Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.31309/2006/9. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (VERSENYÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 201. §, 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 8. §, 9. §, 70. §] Bíró: Kopinja Mária

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék K.31309/2006/9.*, Fővárosi Ítélőtábla Kf.27121/2007/8. (ÍH 2009.159), Kúria Kfv.39073/2008/8.

***********

Fővárosi Bíróság

1055. Budapest, Markó u. 27.

11.K.31.309/2006/9.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A bíróság dr. Korba Szabolcs jogtanácsos által képviselt: ... felperesnek dr. László Ildikó Katalin ügyvéd által képviselt Gazdasági Versenyhivatal (....) alperes ellen verseny ügyben hozott - Vj-111/2005/14. - közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság felperest, hogy a tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt 16.500 (tizenhatezer-ötszáz) forint kereseti illetéket az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal külön felhívására a Magyar Állam javára fizessen meg.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Fővárosi Ítélőtáblához címzett, de a Fővárosi Bíróságnál 3 példányban benyújtott fellebbezéssel lehet élni.

I N D O K O L Á S :

Az alperes a Tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 70.§. (1) bekezdése alapján indított eljárást annak megállapítására, hogy az eljárás alá vont felperes a személyi kölcsön 2005. április 15. és május 15. közötti népszerűsítő akcióját a Tpvt. 8.§-ába ütköző jogsértéssel a fogyasztó megtévesztésére alkalmas módon folytatta-e le.

Az alperes eljárása során a vizsgálati jelentésben foglaltak szerint a vizsgált magatartással érintett szolgáltatás, a lakossági ügyfelek részére kínált személyi kölcsön nyújtása volt, amely kölcsönök mind forint, mind deviza alapú konstrukcióban elérhető termékek. A devizahitelezés banki kockázatait is vázolta, miszerint a hitelkonstrukciók kidolgozásával egyre szélesebb és egyben kockázatosabb ügyfélkört megcélozva, a bankok igyekeznek oldani a háztartások likviditási és vagyoni korlátját (csökkenő önerő), amellyel a bankok új, magasabb kockázatú és hiteltörténettel nem rendelkező piaci szegmensekbe lépnek be. Az alperes rögzítette, hogy ezen hiteltermékek esetében a törlesztőrészlet mértéke lényeges tulajdonság. Ezt a deviza alapú konstrukciók esetén az árfolyamváltozások befolyásolják, amelyek következtében az ügyfelek kockázatvállalása jelentősen nagyobb. Ezen okból is, de a banki termékeknél általában is szükséges a fogyasztók körültekintő tájékoztatása, ugyanakkor a bankok részéről adott tájékoztatások jellemzője, hogy a minél egyszerűbb döntést igénylő, gyors igénybevételre ösztönözze a fogyasztót. A felperesnél kifogásolt magatartás a személyi kölcsön népszerűsítésére folytatott, nyomtatott sajtóban (országos és megyei napi- és hetilapban) és rádióreklámban (országos és regionális rádióadókon) megjelent kampány volt.

A nyomtatott sajtóban megjelent hirdetés szövege szerint (kávézó hölgy fotójával illusztrálva) "Mire megissza, megkapja a pénzét! Akár 30 perc alatt felveheti. Az akció ideje alatt 1 % kedvezmény." Az utóbbi mondat után * jelölés jelent meg, amely a hirdetés alján kisebb betűméretben az tartalmazta, miszerint "A kedvezmény a hitelkeret-beállítási jutalékra vonatkozik." A hirdetés további szövege szerint :"Ne várakozzon tovább! 400.000 Ft havi 9.421 Ft-os törlesztőrészletre. Thm: 21,11 %" Ezen szöveg után ** jelöléssel és kisebb betűmérettel a hirdetés alján az szerepelt, miszerint: "CHF alapú kölcsön, 72 hónapos futamidőre. További részletek az ... Bank Hirdetményében. Az akció ideje: 2005. április 15 - május 15." Két napilapban a * jelölés után további szöveggel egészült ki a hirdetés, amely szerint "A kedvezmény a hitelkeret-beállítási jutalékra vonatkozik CHF alapú kölcsönök esetén.

A rádióreklám vonatkozásában valamennyi rádióadón azonos szöveggel került közzétételre a hirdetés: :"Mire megissza a kávéját, megkapja a pénzét! Az ... személyi kölcsönhöz most akár 30 perc alatt hozzájuthat! 400.000 Ft-ot adunk havi 9.421 Ft-os törlesztőrészletre . Sőt, az akció ideje alatt ... Lakossági Folyószámlára történő folyósítás esetén az 1 %-os folyósításhoz kapcsolódó jutalékot is elengedjük. ... személyi kölcsön. Ne várakozzon tovább."

A vizsgálati jelentésben az alperes rögzítette, hogy afelperes hatályos hirdetménye szerint a reklámkampány idején kizárólag a CHF alapú kölcsön esetén engedte el az 1%-os hitelkeret-beállítási jutalékot, azaz biztosított 1%-os kedvezményt, de azt is csak abban az esetben, ha a személyi kölcsönt a fogyasztó nála vezetett lakossági folyószámlájára folyósíthatta.

Az alperes fentiekből levont következtetése szerint a két nyomtatott sajtóban megjelent hirdetés kivételével a felperes nem adott teljes körű tájékoztatást. Egyrészt a nyomtatott hirdetésében nem tüntette fel, hogy az engedmény hitelkeret-beállítási jutalékra vonatkozik, amely kizárólag svájci frank alapú konstrukció választásakor és a felperesnél vezetett folyószámlára folyósítás esetén érvényes. Másrészt a rádióreklám mellőzte annak közlését, hogy a személyi kölcsön forint vagy deviza alapú, továbbá, hogy az engedmény kizárólag svájci alapú kölcsön igénybevétele esetén jár. A fogyasztót azonban mind a kölcsön forint vagy deviza alapú jellege, mind

a kedvezmény felperesnél vezetett bankszámlára folyósításhoz kötött feltétele jelentősen befolyásolja döntésében az eltérő kockázatvállalás, valamint a bankszámla nyitás és fenntartás költségei miatt. A vizsgálati jelentés a jogsértés megállapítását és bírság kiszabását indítványozta.

A felperes a hirdetésekkel összefüggésben arra hivatkozott, hogy a reklámkampánya figyelemfelhívás célját szolgálta, a figyelemfelhívás viszont a szolgáltatások bankfióki igénylésével kap konkrét tartalmat, hirdetményei elérhetőek, amelyekre a hirdetésekben fel is hívta a figyelmet. Álláspontja szerint nincs jogszabályi különbség figyelemfelhívó és lényeges tulajdonságokat ismertető reklám között, nincs rendelkezés arra sem, hogy a reklámnak a termék minden lényegesnek tartott tulajdonságát tartalmaznia kell, azonban mindenki más-más jellemzőt tarthat lényegesnek. Egyébként jelen esetben a hirdetéseket közlő marketing eszközök egymást kiegészítő módon, együttesen nyújtottak tájékoztatást, az azokban közzétett részinformációk valósak és pontosak voltak.

Az alperes 2005. december 8. napján kelt Vj-111/2005/14. számú határozatában megállapította, hogy a felperes 2005. április 15-től és 2005.május 15-ig tartó akciója alatt a személyi kölcsön szolgáltatását fogyasztómegtévesztésre alkalmas magatartással népszerűsítette, és vele szemben 10.000.000 Ft bírságot szabott ki.

Indokolásában kiemelte, hogy a Tpvt. 8.§-ára utalással, hogy az a tulajdonság minősül versenyjogilag lényegesnek, amelynek jelentősége lehet a fogyasztók áruválasztása szempontjából. Pénzügyi szolgáltatás esetében a folyósítás feltételei lényeges tulajdonságok. A felperes álláspontjával szemben kifejtette, hogy minden tájékoztatás tartalmi eleme a figyelemfelhívás, azonban az az eset, amikor a közlés már valamely termék vagy szolgáltatás lényeges tulajdonságai vonatkozásában részleteket tesz közzé, túlmegy a figyelemfelhíváson. Jelen ügyben ez utóbbi történt, a felperes a személyi kölcsön lényeges tulajdonságait hirdette, úm., törlesztőrészlet mértéke, az 1 %-os kedvezmény, a hitelhez jutás ügyintézési ideje, a kölcsön forint vagy deviza alapúsága. Az alperes rögzítette, hogy mind a sajtóhirdetések (kettő kivételével) mind a rádióreklám hamis látszatot keltett a fogyasztókban, az előbbi az 1 %-os kedvezmény mibenléte és a felperesnél vezetett folyószámlára való folyósítás feltüntetésének mellőzése okán, az utóbbi pedig azért mert azonos feltételeket sugallt a személyi kölcsön forint- EURO vagy svájci frank alapúságától függetlenül. Ebből következően az alperes megállapította, hogy a reklámkampány sem elemeiben, sem összességében versenyjogszerűen nem biztosította a fogyasztók megalapozott termékválasztásához szükséges piaci ismeretet. Az egyes hirdetések önmagában valós lényeges tulajdonságokat közöltek, de a reklámok által közzétett információhalmazt külön-külön és a kétféle reklám összefüggéseit is értékelve a reklámkampány fogyasztómegtévesztésre alkalmas volt, azáltal, hogy valós tényt ilyen - megtévesztésre módon - állított. A felperes terhére - "becsali" jellegűnek" értékelte azt is, hogy a rádióreklám - akció kezdete előtti - 2005. április 12-i indulásával a fogyasztók arra a következtetésre juthattak, hogy már ezen időponttól igényelhetik az akciós kölcsönt, és a bankfiókban esetleg csak kedvezmény nélküli kölcsönökkel találkozhattak. Nem fogadta el továbbá, hogy a gyors döntésre való utalással a felperes csupán a rövid ügyintézési időre hívta fel a figyelmet, álláspontja szerint az a a Tpvt. 9. §-ában foglalt értelmezési elvből fakadóan a fogyasztók bíztatásaként is minősíthető. Mindezek alapján bírságot szabott ki, amelynek mértéke megállapításánál értékelte a felperes piaci súlyát, a szolgáltatás bizalmi jellegét, reklám költségvetését, a reklámmal összefüggésbe hozható forgalomnövekedést, valamint azt a körülményt, hogy a jogszerűség körében teendő intézkedésekre a felperes figyelmét korábban felhívta. Utalt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) elnökének 15/2001.számú ajánlásra, mint a felperestől elvárható magatartás magasabb szintjének megfogalmazására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!