Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.30071/2014/20. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. Bíró: Rásóné dr. Sándor Júlia

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 22.K.30.071/2014/20.

A bíróság dr. Winkler Gábor ügyvéd (cím.) által képviselt felperes (cím) a dr. Hózsa István jogtanácsos által képviselt Budapest Főváros VI. kerület Terézváros Önkormányzat (cím) alperes ellen közigazgatási határozat (224/2013.(XI.14.) bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozza az alábbi

ÍTÉLETET:

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg a Magyar Állam javára 30.000-Ft, azaz harmincezer forint tételes peres eljárási illetéket.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperes részére 30.000-Ft, azaz harmincezer forint perköltséget.

Az ítélet jogerős, ellene fellebbezésnek helye nincs.

Indokolás:

A bíróság a rendelkezésére álló iratok alapján a következő tényállást állapította meg:

Budapest Főváros VI. kerület Terézváros Önkormányzat Képviselő-testülete 2013. november 14-én megtartott ülésén 224/2013.(XI. 14.) számú határozatával úgy döntött, hogy a Budapest Főváros VI. kerület Terézváros Önkormányzata és a ... Kft. között 2007. augusztus 28-án kelt, a ... ... helyrajzi számú aluljáróhoz kapcsolódó lépcső teraszoknál 123 négyzetméter alapterületen zöld tetős pavilonok elhelyezése és az abban kereskedelmi, szolgáltató és vállalkozási tevékenység folytatása céljára kötött közterület-használati megállapodás megszűnését fontos közérdekből a Terézvárosi Önkormányzat tulajdonában álló közterületek használatáról és rendjéről szóló 15/2013.(IV.25.) rendelet 17.§ (1) bekezdése alapján 2014. január 15. napjával elrendeli. E döntésről a Polgármester XVIII-25.434/29/2013. számú átiratban tájékoztatta a felperest, azzal, hogy ha a hivatkozott helyi rendelet 18.§-a alapján a közterülethasználati hozzájárulás megszűnik, a jogosult kártalanítási igény nélkül köteles a közterület eredeti állapotát helyreállítani, így felhívta a felperes figyelmét arra, hogy a pavilonokat 2014. január 15-ig el kell bontania és a területet eredeti állapotban az önkormányzatnak vissza kell adnia.

A felperes keresettel élt az alperes fent hivatkozott határozata ellen, kérve a jogszabálysértő határozat hatályon kívül helyezését, valamint a határozat végrehajtásának felfüggesztését. A felperes a per tárgyaláson történő elbírálását indítványozta. A kereset jogi indokolása szerint jelen ügy a Ket.l2.§ (2) bekezdés a) pontja szerint közigazgatási hatósági ügynek minősül, mivel a közigazgatási hatóság azzal az ügyfelet érintő jogot vagy kötelességet állapított meg, a felperes pedig a Ket. 15.§ (1) bekezdése alapján ügyfélnek tekintendő. Hivatkozott a felperes az Alkotmánybíróság 19/2010.(11.18.) AB számú határozatára, valamint a Kúria Kfv.VI.37.308/2011/6. számú egyedi döntésében foglaltakra, melyben rögzítésre került, hogy a közterület-használat engedélyezése tárgyában meghozott döntés önkormányzati hatósági ügyben hozott döntésnek tekintendő.

A felperes szerint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény hatályba lépésével a 23.§ (5) bekezdés 2. pontja alapján jogosultak a helyi önkormányzatok a tulajdonukban álló közterületek használatára vonatkozó szabályok körében rendeletet alkotni. így került sor a 15/2013. (IV.25.) számú helyi önkormányzati rendelet megalkotására, azonban a perbeli határozat meghozatalakor nem tett eleget az alperes a Ket. több előírásának, mely eljárási szabálysértések az ügy érdemére is kihatottak. így az eljárás megindításáról nem értesítette az alperes a Ket. 29.§ (3)-(4) bekezdésében foglaltak szerint az ügyfelet, így nem gyakorolhatta nyilatkozattételi és iratbetekintési jogát sem az ügyfél a Ket. 51.§ (1) bekezdés és a 68.§ (1) bekezdés szerint. Az eljárás befejezéséről sem értesítette az alperes a felperest, sértve a Ket.70.§ (1) bekezdésében foglaltakat. Döntését az alperes nem alakszerű határozati formában hozta, ténylegesen a polgármester levele tekinthető döntésnek, amely ellentétes a Ket. 73.§ (2) bekezdésében foglaltakkal és ez nem tartalmazza a Ket. 72.§ (1) bekezdésében körülírt kötelező tartalmi elemeket. Mivel nem tartalmaz indokolást a határozat, abból a tényállás feltárására és a bizonyítékok okszerű mérlegelésére sem lehet következtetni, csupán fontos közérdek fennállására hivatkozott a hatóság, így az egész közigazgatási eljárásban sérültek a Ket.l-2.§-ában körülírt alapelvek és a Ket. 50.§ (1), (6) bekezdése. Mindezeken túl sérti a határozat a Pp. 339/B §-ában foglalt törvényi követelményeket, mert sem a tényállást nem tárta fel, sem az eljárási szabályokat nem tartotta, sem pedig nem állapíthatóak meg határozatából a mérlegelés szempontjai, illetve a bizonyítékok mérlegelésének okszerűsége, ezért annak hatályon kívül helyezését kérte a felperes.

Az alperes a Pp. 339.§ (2) és (6) bekezdése alapján a keresetlevél idézés kibocsátása nélküli elutasítását indítványozta a keresetlevél beterjesztésével egyidejűleg, mivel a felperes által támadott határozat álláspontja szerint nem közigazgatási határozat, hanem az ténylegesen a felek közötti polgári jogviszonyt létrehozó szerződés megszűnésének megállapítása, a szerződésben foglaltak szerint. Hivatkozott arra is az alperes, hogy azért is indokolt a keresetlevél idézés kibocsátása nélküli elutasítása, mivel nem élt fellebbezéssel a határozat ellen a felperes. Bár arra nézve nem tért ki a nyilatkozat, hogy e jogorvoslati jogát milyen módon gyakorolhatta volna az ügyfél. Az alperes ellenkérelmében 2014. február 27-én változatlanul a keresetlevél idézés kibocsátása nélküli elutasítását indítványozta, mivel nem önkormányzati hatósági ügyben született a döntés, hanem egy polgári jogi szerződést megszüntető szerződéses nyilatkozatot tett az alperes. Az alperes a fővárosi közterületek használatáról és a közterületek rendjéről szóló módosított 59/1995. (X.20.) Fővárosi Közgyűlési rendelet (továbbiakban: Fkgyr.) 4.§ (1) bekezdésére hivatkozva előadta, hogy e felhatalmazás alapján az egyes kerületi önkormányzatok maguk döntik el, hogy közigazgatási hatósági jogkörben eljárva adják meg a közterületi használati hozzájárulást, vagy pedig polgári jogi szerződést kötnek. Hivatkozott az alperes a 2/2005. Közigazgatási-polgári jogegységi határozatra, mely szerint az által, hogy a fizető parkolást az önkormányzatok rendelet alkotás útján szabályozzák, nem közhatalmi jogkört gyakorolnak. Egy járműnek a várakozóhelyen való parkolása a helyi közszolgáltatás igénybevételét jelenti, mellyel a felek között polgári jogviszony keletkezik. Az alperes felhívta a figyelmet arra, hogy a felek között közterület használati megállapodás jött létre 120 hónapos időtartamra. Ebben a megállapodásban a rendes felmondás lehetőségét nem kötötték ki a felek, a rendkívüli felmondási jogot a szerződés 11. pontja tartalmazza. Ali. pontban foglaltak megsértésére vonatkozóan azonban a határozat utalást sem tartalmaz. E megállapodás 17. pontjában a felek a Pesti Központi Kerületi Bíróság kizárólagos illetékességét kötötték ki jogvita esetére, amely tény szintén a kötelmi jogviszonyt támasztja alá. Az alperes határozott álláspontja szerint a perbeli esetben az önkormányzat nem hatósági jogkörben, hanem tulajdonosi minőségben jár el. A határozat felülvizsgálatát közigazgatási perben a felperes nem kérheti, mert az önkormányzat belső gazdálkodásával összefüggésben hozott határozat nem hatósági ügy. Hivatkozott az alperes a BH.1996. évi 394., a 2003. évi 12-es, az 1993. évi 446-os, az 1995. évi 432-es jogesetre, valamint az EBH 2010. évi 2237. számú jogesetre, így a per megszüntetését indítványozta, mivel a keresetlevelet már idézés kibocsátása nélkül el kellett volna utasítani.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!