Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Bfv.848/2016/7. számú precedensképes határozata sikkasztás bűntette tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 119. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 423. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 372. §, 373. §] Bírók: Feleky István, Molnár Gábor Miklós, Szalai Csabáné dr. Horváth Katalin

A határozat elvi tartalma:

A megrendelőtől befolyt pénz a teljesítésre köteles cég tulajdonába kerül, mert akire pénzt ruháznak át, tulajdonossá lesz. A megrendelőtől befolyt pénzzel a teljesítésre köteles cégben ügyvezetői jogokat gyakorló terhelt a cég gazdálkodása keretében szabadon rendelkezhet, s ha azt a megrendelés teljesítésétől eltérő célra használja fel, büntetőjogi felelősséggel nem tartozik, így sikkasztást nem követ el. Amennyiben pedig valaki a cégének gazdálkodása keretein kívül (pl. bármiféle magáncélra) használja fel a cégéhez befolyt pénzt, akkor a saját cége sérelmére már elköveti a sikkasztást.

***********

Kúria

végzés

Az ügy száma: Bfv.II.848/2016/7.

A határozat szintje: felülvizsgálat

A tanács tagjai: Dr. Molnár Gábor Miklós a tanács elnöke, Dr. Feleky István előadó bíró, Szalai Csabáné dr. Horváth Katalin bíró

Az eljárás helye: Budapest

Az eljárás formája: tanácsülés

Az ülés napja: 2017. február 15.

Az ügy tárgya: sikkasztás bűntette

Terhelt(ek): vádlott neve

Elsőfok: Balassagyarmati Törvényszék 13.B.193/2012/63. ítélet, 2014. szeptember 10. tárgyalás

Másodfok: Fővárosi Ítélőtábla 1.Bf.66/2015/8. ítélet, 2016. február 18. nyilvános ülés

Harmadfok: -

Az indítvány előterjesztője: terhelt

Az indítvány iránya: terhelt javára

Rendelkező rész

A Kúria a sikkasztás bűntette miatt vádlott neve ellen folyamatban volt büntetőügyben a terhelt által - védője útján - benyújtott felülvizsgálati indítványt megvizsgálva a Balassagyarmati Törvényszék 13.B.193/2012/63. számú ítéletét és a Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság 1.Bf.66/2015/8. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A Kúria végzése ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben az indítvány előterjesztője, valamint azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

Indokolás

[1] I. A Balassagyarmati Törvényszék a 2014. szeptember 10. napján tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett 13.B.193/2012/63. számú ítéletével vádlott neve terheltet bűnösnek mondta ki sikkasztás bűntettében [2012. évi C. törvény (Btk.) 372. § (1) bekezdés, (5) bekezdés a) pont].

[2] Ezért őt 3 év 6 hónap börtönbüntetésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte. Rendelkezett továbbá a feltételes szabadságra bocsáthatóságról, két korábbi ítélettel kiszabott szabadságvesztés végrehajtásának elrendeléséről, a lefoglalt bűnjelekről, a terhelt 51.494.000 forint kártérítésre és illetékfizetésre kötelezéséről, valamint a bűnügyi költség megfizetésére kötelezésről.

[3] A védelmi fellebbezések alapján másodfokon eljárt Fővárosi Ítélőtábla a 2016. február 18. napján tartott nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett 1.Bf.66/2015/8. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta: mellőzte a két korábbi ítélettel kiszabott szabadságvesztés végrehajtásának elrendelését - egyebekben pedig helybenhagyta.

[4] II. A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen a terhelt nyújtott be - védője útján - felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja alapján arra hivatkozással, hogy bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak a megsértésével került sor.

[5] Az indítvány szerint a résztulajdonos terhelt nem lehetett a cég 1 képviselője, mert azzal nem állt munkaviszonyban. A cég 2 képviselői, amikor szerződést kötöttek a cég 1el, nem győződtek meg arról, hogy azt ki képviselheti, bár nem vitás, hogy a terhelttel tárgyaltak a szerződésről, és a szerződést mind a cég 1 - vád alá nem helyezett - ügyvezetője, tanú 1, mind pedig a terhelt aláírta.

[6] A terhelt felhatalmazás nélkül járt el a cég 1 képviseletében. A terhelt kifogásolta az ítélet azon tényállásbeli megállapítását, hogy "a céget tanú 1 szóbeli felhatalmazása alapján vádlott neve képviselte (elsőfokú ítélet 7. oldal 3. bekezdés). Ez ellentétes az elkövetés idején hatályos gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (2006. évi Gt.) rendelkezéseivel, a 29. § (2)-(3) bekezdésével is. Kifogásolta továbbá, hogy az ítélet (tényállása) nem rögzíti, kik és milyen módon módosították a teljesítési határidőket.

[7] Az indítvány szerint nem a terhelt, hanem a cég 1 kötött szerződést a cég 2-vel, és a cég 2 által a cég 1 bankszámlájára átutalt összeget nem a terhelt vette át. Amint a cég 2 a sértett és nem annak képviselői, úgy nem a terhelt és tanú 1 ügyvezető az "ügy elkövetője", hanem a cég 1. A védő az indítványában ugyanakkor többszörösen hangsúlyozta, hogy tanú 1 volt a cég 1 képviseltre jogosult ügyvezetője, ellenben a terheltnek nem volt képviseleti joga - ami akként értékelhető, hogy elkövetőnek valójában tanú 1 ügyvezetőt tekintette.

[8] A viszonteladói keretszerződés nem tartalmazta azokat a részleteket (olyan előírásokat), hogy az előleg kifizetését követően a cég 1 cégnek kitől, milyen módon, milyen áttétellel, honnan kell az árut beszereznie. Ennek megfelelően nem szegte meg a szerződést a terhelt azzal, hogy a részére átutalt pénzből más megrendelésekre fordított kifizetéseket. A terhelt "úgy nyilatkozott az eljárás során, hogy márka 1 termékeket rendelt és adott át a tanú 2 által képviselt cég 3-nak (tényállásban: ...) azért, hogy azt értékesítse és cserébe szállítsa le a márka 2 termékeket, amelyből a cég 2 megrendelését teljesíteni tudja". A védő állította azt is, hogy a terhelt - mivel nem volt ügyvezető - nem tartozott felelősséggel a "számviteli" szabályok megtartásáért.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!