Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.2.54 I. A személyiségi jogok megsértése a sértett házastársát is hátrányosan érintheti, ezért az erre alapított igény vizsgálata nem mellőzhető [Ptk. 84. § (1) bek. a)-e) pont, 339-360. §, Pp. 163. § (3) bek., 164. § (1) bek.].

II. A személyhez fűződő jog megsértését megállapító ítéletnek a rendelkező részében kell meghatározni azt a magatartást, amellyel kapcsolatban a bíróság a jogsértést megállapítja [Pp. 213. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével részben helyt adva a felperes keresetének megállapította, hogy az alperesi O. Televízió Kft. az 1999. február 16-i és 23-i adásában leadott "Kényszer-műsorszünet két utcában" című riportban a felperesről készített felvétel nyilvánosságra hozásával a felperes személyiségi jogát megsértette. Kötelezte az alperest, hogy a jogsértő cselekménnyel azonos adásidőben a felperessel 1999. április 9-én készült, elégtételt adó riportot 15 napon belül adja le és fizessen meg a felperesnek 100 000 forint kártérítést, valamint ennek 1999. február 23. napjától a kifizetés napjáig járó évi 20%-os kamatát.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatva megállapította: az alperes azáltal sértette meg a felperes személyiségi jogát, hogy a felperesről tiltakozása ellenére készített felvételt nyilvánosságra hozta. Elégtétel adásaként kötelezte az alperest, hogy az ítélet e megállapítását a jogsértő adással azonos műsoridőben tegye közzé. Elutasította ugyanakkor a felperesnek a vele készített riport közzétételére vonatkozó és a nem vagyoni kártérítés megfizetésére irányuló keresetét.

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint az alperes az 1999. február 16-án és 23-án sugárzott adásában "Kényszer-műsorszünet két utcában" című riportban az 1999. február 8-án bekövetkezett műsorkimaradás okát vizsgálta. Ennek keretében - bemutatva a felperes lakóházát - azt közölte, hogy a felperes a kábelüzemeltető szerelőket nem engedte be a lakásába, ezért nem volt adás két utcában. Az egyik riportalany annak a véleményének adott hangot, hogy a felperes azért nem engedte be a szerelőket, mert fiukat nem vették fel az o.-i tv-hez. A műsorban a felperesről tiltakozása ellenére készített felvételeket is bemutattak. A felperesnek az adást követő kifogása eredményeként az alperes 1999. április 9-én egy helyreigazítást tartalmazó riportot készített a felperessel, melyet azonban nem mutatott be.

Az elsőfokú ítélet indokolása szerint az alperes megsértette a felperesnek a Ptk. 78. §-ában védett jóhírnevét, azon valótlan és sértő tény állításával, hogy a felperes azért nem engedte be a szerelőket, mert fiukat nem vették fel az o.-i tv-hez. Ezen túlmenően megsértette az alperes a felperesnek a Ptk. 80. §-ában védett képmáshoz való jogát is, amikor a róla készült felvételt a felperes hozzájárulása nélkül bemutatta. Ennek megfelelően a Ptk. 84. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a jogsértést megállapította és a c) pont alapján kötelezte az alperest megfelelő elégtétel adására. Ezen túlmenően a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján kötelezte az alperest 100 000 forint nem vagyoni kártérítésre azzal, hogy a felperes az ezt meghaladó, 300 000 forint megfizetése iránti kereset megalapozottságát nem tudta bizonyítani.

Az elsőfokú bíróság álláspontjával szemben a másodfokú bíróság az iratok alapján megállapította: a felperes kizárólag a róla készült felvétel engedélye nélküli nyilvánosságra hozatala miatt, a Ptk. 80. §-a alapján kérte a személyhez fűződő joga megsértésének megállapítását. Arra irányuló keresete, hogy az alperes a riport tartalmával is jogsértést követett el, nem volt. Kereseti kérelem hiányában ezért mellőzte az elsőfokú ítélet erre vonatkozó megállapításait. Ennek megfelelően a jogerős ítélet csak a megállapított jogsértéshez igazodóan kötelezte az alperest elégtétel adására. Végül alaptalannak találta a felperes nem vagyoni kárigényét, mert a felperes személyes előadásán túlmenően semmivel nem bizonyította, hogy a jogsértés tárgyát képező riport leadása után megítélése, életvitele negatív irányban változott volna. Kifejezetten rámutatott a másodfokú bíróság, hogy a felperes felesége nem volt peres fél, a felperes a nevében kárigényt nem érvényesíthet, ezért a házastársát ért hátrányok nem voltak értékelhetők.

A jogerős ítéletet a felperes jogszabálysértésre hivatkozással támadta felülvizsgálati kérelemmel, kérve annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását. Felülvizsgálati kérelmében arra hivatkozott, hogy tartalmilag a jóhírneve megsértése miatt is érvényesítette igényét, amelynek megállapítása után szükséges a megfelelő elégtétel nyújtása. A nem vagyoni kárigényével kapcsolatban pedig hivatkozott mind a saját, mind házastársa egészségi állapotának a súlyos megromlására, a faluban a helyzetének elnehezülésére, amely a kárigényét megalapozza.

Az alperes a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte, előadva, hogy a felperes által közzétenni kért, a vele utóbb készített riport anyaga már nem áll az alperes rendelkezésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!