Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Kfv.37940/2015/3. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 339. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 29. §, 50. §, 51. §, 70. §, 72. §, 73. §] Bírók: Balogh Zsolt, Kozma György, Marosi Ildikó

A határozat elvi tartalma:

Az önkormányzat a tulajdonában álló közterület használata tárgyában hatósági jogkörében eljárva jár el.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.30071/2014/20., *Kúria Kfv.37940/2015/3.*, 8/2019. (III. 22.) AB határozat

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.IV.37.940/2015/3.szám

A Kúria Dr. Winkler, Barna és Társai Ügyvédi Iroda által képviselt felperesnek a dr. Hózsa István jogtanácsos által képviselt Budapest Főváros VI. kerület Terézváros Önkormányzata alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2014. április 29. napján kelt 22.K.30.071/2014/20. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 21. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 22.K.30.071/2014/20. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

A felperes és az alperes között 2007. augusztus 28-án a fővárosi közterületek hasznosításáról és közterületek rendjéről szóló 59/1995. (X. 20.) Főv. Kgy. rendelet (a továbbiakban: Kgyr.), valamint a Terézvárosi Önkormányzat tulajdonában álló közterületek hasznosításáról és rendjéről szóló 44/2006. (XII. 1.) rendeleten alapuló közterület-használati megállapodás jött létre a ... helyrajzi számú aluljáróhoz kapcsolódó lépcsőteraszon, a 123 m2 alapterületű, az alperes tulajdonában álló közterület vonatkozásában.

A megállapodás értelmében a felperes közterület-használata 2007. június 25-étől kezdődően, határozott 120 hónapra, azaz 2017. június 24-ig terjedő időtartamra állt fenn. A megállapodás 11. pontjában a felperes visszavonás esetére elismerte a közterület-használata megszűnését és kártalanítási igény nélkül vállalta az eredeti állapot saját költségén történő helyreállítását.

Az alperes a képviselő-testületi ülésén meghozott 224/2013. (XI. 14.) határozata értelmében a közterület-használati megállapodás "fontos közérdeken" alapuló megszüntetése mellett döntött, és rendelkezett a közterület-használat 2014. január 15-ével történt megszűnéséról. Az alperes polgármestere a képviselő-testület határozatát 2013. november 19-i tájékoztató levelével együtt megküldte a felperesnek. Tájékoztató levelében a határozatot a rekonstrukciójával indokolta, annak jogalapját pedig a Terézvárosi Önkormányzat tulajdonában álló közterületek hasznosításáról és rendjéről szóló 15/2013. (IV. 25.) rendelet (a továbbiakban: Ör.) 17. § (1) bekezdésében jelölte meg. Az Ör. 18. §-ára történt utalással kérte, hogy a felperes a közterületről pavilonjait 2014. január 15-ével bontsa el és a közterületet eredeti állapotban adja alperes birtokába.

A felperes közterület-használata által érintett területen álló, megközelítőleg 26,2 m2 alapterületű kereskedelmi épület elbontását a Budapest Főváros Kormányhivatala 2013. október 30-án kelt másodfokú építési hatósági határozat rendelte el.

A felperes keresete folytán eljárt Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság (a továbbiakban: Bíróság) a felperes keresetét 2014. április 29-én kelt 22.K.30.071/2014/20. számú határozatával elutasította, az alperes határozatát jogszerűnek minősítette.

A Bíróság indokolása értelmében - az alperes perben támadott határozatát a közterület tulajdonosaként hozta meg. A Magyarország települési önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 23. § (4) bekezdés 19. pontján alapuló feladatára tekintettel a közterület feletti rendelkezési joga megadta az alperesnek a hasznosítás, ideértve a rekonstrukció módjának meghatározására való jogosultságot. Ezért a Bíróság ítélete szerinti a "fontos közérdekre" utalás kielégítette a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 72. § (1) bekezdése szerinti tényállás megállapítására vonatkozó kötelezettséget, valamint a Pp. 339/B. § szerinti mérlegeléssel kapcsolatos kötelezettséget is.

A Bíróság mindazonáltal megállapította azt is, hogy az alperes a határozatot hatósági jogkörében eljárva hozta meg, a perbeli ügy a Ket. 12. §-a szerinti közigazgatási hatósági ügynek minősült.

A Bíróság értelmezésében a perbeli esetben az alperes önkormányzati hatósági ügyben járt el, amelynek tárgya a tulajdonában álló közterület volt, ezért az alperes mérlegelésének "mélységét" alapvetően befolyásolta a döntés tárgyának közterületi jellege és az alperesnek ahhoz fűződő tulajdonjoga, valamint az Mötv.-n alapuló kötelező feladata.

A Bíróság érvelése alapján a felperes Ket. szerinti eljárási jogainak megsértése nem volt kihatással a határozat érdemére, mivel a felperes jogorvoslati joga a keresetindítás lehetőségével fennállt.

A Bíróság álláspontja értelmében az eljárásban nem sérült a Ket. 29. § (3)-(4) bekezdése, valamint 70. § (1) bekezdése sem, mivel az alperes a hivatalból indult eljárásában bizonyítást nem vett fel.

A Bíróság a Ket. 72. § és 73. §-ai, valamint a Pp. 339/B. §-ának sérelmét sem állapította meg arra hivatkozással, hogy a közigazgatási határozat indokai úgy a határozatból mint a polgármester tájékoztató leveléből összességében megállapíthatóak voltak.

Mivel a közigazgatási eljárásban bizonyítás felvétele nélkül is egyértelműek voltak a döntés meghozatalához szükséges adatok és tények, ezért a Bíróság nem állapította meg a Ket. alapelvi rendelkezéseinek és 50. §-ának sérelmét sem.

A felperes normakontrollra irányuló alkotmányjogi panasszal élt az Alkotmánybíróságon, a jogerős ítélettel szemben pedig felülvizsgálati kérelemmel fordult a Kúriához.

Felülvizsgálati kérelme szerint - a jogerős ítélet a Ket. 12. §-ába ütközött, mivel a Bíróság tévesen alapította a hatósági jogkörben meghozott közigazgatási határozatot az alperes perbeli közterületre vonatkozó tulajdonosi jogaira. Ezzel az érveléssel, a tulajdonosi jogosultságra tekintettel a Bíróság mentesítette az alperest a Ket. szerinti, az ügyfélre nézve garanciális szabályok betartása alól. A felperes álláspontja szerint ezzel ellentétesen, az alperes tulajdonosi érdekei hatósági eljárásában nem írhatták volna felül az ügyfelet megillető garanciális jogosultságokat. Így a Bíróság ítélete a Ket. alapelvi rendelkezései mellett a 29. § (3)-(4) bekezdéseibe, az 51. § (1) bekezdésébe, a 68. § (1) bekezdésébe, a 70. § (1) bekezdésébe, valamint a Pp. 339. § (1) bekezdésébe és 339/B. §-ába ütközően törvénysértő volt.

A felperes álláspontja értelmében az alperes határozata az indokolás elégtelenségére tekintettel súlyos alaki hibában szenvedett, nélkülözte a hatóság által megállapított tényállást, az alperes nem tartotta meg a rá vonatkozó eljárási szabályokat, és nem tett eleget a megállapított mérlegelési szempontok okszerű mérlegelésére vonatkozó kötelezettségének sem. A felperes mindezen indokok alapján annak megállapítását kérte a Kúriától, hogy a megsértett eljárási szabályok a döntés érdemére is kihatottak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!