alperes jogosult megadni, és ezen eljárás során természetesen vizsgálnia kell, hogy az alaptevékenység pénzügyi tevékenységnek minősül-e vagy sem, hiszen ettől függ, hogy szükséges-e egyáltalán az alperes engedélye vagy sem.

A fentiekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Kfv. I. 37.523/2001.)