Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.3.89 I. Az öröklési szerződésben az aláírók tanúi minőségének magából az okiratból ki kell tűnnie [Ptk. 629. § és 656. §].

II. A képviseleti jog terjedelme a hagyatéki eljárásban és az öröklési perben [Pp. 67. § és 69. §].

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a néhai L. L. L.-né örökhagyó 2002. szeptember 21. napján olyan tartalmú öröklési szerződést kötött a felperessel és a II. r. alperessel, amelyben az örökhagyó a B., P. u. 42. II/16. szám alatt fekvő "lakás a közös tulajdonból hozzá tartozó 429/10 000 résszel" elnevezésű perbeli ingatlannak az ő tulajdonában álló 1/2 részilletősége, továbbá a halálakor meglévő valamennyi ingósága örököseivé a felperest és a II. r. alperest nevezte meg, a szerződéses örökösök pedig ennek fejében vállalták, hogy a szerződésben lekötött ingatlant jó karban tartják, viselik fenntartási és esetleges felújítási költségeit, és az ingatlannal kapcsolatban felmerült kiadásokat.

Az egy lapból álló öröklési szerződést a szerződő felek annak a második oldalán írták alá. Az aláírások alatt az okirat 2. oldalán feltüntetésre került Sz. L. és Sz. L.-né kézzel írt aláírás, magából az okiratból azonban nem tűnik ki az, hogy a nevezettek a szerződést milyen minőségben írták alá. A szerződést dr. N. G. ügyvéd ellenjegyezte.

Ezt megelőzően az örökhagyó a 2001. december 21-én kelt, ügyvéd által ellenjegyzett, teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt írásbeli magánvégrendeletében akként rendelkezett, hogy a halálakor fellehető minden vagyonát egyetlen élő testvére: az I. r. alperes örökölje, amennyiben pedig az öröklés megnyíltakor az I. r. alperes nem élne, úgy a felperes és a II. r. alperes egymás között egyenlő arányban örököljenek. Az öröklésből kizárta meghalt testvérének leszármazóit.

Az örökhagyó 2003. december 7. napján elhalálozott.

A közjegyző a hagyatékátadó végzésével a B., P. u. 42. II./16. szám alatti ingatlannak az örökhagyó nevén nyilvántartott 1/2 tulajdoni hányadát 6 500 000 forint forgalmi értékben, valamint 2 303 691 forint fenntartásos takarékbetétkönyvben lévő követelés és annak kamata 1/2 részét végrendeleti öröklés jogcímén az örökhagyó testvérének: az I. r. alperesnek 1/2 arányban teljes hatállyal, míg 1/2 arányban ideiglenes hatállyal adta át, és tájékoztatta a felperest, hogy a figyelembe nem vett igényét perrel érvényesítheti.

A hagyatéki eljárásban az alperesek az öröklési szerződést alaki hiba miatt nem ismerték el érvényesnek, a II. r. alperes azonban hozzájárult ahhoz, hogy a hagyaték az I. r. alperes, mint végrendeleti örökös részére átadásra kerüljön. A felperes keresetében a 2002. szeptember 21. napján létrejött öröklési szerződés érvényességének megállapítását, valamint a II. r. alperesnek a kért megállapítás tűrésére való kötelezését kérte, mivel a II. r. alperes az öröklési szerződésből eredő igény érvényesítéséről a hagyatéki eljárásban lemondott.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték arra való hivatkozással, hogy a perbeli öröklési szerződés nem felel meg a más által írt végrendelet alaki kellékeinek és az öröklési szerződés kötelező tartalmi elemeinek sem. Az öröklési szerződést ugyanis a tanúk nem e minőségük feltüntetésével írták alá, az alaki kellékek hiánya pedig utóbb bizonyítással sem pótolható és a szerződés tartalmi hibában is szenved, mert a szerződéses örökösök az örökhagyó tartását vagy életjáradék fizetését nem vállalták.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította és kötelezte őt arra, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. r. és II. r. alpereseknek személyenként 250 000 forint perköltséget, egyben úgy rendelkezett, hogy a felperes költségmentessége folytán le nem rótt 264 110 forint kereseti illetéket az állam viseli.

Az ítélete indokolásának jogi okfejtése szerint a Ptk. 655. §-ának (1) bekezdésében szabályozott öröklési szerződés érvényességére a Ptk. 656. §-a szerint az írásbeli végrendeletre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a korlátozottan cselekvőképes személy öröklési szerződésének érvényességéhez a törvényes képviselő hozzájárulása és a gyámhatóság jóváhagyása is szükséges, valamint, hogy az ilyen szerződésre akkor is a más által írt végrendelet alakiságai irányadók, ha az valamelyik fél saját kézírásával készült. A Ptk. 629. § (1) bekezdése szerint pedig az írásbeli magánvégrendelet érvényességéhez az is szükséges, hogy azt a végrendelkező két tanú együttes jelenlétében aláírja, vagy ha azt már aláírta, az aláírást két tanú előtt a magáénak ismerje el, és a végrendeletet mindkét esetben a tanúk is - e minőségük feltüntetésével - aláírják. A felperes, valamint az örökhagyó és II. r. alperes által kötött öröklési szerződésen ugyan a szerződő felek aláírásán, valamint az ügyvédi ellenjegyzésen kívül két személy aláírása is szerepel, azonban az ő aláírásuk minősége feltüntetésre nem került. Ebből következően az öröklési szerződés alaki hibás, mert ezen hiányosság utólag sem bizonyítással, sem logikai értelmezéssel nem pótolható.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezéssel élt, elsődlegesen annak megváltoztatása és a keresetének helyt adó ítélet hozatala, másodlagosan pedig annak a hatályon kívül helyezése, valamint az elsőfokú bíróságnak a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára való utasítása iránt. Elsődlegesen azt sérelmezte, hogy az alperesek képviseletében eljáró jogi képviselő érvényes meghatalmazás nélkül tett a hagyatéki eljárásban nyilatkozatot és képviselte az I. r. alperest a jelen perben. Álláspontja szerint a hagyatéki iratoknál elfekvő közjegyzői meghatalmazás alapján a II. r. alperes nem volt jogosult arra, hogy a jogi képviselő részére olyan meghatalmazást adjon, amely őt jognyilatkozat tételére is feljogosítja, ezért az elsőfokú bíróság eljárási szabályt sértett, amikor nem vizsgálta az alperesi képviselő jogosultságát, illetve jogosultság hiányában a képviselőnek a hagyatéki eljárásban tett nyilatkozatát. A képviselet hiányossága miatt ugyanis nem állapítható meg, hogy az öröklési szerződés alaki hiányosságára jogszerűen hivatkoztak, ennek hiányában pedig az érvénytelenség hivatalból a közjegyző részéről nem volt figyelembe vehető.

Hivatkozott arra, hogy az öröklési szerződést az örökhagyó két tanú együttes jelenlétében írta alá, ez az aláírók személyéből egyértelmű, a tanúk e minőségének feltüntetése pedig véleménye szerint nem olyan lényeges és szigorú alaki feltétel, amely a szerződés érvénytelenségét vonná maga után, figyelemmel arra, hogy az öröklési szerződés nem egy, hanem kétoldalú jogügylet. A fellebbezése kiegészítéséhez olyan öröklési szerződés példányokat csatolt, melyeket az eredetileg aláíró tanúk ismételten aláírták azzal, hogy megerősítik az okiraton levő aláírásukat és igazolják, hogy a szerződő felek az okiraton levő aláírásukat a keltezés helyén és idején a magukénak ismerték el. Ezzel, álláspontja szerint az alaki hiányosság elhárult. Szükség esetén kérte az öröklési szerződést aláíró tanúk tanúkénti megidézését.

Kifogásolta a felperes az elsőfokú bíróság által megállapított pertárgy értéket és az ehhez kapcsolódóan meghatározott kereseti illetéket, valamint az alperesek javára megállapított perköltséget is, mert álláspontja szerint a pertárgyérték helyesen 2 200 922 forint és ehhez képest, az elsőfokú bíróság, mind az eljárási illetéket, mind az alperesi képviselő ügyvédi munkadíját túlzottan magas összegben állapította meg. Ez utóbbi nem áll arányban a kifejtett munkával.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!