Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1994.3.148 I. A váltókötelezettnek a váltókötelem alapján fennálló kötelezettsége - harmadik (jogi) személlyel szemben fennálló követelésének a váltójogosultra való engedményezése útján - csak akkor szűnik meg, ha a váltójogosult az engedményezési szerződésben elismeri, hogy az engedményezés folytán a váltóból származó kötelezettsége alól a kötelezett szabadul [Ptk. 328. § (1) bek., 329 § (1) bek., 1/1965. (I. 24.) IM r. 17. §].

II. A váltó átruházása, leszámítoltatása és a váltóban szereplő jogosultságok érvényesítése képviselő útján is történhet. A váltójogviszonyban is érvényesül az a szabály, hogy az, akinek nevében az álképviselő eljárt, az álképviselő eljárását utólag - akár ráutalás formájában - jóváhagyhatja (például a leszámítolás folytán befolyt pénzeszközökkel sajátjaként rendelkezik) [Ptk. 219. § (1)-(2) bek., 221. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alpereseket, hogy fizessenek meg váltótartozás címén a felperesnek egyetemlegesen összesen 10 000 000 Ft tőkét, ennek évi 6% kamatát, a tőkekövetelés 3%-ét kitevő 30 000 Ft váltódíjat és 30 0000 Ft perköltséget. Ítéletének indokolásában megállapította, hogy az I. r. alperes 1991. augusztus 16-án két darab, egyenként 5 000 000 Ft követelést tartalmazó, az Á. V. Bank Rt. B.-hez telepített, 1991. november 14-i lejáratú forgatható saját váltót állított ki a II. r. alperes mint rendelvényes javára. A II. r. alperes a váltókat még ugyanezen a napon a felperesre forgatta és leszámítoltatta, a felperes pedig azokat tovább forgatta a M. T. Bank Rt. részére. A lejáratkor a váltókat a telepítés helyéül megjelölt Á. V. Bank Rt.-nél fizetés végett bemutatták, a pénzintézet azonban a váltóban foglalt követelést nem tudta kiegyenlíteni, mert az ahhoz szükséges pénzeszközök a kiállító számláján nem álltak rendelkezésre. A felperes mint megtérítési váltóadós a forgatmányok sorrendjében őt követő M. T. Bank Rt. részére a tartozást kifizette, ezt követően nyújtott be keresetet az I. r. alperessel szemben egyenes, és a II. r. alperessel mint megtérítési váltóadóssal szemben a tartozás kiegyenlítése végett.

Az elsőfokú bíróság alaptalannak ítélte az I. r. alperes védekezését, amely szerint a váltó leszámítolását követően kézhez kapott összeget a II. r. alperes a közöttük létrejött megállapodás ellenére sem adta át az I. r. alperesnek, ezért a váltótartozás kiegyenlítéséért kizárólag az I. r. alperes felelős. Nem vizsgálta az I. r. és a II. r. alperesek által a váltó kiállítását megelőzően kötött megállapodás tartalmát, álláspontja szerint az 1/1965. (I. 24.) IM rendelet (a továbbiakban: Vár.) 17. §-a szerint a jogszerű váltóbirtokossal szemben az I. r. alperes nem hivatkozhat olyan kifogásra, amely a II. r. alperessel szemben fennálló személyes viszonyán alapul. Úgy ítélte meg, hogy a váltókötelezettség szempontjából az I. és a II. r. alperes között létrejött esetleges megállapodásnak nincs jogi relevanciája.

Nem találta alkalmasnak a II. r. alperes azon védekezését sem a felelősség alóli mentesülésre, hogy a váltót nem a képviseletére jogosult személyek írták alá, ezért eljárásuk a II. r. alperessel szembeni kötelezettséget nem keletkeztet. Megállapította, hogy a perbeli két váltót a II. r. alperes bélyegzőjével és cégszerű aláírással ellátva leszámítoltatták, és az abban foglalt követeléshez a II. r. alperes hozzájutott. Az aláírók egyike a kft. tulajdonosa, a másik aláíró pedig a II. r. alperes pénzügyeinek intézésével megbízott és ezáltal a váltó leszámítolására vonatkozó nyilatkozat megtételére is jogosult alkalmazottja volt, ezért a II. r. alperes eredményesen nem hivatkozhat arra, hogy a forgatmányt aláírók nem voltak jogosultak a képviseletére. Álláspontja szerint a II. r. alperes az esetben sem mentesülne a fizetési kötelezettség alól, ha kétséget kizáróan bizonyítaná, hogy az aláírók az ügyvezető igazgató meghatalmazása nélkül jártak el, tekintve hogy a leszámítolás folytán a számlájára befolyt közel 9 000 000 Ft jóváírása ellen nem tiltakozott, nem utalta azt vissza a felperesnek. A nevében - esetlegesen meghatalmazás nélkül - eljáró személyeknek a váltó leszámítolására vonatkozó nyilatkozatát a II. r. alperes részéről utólagosan jóváhagyottnak kell tekinteni az esetben is, ha az aláírók eredetileg meghatalmazással nem rendelkeztek.

Nem fogadta el a II. r. alperes arra irányuló védekezését sem, hogy az egyik aláíró, M. Á. eljárásával megtévesztette a leszámítolásra vonatkozó nyilatkozatot aláíró T. I. tulajdonost, valamint T. I.-nét a kft. képviseletére jogosult ügyvezetőt is. Amennyiben ugyanis M. Á. a II. r. alperes alkalmazottja a munkáltatójának kárt okoz, úgy a munkaviszonyra vonatkozó szabályok szerint tartozik a munkáltatójának a kárt megtéríteni, amennyiben pedig a munkaviszonyával összefüggésben harmadik személyeknek okozott kárt, ezért a kárért a Ptk. 348. §-ának (1) bekezdése szerint a harmadik személlyel szemben a munkáltató tartozik helytállni.

Mindezekre figyelemmel a Vár. 43. és 47. §-a alapján kötelezte az alpereseket a perbeli váltótartozás és annak járulékai egyetemleges megfizetésére.

Az ítélet ellen mindkét alperes fellebbezett, magukkal szemben mindketten a kereset elutasítását és a felperes perköltségben marasztalását kérték.

Az I. r. alperes fellebbezésében azt is előadta, hogy a Gr. Kft.-vel szemben egy 10 000 000 Ft összegű követelése állt fenn, amelyet a felperesre engedményezett, ezáltal a váltókötelemből szabadult, a követelt összeggel a felperesnek már nem tartozik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!