Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2013.5.129 Részvényjogi jogokat csak az gyakorolhat, aki a részvények tulajdonjogával, illetve birtokával rendelkezik és az érintett részvénytársaság részvénykönyvébe is részvényesként bejegyezték. Dematerializált részvény tulajdonosának azt kell tekinteni, akinek számláján az értékpapírszámla vezető a részvényeket nyilvántartja [Ptk. 338/C. §, 338/D. §, 2006. évi IV. tv. (Gt.) 45. § (1) bek., 177. §, 202. § (3) bek., 212. § (1)-(3) bek., Pp. 130. § (1) bek., 157. § a) pont, 251. § (1) bek.].

A felperes az 1995. május 10-én alapított alperesi részvénytársaság egyik alapító részvényese volt. Az alaptőke 50,05%-át kitevő, 348 768 db 1000 Ft névértékű A-sorozatú és 420 db 1 Ft névértékű B-sorozatú részvénnyel rendelkezett az 1999. május 10-én tartott közgyűlési határozat alapján történt részvénykönyvi bejegyzés szerint. A részvényesi minőségét a 2005. október 25-én tartott közgyűlési határozat alapján készült részvénykönyvi bejegyzés változatlanul ekként tüntette fel.

A 2011. március 22-i alperesi közgyűlési jegyzőkönyvben rögzítést nyert, miszerint 2008 májusában a felperes értékpapírszámláját vezető bank arról értesítette az alperest, hogy a felperesnek a fenti részvények feletti tulajdonjoga megszűnt. Ennek ellenére a tulajdonosváltozás az alperes részvénykönyvében a mai napig nem nyert átvezetést.

A felperes a 2010. július 21-én benyújtott keresetében kérte az alperes igazgatóságának 2010. június 22-én tartott ülésén hozott határozatának hatályon kívül helyezését a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 45. § (1) bekezdése és 46. § (2) bekezdése alapján.

Az elsőfokú bíróság a keresetet - érdemi elbírálás után - elutasította.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság, végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és a pert megszüntette.

Kifejtette, a Pp. 130. § (1) bekezdés g) pontja szerint a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül el kell utasítani, ha a pert nem a jogszabályban erre feljogosított személy indítja, ezért vizsgálta, hogy a felperes a kereset benyújtására jogosult volt-e. Figyelemmel arra, hogy a peres eljárást kezdeményező fél nem tudta értékpapír-számlavezető által kiállított tulajdonosi igazolással igazolni, hogy a keresettel érintett határozat meghozatalakor, illetve a keresetlevél benyújtásakor rendelkezett az alperes dematerializált részvényeinek tulajdonjogával, a keresetének érdemi elbírálására nem volt mód.

A felperes a jogerős végzéssel szembeni felülvizsgálati kérelmében kérte annak hatályon kívül helyezését, és a másodfokú bíróság utasítását új eljárás lefolytatásával a fellebbezésének érdemi elbírálására, új határozat hozatalára.

Előadta, hogy az általa támadott határozat a Ptk. 338/C. § (1) bekezdés b/2. pontját, 338/D. §-át, 338/B. § (9) bekezdését, a Gt. 9. § (2) bekezdését, 178. §-át, 180. § (2) és (3) bekezdését, a 202. § (3) bekezdését, 212. § (1) bekezdését, a Pp. 163. § (3) bekezdését sérti.

Az alperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős végzés hatályban fenntartását indítványozta.

A Kúria a jogerős végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján. Megállapította, hogy a támadott bírósági határozat az alábbiakra tekintettel nem jogszabálysértő.

A Kúria mindenekelőtt rögzíti, a Pp. 275. § (1) bekezdése értelmében a felülvizsgálati eljárásban bizonyítás felvételének helye nincs, a felülvizsgálati eljárás során csatolt bizonyítékok figyelembe nem vehetők. Ebből következően határozatának meghozatalakor sem a felülvizsgálati kérelemhez mellékelt 2009. március 19-én kelt, az ítélőtábla által meghozott végzésben írtakra, sem a felülvizsgálati kérelem benyújtását követően, a felperes által csatolt értékpapírszámla-vezető pénzintézet igazolásában foglaltakra, sem az alperes által a felülvizsgálati ellenkérelemmel együtt előterjesztett okiratok tartalmára nem lehetett figyelemmel.

A Kúria egyetértett a jogerős végzésben kifejtett azzal a jogi állásponttal, hogy a Gt. 45. § (1) bekezdésében írt korlátozásra tekintettel, - miszerint kizárólag a gazdasági társaság részvényesét illeti meg az igazgatósági határozat bírósági felülvizsgálata iránti per megindításának joga, - a Pp. 130. § (1) bekezdés g) pontjában foglaltak alapján, az eljárt bíróságoknak hivatalból vizsgálniuk kellett, hogy a felperes jogosult volt-e a keresetlevelet az abban megjelölt igazgatósági határozat hatályon kívül helyezése iránt benyújtani. Jogszerűen járt el a másodfokú bíróság, amikor ennek eldöntése végett arra vonatkozóan folytatott le bizonyítást, hogy a felperes az érintett igazgatósági határozat meghozatalakor, illetve a kereset előterjesztésekor a Gt. 45. § (1) bekezdésében meghatározott részvényesi jogot gyakorolhatta-e.

A Kúria megítélése szerint a részvényesi jogok, ezen belül a társasági határozat bírósági felülvizsgálata kezdeményezésének joga azt a részvényest illeti meg, aki részvényesi minőségét a joggyakorlás időpontjában igazolni tudja. A Gt. 180. § (3) bekezdése értelmében dematerializált részvény esetén - az ellenkező bizonyításáig - azt a személyt kell a részvény tulajdonosának tekinteni, akinek értékpapír-számláján a részvényt nyilvántartják. Ezt a szabályt pontosítja a Gt. 212. § (1) és (2) bekezdése, mely szerint dematerializált részvény esetén a részvénytársasági fejezetben szabályozott valamely részvényesi jogot az tudja gyakorolni, akinek a joggyakorlás időpontjában fennálló részvényesi minőségét az értékpapír-számlavezető által kiállított tulajdonosi igazolás igazolja, továbbá, aki a részvénykönyvben részvény tulajdonosként szerepel. A Gt. 202. § (3) bekezdése is kimondja, a részvényes a részvénytársasággal szembeni jogait csak akkor gyakorolhatja, ha a részvénykönyvbe bejegyezték. A társasági határozat felülvizsgálatára irányuló jog a társasággal szemben gyakorolandó jognak tekintendő, hiszen a per alperese maga a társaság, a per tárgya a társaság határozatának bírósá­-

gi felülvizsgálata. A Kúria álláspontja szerint pedig a Gt. 212. § (1) és (2) bekezdésében írtak nemcsak a részvénytársasági fejezetben szabályozott jogok gyakorlására vonatkoznak, hanem a közös szabályok között rendezett, a részvénytársasággal szemben gyakorolható részvényesi jogokra is, így a társasági határozat felülvizsgálata kezdeményezésének jogára is. A közös szabályok között ugyanis a részvényesi minőség igazolására vonatkozóan eltérő rendelkezés nem található. A perbeli joggyakorlás tekintetében tehát a Ptk. 338/C. § (1) bekezdés b/2. pontja, figyelemmel a Ptk. 338/D. §-ban, valamint a Gt. 9. § (1) bekezdésében írtakra, a részvénykönyvi bejegyzés szükségességét előíró többlet rendelkezéssel együtt irányadó. A felperes a peres eljárás során a részvényesi jog gyakorlásának két feltétele közül az egyiket nem igazolta. Felhívás ellenére az értékpapír-számlavezető által kiállított tulajdonosi igazolást a releváns időszakra vonatkozóan nem csatolta. Részvényesi mivoltát ezért a Gt. által előírt módon nem igazolta. A másodfokú bíróság döntése emiatt a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!