Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.6.151 I. Jogerősségi záradékkal tévesen ellátott bírósági határozattal szemben nincs helye felülvizsgálatnak, a záradékot az alapügyben eljárt bíróság hatályon kívül helyezheti [Be. 416. § (1) bek., 588. § (5) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Járásbíróság Bk.219/2013/2., Kúria Bfv.890/2014. (*BH 2015.6.151*)

***********

II. Az elfogatóparancs alapján őrizetbe vett és a bíróság elé állított terhelt meghallgatása nem tekinthető bírósági tárgyalásnak [Be. 73. § (3) bek.].

[1] A járásbíróság a 2013. április 19. napján tárgyalás mellőzésével meghozott végzésével a terhelttel szemben kifosztás bűntette [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 322. § (1) bek. c) pont] miatt 8 hónap, végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki.

[2] A jogorvoslatra jogosultak közül a végzés közlése (kézbesítése) egyedül az ügyész részére történt meg, aki a tárgyalás tartását nem kérte.

[3] A végzés nem lett kézbesítve a terhelt nyomozás során - a Be. 46. §-ának a) pontja alapján, azaz az ötévi szabadságvesztéssel büntetendőség miatti kötelező védelem okából - kirendelt védőjének. Erre nézve bírói utasítás sem volt.

[4] A végzés kézbesítése a terhelt felé kétszer is sikertelen maradt. A bíróság az ügy új számra iktatása után tárgyalást tűzött ki. A terhelt az első tárgyaláson 2013. szeptember 24-én szabályszerű idézésre nem jelent meg. A rendőrség a következő tárgyalásra 2013. november 14-én nem tudta elővezetni. Ekkor a bíróság a tárgyalást 2014. január 14-re elhalasztotta, és a terhelttel szemben elfogatóparancsot bocsátott ki, mert a rendőrség azt közölte, hogy a terhelt nem lakik a bíróság által ismert lakcímén. A bíróság a tárgyalásokra idézte a terhelt nyomozás során kirendelt védőjét, akit mindkétszer ügyvédjelölt helyettesített.

[5] A terheltet a rendőrség 2013. december 7-én elfogta, őrizetbe vette és 2013. december 9-én a bíróság elé állította. Az egyesbíróként eljáró bíróság ezen a napon "ülésen" meghallgatta a terheltet. Figyelmeztette a vallomásmegtagadási jogára, amely után a terhelt olyan nyilatkozatot tett, hogy nem kíván vallomást tenni, fenntartja a nyomozati vallomását a bővebb személyi adataira is. Ezt követően a bíróság megszüntette a terhelt őrizetbe vételét. Kézbesítette a vádiratot, a tárgyalás mellőzésével hozott végzést és az őrizetben töltött idő beszámításáról hozott 8-III. sorszámú végzést. A tárgyalás mellőzésével hozott végzést a terhelt tudomásul vette, azzal szemben nem kérte tárgyalás tartását. A bíróság a tárgyalás mellőzésével hozott végzését aznapi, vagyis 2013. de­cember 9-i dátummal jogerősítette.

[6] A bíróság a terhelt kirendelt védőjétől ekkor sem szerzett be jogorvoslati nyilatkozatot.

[7] A bíróság a 2013. december 9-én hozott 9. sorszámú végzésével a terhelt által őrizetben töltött időt beszámította a tárgyalás mellőzésével hozott végzéssel kiszabott szabadságvesztés tartamába.

[8] A beszámító végzés ellen az ügyész fellebbezett hatályon kívül helyezés érdekében, mert azt a tárgyalás mellőzésével hozott végzés jogerőre emelkedését megállapítónak tekintette. Az ügyész álláspontja szerint a bíróság már áttért a tárgyalásos eljárásra, arról nem térhetett volna vissza a tárgyalásmellőzéses eljárásra. A bíróságnak csak a vádirat kézbesítésére és a tárgyalás folytatására lett volna törvényes lehetősége.

[9] A másodfokon eljárt törvényszék a 2014. január 29. napján tanácsülésen meghozott végzésével helybenhagyta a beszámító végzést.

[10] A törvényszék rögzítette, hogy kizárólag a beszámító végzés felülbírálatára jogosult. A tárgyalás mellőzésével hozott végzés jogerősítése viszont egy korábban hozott 8. sorszámú végzéssel történt. Mégis megállapította, hogy a bíróság a Be. 373. §-a (1) bekezdésének II. a) és d) pontjába ütköző abszolút eljárási szabálysértéssel hozta meg tárgyalás mellőzésével a végzését, s a törvénysértés a Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján felülvizsgálati indítvánnyal orvosolható.

[11] A bíróság tárgyalás mellőzésével hozott végzése ellen a megyei főügyészség nyújtott be felülvizsgálati indítványt a terhelt terhére, a Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) pontját, illetőleg a Be. 373. §-a (1) bekezdésének II.d) pontját megjelölve feltétlen eljárási szabálysértés miatt, hatályon kívül helyezés és új eljárásra utasítás érdekében.

[12] A megyei főügyészség a "2013. december 9. napján jogerőre emelkedett, tárgyalás mellőzésével hozott végzés" ellen nyújtotta be az indítványát.

[13] A megyei főügyészség indokai szerint a bíróság a terhelt elfogatóparancs alapján történt előállítása során a terheltet a vallomásmegtagadási jogára figyelmeztette, aki a vallomástételt megtagadta, de nyomozati vallomását fenntartotta a személyi adataira vonatkozóan is, tehát ténylegesen tárgyalást tartott az ügyész és védő jelenléte nélkül. Holott a tárgyaláson - a Be. 240. §-ának (3) bekezdésére is figyelemmel - a Be. 241. §-ának (1) bekezdése alapján az ügyésznek és a Be. 242. §-a (1) bekezdésének b) pontja, illetőleg a Be. 46. §-ának b) pontja alapján a védőnek kötelezően jelen kellett volna lennie. Ezáltal a bíróság a Be. 373. §-a (1) bekezdésének II.d) pontja szerinti abszolút eljárási szabálysértést követett el. A megyei főügyészség megismételte a beszámító végzés elleni fellebbezésben írtakat, és úgy látta, hogy a bíróságnak a már kitűzött tárgyaláson a Be. 549. §-ának (3) bekezdése alapján hatályon kívül kellett volna helyeznie a tárgyalás mellőzésével hozott végzést, a tárgyalást az általános szabályok szerint le kellett volna folytatnia és érdemi döntést kellett volna hoznia.

[14] A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt, az irány megjelölése nélkül fenntartotta, és indítványozta a támadott határozat tanácsülésen történő hatályon kívül helyezését és a bíróság új eljárásra utasítását.

[15] A védő az észrevételében alapvetően azt fejtette ki, hogy a bíróság 2013. december 9-i eljárása nem felel meg semmiféle Be. szerinti formációnak. Nem létező eljárási cselekmény, amelyből egyedül a tárgyalás mellőzésével hozott végzés kézbesítése tekinthető joghatályosnak. Egyebek között kifogásolta még az elfogatóparancs kibocsátását, ami szerinte nem szolgálhatja a végzés kézbesítését. Indítványozta nyilvános ülés kitűzését, és a felülvizsgálati indítvány elutasítását.

[16] A felülvizsgálati indítvány törvényben kizárt.

[17] Felülvizsgálati eljárás alá kizárólag a bíróság azon ügydöntő határozata vonható, amely jogerőre emelkedett [Be. 416. §-a (1) bek. bevezető feltétele].

[18] A tárgyalás mellőzésével hozott végzés ugyan ügydöntő bírósági határozat [Be. 257. § (1) bek. 2. mondat 1. fordulat, Be. 544. § (3) bek.], ám az nem emelkedett jogerőre.

[19] A bíróság ugyanis azt a terhelt védőjével nem közölte (nem kézbesítette a részére) [Be. 262. § (1) bek. 1. mondat 2. ford.], s ezáltal nem biztosította a védő önálló jogorvoslati jogát [Be. 43. § (2) bek. e) pont, Be. 50. § (3) bek. 1. ford., Be. 548. § (1) bek. 1. mondat].

[20] A bíróság törvénysértő eljárása folytán a tárgyalás mellőzésével hozott végzés tehát azért nem emelkedett jogerőre, mert a jogorvoslatra jogosultak közül a védő részéről nem állt be az a negatív feltétel, hogy a vele közölt határozattal szemben nem kérte tárgyalás tartását [Be. 589. § (2) bek. 1. mondat 1. ford.].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!